Перше, що варто зазначити, що варикоз – хвороба ця давня, вона була, є і буде. У звʼязку з тим, що на даний час серцево-судинні захворювання посідають перше місце у світі, виникла потреба виділити флебологію в окрему науку. Раніше це захворювання лікували загальні хірурги, проте зараз лікар флеболог може надавати послуги пацієнту швидше, якісніше та результативніше. А другим важливим фактором став розвиток технологій, методик та обладнання для лікування захворювань вен, що допомагають робити це якісно, без госпіталізації, без розрізів, з мінімальним травмуванням і коротким періодом відновлення. Тож, флебологія зараз не рідкісна, а, навпаки, одна з прогресивних сфер медицини, що дозволяє ефективно вирішувати небезпечні захворювання з мінімальним ризиком і пошкодженнями.
Орест Мельник, лікар – флеболог – це лікар, який йде вперед, постійно рухається та вдосконалюється, щоб допомогти іншим відкрити свій потенціал і відчути свободу руху. Ми вирішили дізнатись основні секрети успіху та мотивації успішного лікаря флеболога.
– Коли ви вирішили працювати в цій галузі медицини, що довелось змінити у своїй роботі, чи освоювали додаткові методи та технології?
– Для мене є важливим постійний розвиток і рух уперед. Коли флебологія стала окремою галуззю, мені було цікаво працювати з нею. Насправді, вона не потребує окремої спеціалізації, бо це є частина загальної хірургії, але саме тут був відчутний стрімкий розвиток технологій, що дозволяли мені лікувати тернополян .
Які перед Вами виникають виклики або труднощі на цей час у роботі? Найважче те, що не всі пацієнти розуміють, що варикоз – це доволі небезпечна хвороба, яка прогресує і з плином часу може мати серйозні ускладнення. Для мене важливо донести до пацієнтів, що варикоз – це переважно спадкове захворювання; воно може проявитись навіть у віці 12-13 років. А з часом, зі змінами навантаження, маси тіла та інших факторів варикоз лише прогресує.
– Які найгірші ускладнення можуть виникнути, якщо вчасно не лікувати варикоз і не звернутись до лікаря?
– Найгірше, що може статись, – це тромбоемболія легеневої артерії, тромбофлебіт, екзема, трофічна виразка. Я завжди надаю максимум інформації своїм пацієнтам, розповідаю про очікувані результати та наслідки лікування, а також ризики й переваги. Адже в лікуванні даного захворювання головне – це лікар, його досвід, знання, вміння. Саме він може правильно визначити ступінь ураження та стадію перебігу захворювання, а також підібрати найефективніше лікування.
– Варикоз – це загальне захворювання організму?
– Це така хвороба, якою займаються багато профільних спеціалістів. От до прикладу, є варикоз органів малого таза – це область лікування гінекологів, є варикоз урологічний, так званий варикоцеле, його лікують урологи, може бути варикоз шлунково-кишкового тракту. Проте, найчастіше зустрічається варикоз судин нижніх кінцівок.
– А скільки часу в загальному триває лікування варикозу?
– Тут варто одразу зазначити, що, якщо ми говоримо про лікування сучасними технологіями, такими як я використовую в роботі – це метод радіочастотної абляції, то операція триває одну годину. Реабілітації, як такої, немає, пацієнт уже на другий день може спокійно повертатись до звичного життя, а також рекомендовано носити компресійні панчохи протягом тижня. На сьогодні є ряд інших методик: класична, термальні методики, біоклей, флебогріф та інші. Особисто я обирав ту методику, що дійсно зарекомендувала себе як найкращий, малоінвазивний, нетравматичний метод лікування. Ендовенозна лазерна коагуляція використовується понад 20 років у світі та зарекомендувала себе як ефективна процедура, що дозволяє вирішити практично всі проблеми варикозу. На сьогодні це є «золотий стандарт» лікування цього захворювання.
– Наскільки це безпечна процедура для пацієнта?
– Абсолютно безпечна. Суть полягає в тому, що я ввожу у вену катетер, по якому заводжу лазерне волокно, яке на кінчику має високу температуру. Завдяки цьому я нагріваю вену, а в місці дотику вона зварюється, пломбується, тобто стає непотрібною. Організм сприймає її як брак і, протягом трьох місяців, вона розсмоктується та зникає. Загалом, варикоз – це вени, що стають непотрібні, але вони є джерелом утворення тромбів та ускладнень у вигляді екзем і трофічних виразок. Для функціонування кровоносної системи це не несе загрози, але, навпаки, вони створюють перешкоди для повноцінного функціонування.
– Чи є у Вас в планах збільшення колективу, відкриття клініки?
– Як і кожен лікар, у якого є потік пацієнтів, який інвестує та розвивається, який купує найновіше обладнання – я хочу відкрити власну клініку. Я вважаю, що розпочинати такий проєкт потрібно тоді, коли у тебе є всі необхідні ресурси для цього, а особливо – кваліфіковані кадри. Якщо і запускати такий проєкт в дію, то має бути все максимально якісно, ефективно задля безпеки й здоровʼя пацієнтів. Щоб підібрати спеціалістів такого класу, як я, то потрібно не один день навчатись, практикуватись і вирішувати нестандартні ситуації.
– Як Вам вдається знаходити час для всього? У Вас двоє діток, скільки часу Ви проводите з ними?
– Не завжди проводжу так багато, як хотілось би, але намагаюсь будувати гнучкі графіки, так щоб побути з сімʼєю. Але, насправді, це не завжди виходить.
– Чи хотіли б Ви, щоб Ваші діти продовжили лікарську справу і зробили це сімейною традицією?
– Звичайно, це особистий вибір кожного, я підтримаю будь-яке їх рішення, але мені б цього хотілось. Давно зробив для себе такий висновок, що якщо хтось із моїх дітей захоче стати медиком, то я передам їм на 100 % усю глибину своїх знань.
– Які у Вас плани на майбутнє?
- Я б хотів відкрити власну клініку, але це процес не одного дня. Наразі я досягнув вагомого успіху в своїй діяльності, тисячі задоволених пацієнтів та успішних операцій, найкраще обладнання та технології. І повірте, в цій галузі є ще куди рости та розвиватись.
Журнал «City Life business»
№11, травень-червень 2023.