“До кінця року маємо запустити всі спиртозаводи області”, — запевнив голова ТОДА Степан Барна в першому на цій посаді інтерв’ю “НОВІЙ…” на початку травня цього року. Тоді багато хто сприйняв слова очільника області за порожні обіцянки, дехто навіть підсміювався, знаючи, яка кепська ситуація в спиртовій галузі. Однак заводи один за одним справді починають працювати…
— Потужність виробництва на заводі — 6 тисяч декалітрів за добу, — розповів очільник області. — На підприємстві працюють 108 людей, більшість з них — мешканці району. Середня заробітна плата на підприємстві — 2700 гривень. Відновлення роботи заводу — приклад успішної співпраці влади і підприємців.
Зарубинецький спиртозавод — перше підприємство в області, яке вироблятиме біоетанол. Як відомо, ця речовина робить пальне більш екологічним, а також ефективнішим для функціонування двигуна. Для прикладу, у Бразилії обов’язкова частка біоетанолу складає 20%. Частка біоетанолу в пальному в Україні, за нормами, має складати не менше 5%, але через дефіцит цієї речовини норми не виконують.
Зарубинецький спиртозавод не працював понад п’ять років. Відновити виробництво взялися вірменські інвестори. За сприяння почесного консула Вірменії Норіка Геворкяна у модернізацію та переоснащення виробництва вірмени вклали 60 мільйонів гривень. Довелося також шукати і перекваліфіковувати персонал. На щастя, усі ці організаційні моменти уже пройдені, і завод приступив до виробництва.
— На підприємстві уже підготували 500 тонн сировини для випуску основної продукції — біоетанолу, — повідомив Норік Геворкян. – Ми працюємо на усіх ринках збуту в Україні, адже є дефіцит цього продукту, тому попит високий. Плануємо вийти і на європейські ринки. Приємно, що і керівники області, і керівники району сприяли відкриттю заводу, а тепер ми відчуваємо всебічну допомогу і влади, і контролюючих органів.
Увага влади — дуже важлива, адже відкриття такого підприємства в Україні — справа надзвичайно складна й марудна. Степан Барна був дуже здивований, коли нарахував на заводі 107 (!) пломб контролюючих служб. Отже, реформування дозвільної системи в Україні необхідне, як повітря.
Ми поцікавилися у директора заводу Дмитра Слободянюка, чи можна вживати біоетанол як алкогольний продукт? “Ні, ні в якому разі, — відповів керівник підприємства. — Він призначений для зовсім інших, технічних цілей, адже, наприклад, сивушні масла не мають такої очистки, як при виробництві харчового спирту”.
У планах Степана Барни на найближчий час — запуск ще кількох заводів з виробництва біоетанолу. У згаданому травневому інтерв’ю очільник ОДА зазначав, що їх в області має бути не менше чотирьох. Можливо, за запуск ще одного візьмуться вірменські інвестори. Наразі це — комерційна таємниця. Своє сприяння запуску спиртових заводів на Тернопіллі обіцяв і керівник “Укрспирту” Роман Іванюк, який незабаром відвідає нашу область.
денис Лучка