Прокурор Тернопільської області Олександр Мартинюк: «Значне скорочення та конкурсний відбір вже найближчим часом докорінно змінять прокуратуру»
Нещодавно, прокуратуру Тернопільської області очолив 37-річний Олександр Мартинюк. На цю посаду він прийшов з посади заступника прокурора Хмельницької області, і, як сам зізнався, таке призначення для нього було дуже несподіваним…
— Олександре Григоровичу, нині українська громадськість сприймає прокуратуру як осередок несправедливості та корупції. І, на жаль, для цього є безліч підстав, зважаючи хоч би на кримінальні справи, що їх останнім часом порушують проти працівників прокуратури за зловживання та хабарництво. Ось і у понеділок, 6 липня, відбулася резонансна на всю Україну подія, коли на хабарі були затримані двоє високопосадових столичних прокурорів, у яких вилучили півмільйона доларів, 35 упаковок діамантів, цінні папери… Ви — у системі прокуратури вже не один рік. Чи відчуваєте у собі сили щось у ній змінити?
— Я взагалі вважаю, що змінювати необхідно усю систему нашої держави, що змінюватися має кожен її громадянин. Тільки тоді Україна справді стане правовою європейською державою. Відразу після представлення на посаді прокурора Тернопільської області я задекларував, що наша робота значно зміниться — стане прозорішою, прокуратура буде відкритішою, у тому числі й для ЗМІ. Ми також сподіваємося і на вашу допомогу.
З 15 липня вступає в дію новий закон “Про прокуратуру”. Там прописані нові стандарти прокурорської роботи. Нас чекає процес очищення, і невдовзі ви побачите в дії оновлену прокуратуру.
— Зміни неможливі без очищення, а очищення — без процесу люстрації. Наведемо один приклад. Під час Майдану на посаді заступника прокурора Тернопільської області працював Сергій Банах, який до того кілька років очолював міську прокуратуру Тернополя, а ще раніше — прокуратури в кількох районах. Так ось, громадськість та преса тоді висунули проти нього серйозні звинувачення у корупції, протидії “майданівцям”, у пресі були оприлюднені “нажиті” ним на держслужбі маєтки, автомобілі, земельні ділянки… Під тиском громади Банах добровільно написав рапорт, звільнився з посади і тихенько влаштувався юрисконсультом у ТНЕУ. Та минув час, усе стихло, і раптом дізнаємося, що Банах — в.о. декана юридичного факультету цього економічного вишу! То що ж це за люстрація? І як реформувати прокуратуру, якщо таких “банахів” достатньо і в самих її структурах?
— Ми маємо діяти в рамках закону про очищення влади і правоохоронних органів, який був схвалений Венеціанською комісією. Попри всі проблеми й нюанси, гадаю, що саме в прокуратурі процес очищення сьогодні відбувається значно швидше, ніж у всіх владних та інших силових структурах. Усі наші працівники пройшли люстраційну перевірку, а посадовці, які підпадають під санкції цього закону, вже звільнилися, і у найближчі десять років не зможуть поновитися на посаді. Разом із тим потрібно чітко усвідомлювати, що далеко не всі працівники нинішньої прокуратури — хабарники і корупціонери. У наших органах працюють чимало досвідчених професіоналів і чесних людей. Тому не варто рівняти всіх під один гребінь. Тим більше, що нові кадри, які нині приходять в прокуратуру, ще потребують набуття практичних навичок уже в процесі роботи. Прокуратуру неможливо змінити помахом чарівної палички, потрібен час.
— У минулому номері ми згадували про два епізоди під час вашого перебування на посаді міського прокурора Хмельницького. Зокрема, коли занадто легке покарання за скоєння смертельної ДТП у стані алкогольного сп’яніння поніс 19-річний син депутата Хмельницької облради Червонюка, а також стосовно протиправної діяльності фармацевтичного закладу в приміщенні районної лікарні в Шепетівці, який, за чутками, пов’язують з вашим братом. Прокоментуйте, будь ласка, ці моменти. Наскільки вони відповідають дійсності?
— Я фактично не маю жодного стосунку до цих двох епізодів. Щодо справи водія Червонюка, то ДТП була скоєна на території міста Хмельницького. Однак міська прокуратура, якою я тоді керував, займалася цією справою лише дві доби. Ми з експертами провели огляд місця ДТП, взяли кров на аналіз ступеня сп’яніння винуватця смертельної аварії, вилучили автомобілі, після чого справу передали в прокуратуру Хмельницької області. На результати розслідування я не мав абсолютно жодного впливу.
— Зрозуміло, але все ж, як ви оцінюєте вирок суду, коли за скоєння у стадії сп’яніння ДТП, у якому загинула людина, дали лише умовний вирок на чотири роки?
— Знаю, що прокуратура вимагала реальну міру покарання. Однак водія врятувало те, що він потрапив під дію закону про амністію, і вирок суду вийшов таким. Та, повторюся, я жодним чином на перебіг тих подій вплинути не міг.
Щодо іншої згаданої вами справи, то у 2013 році була просто організована кампанія по моїй дискредитації. Почнемо з того, що мій рідний брат також держслужбовець і, як і я, не має до тієї аптеки у Шепетівці жодного стосунку. Більше того, за матеріалами тієї анонімної публікації було організовано перевірку із залученням усіх можливих інспекцій. У результаті було встановлено, що аптека функціонує легально і законно, є відповідне рішення міськради та інші дозвільні документи. Результатами перевірки також була заперечена будь-яка моя причетність до тієї конфліктної справи.
— Як ви вже зазначили, з 15 липня вступає в силу новий закон про прокуратуру. Як зміниться ваше відомство?
— У першу чергу зміни торкнуться структури, вона буде значно реорганізована. Наприклад, у нашій області залишать регіональну прокуратуру в межах області та чотири місцеві — у Тернополі, Чорткові, Кременці та Теребовлі. Зменшать на 20% і кількість особового складу. Загалом в Україні кількість працівників прокуратури зменшиться з 18-ти тисяч до 15-ти. А ті, хто залишиться, пройдуть складний конкурсний відсів із тестування та співбесід. Гадаю, що у підсумку склад і якість прокуратури значно зміняться.