Кавун – баштанна культура родини гарбузових. Його батьківщина – африканські пустелі Калахарі і Набіб.
Зважаючи на корисні властивості та смакові якості, він є одним із улюбленців тернополян.
В Україні сезон кавунів розпочинається з приходом липня. Але, тоді нас часто попереджають про можливу загрозу нітратів, які є у складі апетитних на вигляд баштанних. Згодом, коли небезпека отруїтися минає, а прилавки фруктових палаток рясніють кавунами, вони стають не тільки смачними, але й корисними для здоров’я.
Кавун – малокалорійний, проте володіє безліччю корисних речовин. У його складі – вітаміни, фолієва кислота, каротин, пектинові полісахариди і клітковина, а також – мікроелементи: солі калію, залізо, магній, кальцій, фосфор і натрій. Саме тому, його часто використовують в дієтології, рекомендують при гіпертонії, хворобах печінки і жовчного міхура, циститах, нефриті, пієлонефритах, анемії, закрепах і ангіні. Окрім того, він втамовує спрагу та голод, при цьому сприяючи загальному очищенню організму. У кавуні високий вміст корисних і легкозасвоюваних цукрів, які необхідних при цукровому діабеті.
Також відоме застосування кавуна в косметичних цілях: маска із м’якоті баштанного накладають на обличчя та тримають протягом 10 – 15 хвилин. Це сприяє омолодженню, нормалізує колір і підтримує шкіру в тонусі.
При виборі кавуна необхідно зважати на його зовнішній вигляд. На поверхні не повинно бути пошкоджень, адже при найменшому порушенні цілісності можливе проникнення хвороботворних мікробів і бактерій. Часто ми спостерігаємо на одному боці кавуна білу пляму, яка може свідчити про його незрілість. Варто звернути увагу й на хвостик, який повинен бути підсохлим. При постукуванні поверхні кавуна, слід почути чистий і дзвінкий звук. Не слід забувати й про те, що на вигляд кавун повинен бути яскраво зеленим, а якщо розрізати його – соковито червоним.