У ніч з 29 на 30 листопада, через два тижні після свого 88-го дня народження, в одній із московських клінік від гострої серцевої недостатності помер легендарний радянський режисер Ельдар Рязанов.
Донька режисера Ольга розповіла, що батько ніколи не скаржився на самопочуття, незважаючи на хворобу. «Він намагався жартувати, нічим не показував, як йому важко. Я спілкувалася з батьком до останнього дня і дивувалася тому, яка ж він стійка людина! Хоча останніми днями стан тата був дуже важким. Незважаючи ні на що, він боровся за життя. Батько, в принципі, ніколи не здавався, це було не характерно для нього».
Ельдар Рязанов ніколи не втомлювався виступати проти антигуманної системи країни, у якій він жив: спочатку радянської, а тепер — російської. Він залишив по собі близько 30 фільмів, що стали класикою радянського кіно. Його найвідоміші фільми — «Карнавальна ніч», «Гусарська балада», «Бережись автомобіля», «Жорстокий романс», «Службовий роман», «Гараж», «Іронія долі, або З легким паром», «Вокзал для двох».
Починаючи з 1970-их до кінця 1980-их Рязанов знімав по фільму раз на два роки, і, найчастіше у співавторстві зі своїм другом, неперевершеним Емілем Брагінським, створив із десяток справжніх хітів, що увійшли до золотого фонду радянського кіно. Рязанова-режисера завжди вирізняло неймовірне чуття на акторів. У його фільмах прославилися Людмила Гурченко, Олег Єфремов, Інокентій Смоктуновський, Євгеній Леонов, Анатолій Папанов, Юрій Яковлєв, Андрій Миронов, Євгеній Євстигнєєв, Валентина Тализіна, Лія Ахеджакова, Андрій Мягков, Олег Басилашвілі, Валентин Гафт, Георгій Бурков, Світлана Немоляєва, Аліса Фрейндліх, Станіслав Садальський і багато інших.
Сам Ельдар Олександрович багато в чому був схожий на своїх кіногероїв, бентежних у пошуках правди, добра і справедливості. Все життя його обурювали брехня, лицемірство, ксенофобія і злоблива нетерпимість, дефіцит демократичності і внутрішньої культури у людей.
Його кінострічки і досі цитують, а без «Іронії долі» уже майже 40 років не святкується жоден Новий рік. І наступний Новий рік, звичайно, знову буде з «Іронією долі», та уже без нього…
10 цікавих фактів із життя легендарного режисера
- Мав перське ім’я
Ельдар Олександрович Рязанов народився 18 листопада 1927 року у Самарі, проте все своє дитинство провів у Тегерані, де працювали його батьки. Мати і батько не довго думали над ім’ям для сина. Насправді ж Ельдар не таке вже і звичайне ім’я. У перекладі з перської мови воно означає «той, хто володіє світом».
- Його виховував вітчим
Батьки Ельдара Рязанова розлучилися, коли майбутній режисер був зовсім малим. Батько Ельдара, Олександр Семенович, влаштувався у Москві начальником винного главку, саме тоді пристрастився до алкоголю. Дружина, не витримавши скандалів, забрала трирічного сина і пішла жити до подруги. Згодом жінка вийшла заміж за інженера, вдівця з дитиною. З семи років Ельдара виховував вітчим, який до пасинка ставився, як до рідного.
Батько ж Рязанова вдруге одружився, у нього народилася донька. У 1938-ому його заарештували на п’ять років. Рязанов-старший втік з табору. Його впіймали і додали десять років, загалом він відсидів 17.
У роки війни Ельдар написав батькові листа й отримав відповідь з лаконічним описом північної природи. На початку 1960-их батько знайшов сина за його фільмами. «Але близького контакту не вийшло: прийшла зовсім чужа, зламана життям людина, — згадував Рязанов. — Дружину і дочку він не знайшов… Я дав йому всі гроші, які мав при собі, і він зник на чотири роки, бо не мав права жити в Москві. Після реабілітації все-таки перебрався до столиці, через кілька місяців помер, і я приїхав на його похорон».
- Підробив довідку
Маленький Ельдар був доволі розумною дитиною. Дуже любив читати. Аби ходити в бібліотеку, майбутній режисер підробив довідку, де написав, що він не третьокласник, а п’ятикласник.
- Міг стати моряком
Ельдар Рязанов мріяв подорожувати і набратися життєвого досвіду. Для цього хотів стати моряком. У 1944 році, екстерном закінчивши 10-й клас, надіслав запит в Одеську мореходку, але відповіді не отримав. Щоб не втрачати рік, разом із приятелем з цікавості поїхав вступати у ВДІК, хоча кіно не дуже й любив. Під час подання документів довелося похвилюватися: батько — росіянин, але «ворог народу», а мати і вітчим — євреї. На щастя, анкети тоді уважно не читали, і після вступних іспитів юнак був умовно зарахований на режисерський факультет у майстерню знаменитого кінорежисера і сценариста Григорія Козинцева.
- Писав п’єси
Ельдар Олександрович не лише знімав фільми, а й часто писав п’єси та був співавтором сценаріїв деяких своїх стрічок. Він написав книги «Сумне обличчя комедії», «Зигзаг удачі», «Ці несерйозні, несерйозні фільми», «Смішні невеселі історії», збірку віршів «Ностальгія».
- Фільм «Людина нізвідки» майже 30 років не показували через цензуру
Комедійний фільм «Людина нізвідки» з Анатолієм Папановим у головній ролі, знятий у 1961 році, практично одразу ж після виходу на екрани заборонили. Кінокритики різко відгукнулися про нову стрічку Рязанова, мовляв, «фільму не вистачає ідейної концепції і ясної філософської позиції». «На жаль, нерідко ще з’являються у нас беззмістовні й нікчемні книжки, безідейні і малохудожні картини та фільми, які не відповідають високому покликанню радянського мистецтва», — говорив про фільм «Людина нізвідки» радянський партійний і державний діяч Михайло Суслов. Після виступу Суслова показ фільму був повсюдно припинений, а потім заборонений. Заборона була знята тільки в 1988 (!) році рішенням Держкіно СРСР і конфліктної комісії Спілки кінематографістів СРСР, після чого фільм знову показали в кінотеатрах.
- Грав епізодичні ролі у своїх кінострічках
У рязанівських фільмах завжди був підтекст, який розумний глядач міг розшифрувати й оцінити. І майже в кожному з них режисер значимо і самоіронічно був присутнім в епізодичній ролі — відвідувача кафе або лікаря, поліцейського або судді, сплячого учасника зборів або випадкового перехожого. Кожна епізодична поява митця на екрані надавала фільму особливого шарму.
- Мав свій кіноклуб
У 2005 році Рязанов відкрив свій кіноклуб. Головною задумкою було в одному місці скомпонувати вітчизняну комедію. Клуб складався з трьох залів. Там відбувалися творчі вечори, концерти, демонструвалися фільми, вистави не тільки російських, а й зарубіжних режисерів.
- Був тричі одруженим
Ельдар Олександрович був одруженим тричі. Перша дружина Зоя Фоміна була також режисером. Друга — Ніна Григорівна Скуйбіна, працювала редактором на «Мосфільмі». І, нарешті, остання дружина Емма Валеріанівна Абайдулліна, — кіноредактор. У Рязанова є донька Ольга Ельдарівна Рязанова, яка закінчила МДУ, є філологом, кінознавцем. Дочка подарувала своєму батькові онука Дмитра Трояновського. Він пішов стопами своєї родини, занурившись у телебачення.
- Виступав проти російської агресії в Україні
Ельдар Рязанов виступав проти російської агресії в Україні. У березні 2014 року разом з дружиною Еммою Абайдулліною та понад 200 іншими російськими кінематографістами поставив свій підпис під зверненням до українських колег зі словами підтримки і запевненнями, що вони не вірять офіційній пропаганді Кремля, яку поширюють провладні ЗМІ, та проти російської військової інтервенції в Україну.