Оце так «нахімічили» — перша думка, що виникала при погляді на тернопільський Театральний майдан у неділю, 22 травня. Адже чого там тільки не було!.. Велетенський телескоп, націлений у небо (і не менш велетенська черга охочих позаглядати у нього), димучі коктейлі, вулканізуючі суміші, самохідні роботи, літаючі дрони і навіть… рідина, по якій можна бігати!
Ні, це не «художнє перебільшення» чи футуристичні проекції. Це Наукові пікніки, які Тернопіль цьогоріч приймав уже вчетверте! Викладачі, студенти та школярі показували на «театралці», яка на кілька годин перетворилася на справжній науковий плацдарм, досліди, які, маючи базові знання фізики і хімії, зможе повторити кожен.
Більше тридцяти міні-лабораторій просто неба, близько двохсот учасників — від школярів до професіоналів, гості-науковці з 15 областей України і майже десять тисяч відвідувачів — такий результат цьогорічних «Наукових пікніків». А ще — понад півтисячі дослідів з хімії, біології, фізики та астрономії. І десятки тисяч дитячих та дорослих захоплених «А-а-а-х!»… А ви знали, що акумулятор можна зарядити… від звичайного огірка? А що із розплавленої солі можна зробити майже справжній «сніг», а із соди й оцту — виверження «вулкана»? І що якщо змішати воду з крохмалем, можна отримати унікальну рідину — так звану неньютонівську, яка може бути і твердою, і рідкою, і навіть «танцюючою»! Не вірите? Тоді вас на «Наукових пікніках» точно не було. Бо ті, хто був, усе власноруч випробували-перевірили. І навіть у басейні з неньютонівською рідиною запальну сальсу станцювали! Причому «танці на воді» демонстрували як малеча, так і дорослі. Зрештою, так було і задумано, запевняють організатори наукового шоу.
— «Наукові пікніки для дітей від 8 до 88» – такою є концепція молодих ентузіастів, які хочуть довести всім: наука може бути цікавою та видовищною, а вчені – це не обов’язково відлюдькуваті маргінали, — розповідає координаторка проекту Христина Білінська. — Ми хочемо винести науку в маси і показати, що вона – це не просто якісь складні і часто занудні формули, а захоплююче заняття. Науковий пікнік провокує людину на відкриття… Як показав досвід попередніх років, проведення таких пікніків у містах приводить до «буму» в наукових гуртках. Ця ініціатива є важливою для Тернополя, нам потрібно, аби у місті відбувались подібні події. Ми проводимо наші фестивалі науки на відкритому просторі, щоб, наприклад, гуляючи в парку з дитиною чи родиною, можна було потрапити до нас і зрозуміти: я такого раніше не бачив! Це так цікаво!
Ми плануємо розширювати масштаб «Наукових пікніків», зокрема, почати влаштовувати їх і у райцентрах області, аби і там діти побачили цікаву та захоплюючу науку, яка буквально усюди довкола нас…
Джерело: НОВА Тернопільська газета