Уже є близько 60 сіл по області, які мають намір приєднатися до діючих об’єднаних територіальних громад. Тривають перемовини й з уже сформованими ОТГ щодо розширення їхніх меж, а відтак – і збільшення їхніх можливостей. Про це зазначив в ефірі «Radio ROKS» під час передачі «Актуально» заступник голови Тернопільської ОДА з питань децентралізації Олег Валов.
За його словами, нині в області основний акцент не на кількості створенних громад, а на їх якості. І перш за все йдеться про якість надання послуг, що забезпечують життєдіяльність людей.
«Ми хочемо, щоб громади вийшли на якісніший рівень основних послуг, які стосуються життєдіяльності людини. Таким чином, субвенції, які виділяють з державного бюджету, максимально потрібно вкладати в проекти, спрямовані на розвиток освіти та медицини, щоб учні могли отримувати якісні знання, а пацієнти – належне лікування. Багато робиться й у галузі інфраструктури. Зокрема, цього року основним пріоритетом визначено ремонти доріг. На це, власне, й передбачені значні кошти. Роботи ще є дуже багато, тому зупинятися на досягнутому не маємо права», – наголосив Олег Валов.
При цьому він зауважив, що реформа об’єднання територіальних громад є базова, тобто від неї повинні починатися всі інші реформи. Такий приклад уже маємо при поділі госпітальних округів, адже насамперед при затвердженні постанови КМУ звертали увагу на кількість ОТГ в області.
«Громада – це фактично місто обласного значення, де зосереджені освіта, медицина, комунальні підприємства, інфраструктура, надання адміністративних послуг тощо. Це вже зовсім інший рівень, значно вищий. Тому вважаю, що децентралізація – це один із найефективніших виходів із економічної та соціальної криз, які склалися в Україні. Саме тому на Тернопільщину, яка є лідером із створення ОТГ, приїжджають переймати досвід делегації з інших областей. Це явище отримало назву «Децентралізаційний туризм». Під час навчальних візитів ми намагаємося звернути увагу на основні напрями та акценти у процесі децентралізації. Плануємо поїздки як у малі, так і у великі громади, щоб представники делегацій мали змогу побачили специфіку їхньої роботи. Це дуже корисний і позитивний досвід, тому ми задоволені, що децентралізаційний туризм має місце у нашій області», – підкреслив Олег Валов.
Нагадаємо, нещодавно Тернопільщину відвідала делегація з чотирьох областей України – Донецької, Луганської, Закарпатської та Львівської. Навчальний тур, який тривав з 23 до 26 квітня, в області відбувся в рамках проекту U-LEAD з Європою «Підтримка децентралізації в Україні» й пройшов під гаслом «Змінюймо країну разом! Децентралізація: нові можливості».