У результаті так званої децентралізації тернопільська казна отримала кілька нових джерел доходів. Це акцизний і транспортний податки, державне мито, плата за надання адміністративних послуг, разом — майже 80 мільйонів гривень, та дещо зріс обсяг міжбюджетних трансфертів. На цьому позитив закінчився і почалося найцікавіше, чи, точніше, найвитратніше.
Торік було 14 видів надходжень до спеціального фонду бюджету Тернополя. Після маніпуляцій чиновницької команди разом з депутатами від “Самопомочі” та “Народного фронту” стало… п’ять видів. У цифрах це має такий вигляд: у 2014 році спецфонд виконали на понад 117 мільйонів, а цьогоріч після маніпуляцій уряду місто отримає лише 38,9 мільйона.
Далі — ще цікавіше. Якщо раніше на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності виділяли кошти з Державного бюджету, то цього року грошей не передбачено. Місто повинно все робити самотужки. Тому на 2015 рік на капітальні ремонти довелося закласти майже 140 мільйонів гривень.
Тернопіль зобов’язали провести реверсну дотацію. Тобто місто повинно сплатити 12,4 мільйона гривень Державному бюджету. Цим ще більше спустошили міську казну.
Уряд Яценюка поставив “підніжку” місцевому самоврядуванню, не давши повноважень впливати на повноту надходжень податків і зборів. Зокрема, зменшили славнозвісний податок та збір на доходи фізичних осіб (ПДФО) для місцевих бюджетів. Це означає, що знову левова частка грошей пішла на Київ, а мізер залишили на місцях. Для Тернополя це ще мінус 60 мільйонів гривень. Тож схема, коли гроші збирають на місцях, а тоді змушені віддавати столиці, так і залишилася в дії.
У сфері видатків після втручання “команди професіоналів” із “Народного фронту” та “Самопомочі” ситуація ще сумніша. Утримання дошкільних навчальних закладів, закладів культури і мистецтва, установ соціального захисту та молодіжної політики, установ фізичної культури і спорту, апарату управління цілком покладені на органи місцевого самоврядування. Це означає, що тернопільська влада повинна виділити з міського бюджету ще 145,1 мільйона гривень, аби утримати на своїх плечах всю гуманітарну сферу.
Окрема тема — недофінансування державою тих статей, які вона залишила за собою, зокрема, заробітна плата лікарям. А ще не можна забувати про інфляцію, ріст цін на тарифи і послуги. Про це теж “забула” команда “Самопомочі” та Арсенія Яценюка.
То що маємо в результаті? Якщо вірити “казці” про 200 мільйонів для Тернополя, то в сумі уряд забрав від міста набагато більше та ще й зв’язав руки різноманітними заборонами та постановами. Підсумуємо: 78 млн. втрат спецфонду плюс 140 млн. на ремонти доріг плюс 12,4 млн. реверсної дотації, 60 млн. ПДФО, 145,1 млн. за освіту й культуру. Що отримаємо? Кабмін під керівництвом Яценюка дав місту нібито 200 мільйонів, а забрав тільки за наведеними статтями 435,5 мільйона гривень. Якщо ж копнути глибше, то цифра сягне чи не півмільярда!
Хоча чому тут дивуватися?.. На виборах 2014-го “Народний фронт” та “Самопоміч” роздавали обіцянки про розкішне життя. А отримавши на виборах високий результат, запровадили драконівські тарифи для своїх виборців. А що ще запровадять…