Його називають галицьким Мікеланджело. І він підкорив цілу Європу. Ніхто не знає навіть, як він виглядав. Та його роботи оцінюють у мільйони євро. Хто він, загадковий майстер Іоанн Георг Пінзель?
Довгий час історики мистецтва вважали скульптора легендарною особистістю, а його твори приписували різним авторам. Роботам Пінзеля, створеним у стилі пізнього рококо, властива значна експресія та динаміка. Основними матеріалами у творчості скульптора були дерево та камінь. Пінзель – геніальний майстер монументальної релігійної скульптури, наголошував за життя Борис Возницький, який не дожив до омріяної події – відкриття виставки у самому Парижі. Музеї Львова, Тернополя та Івано-Франківська надали скульптури для виставки, лише одна скульптура – Святого Онуфрія – залишиласьна Тернопільщині, оскільки сільський священик і група селян відмовились надати скульптуру для виставки, боячись, що втратять пам’ятку. Для них Онуфрій – це святий, що оберігає село, й від середини ХVІІІ століття він жодного разу не покидав село Рукомиш, що неподалік Бучача. Статую святого Онуфрія Іоанн Пінзель виготовив спеціально для сільської Свято-Онуфріївській церкви, – пише Без Табу
Іоанн Георг Пінзель жив і творив у Бучачі, при дворі Миколи Потоцького, якого називали зодчим 77 храмів. Відомо, що скульптор там одружився і виховував двох синів. Припускають, що він там і загинув у 1761 році, адже рік по тому, за архівними документами, його вдова вийшла заміж утретє.
Про найлегендарнішого скульптора 18-го століття Іоанна Пінзеля та його шедеври – в «Історичній правді з Вахтангом Кіпіані»: