Щепити чи ні – доволі болюче і актуальне запитання серед батьків. Якщо років шість-сім тому багато хто відмовлявся від вакцинації, бо, мовляв, це завдає шкоди дитячому організму, то тепер навпаки – буває, що вакцину купують навіть за власні гроші.
– У нас чомусь так склалося, що коли вакцина була, то багато хто відмовлявся, а коли її нема, то вже самі телефонують, запитують коли привезуть, – зауважує головний позаштатний дитячий імунолог Любов Дмитраш (на фото). – Чомусь у нас «на верхах» існують перебої із її постачанням.
– Любове Миколаївно, що може спричинити масове невиконання профілактичних щеплень?
– Основна загроза – виникнення спалахів інфекцій. І навіть ті недуги, які, здавалося б, вже побороли і про них забули, можуть повернутися. Щеплення проводиться як заради здоров’я, так і для безпеки соціуму, зокрема, в дитячих садочках і школах. Якщо дитина не була щеплена і не хворіла на кір, краснуху, паротит, є ризик ускладнень під час перебігу недуги, особливо в дорослому віці. Смертельних випадків від кору, за статистикою, трапляється один на тисячу хворих. А якщо на краснуху захворіє вагітна, то це в кращому випадку призведе до втрати плода, а в гіршому – до народження дитини з вадами. Є такі дитячі інфекції, які дуже загрозливі як і за своїм перебігом, так і за ускладненнями, і більш ефективного способу, окрім вакцинації, вберегтися від них ще не придумали. Приміром, донедавна правець реєстрували лише серед людей пенсійного віку, які працюють на городах і не охоплені вакцинацією, але щоб серед дітей… Це може бути наслідком відмови від щеплень. Два роки тому до реанімації обласної лікарні потрапили двоє дітей із правцем. Так, в нещепленої дитини недуга протікала дуже важко, а в іншої – легше, хоча календар щеплень у неї не був цілком дотриманий. А якщо згадати 90-ті роки, коли в Тернополі був спалах дифтерії. Тоді було чимало ускладнень і навіть летальних випадків, до яких спричинила ця недуга.
– Багато батьків мотивують відмову щепити дитину негативними наслідками для здоров’я. Свого часу було чимало публікацій із страшними прикладами…
– У суспільстві більше розмов про ці негативні наслідки, ніж їх справді трапляється. На темі вакцинації нині багато спекулюють. Відразу виникає риторичне запитання: кому це насправді вигідно? Спочатку потрібно зробити глибинний аналіз проблеми і чи справді ускладнення спричинило щеплення, а не лякати батьків. Треба розуміти, що відмова від вакцинації нерідко призводить до важких і трагічних наслідків. Ця проблема насправді в Україні гіпертрофована. Натомість МОЗ офіційно заявляє, що за останніх 10 років жодна дитина в Україні не померла від вакцинації.
– А як щодо вакцини? Батьків дуже хвилює це питання…
– Усі вакцини – імпортні, західноєвропейських виробників. Ні вітчизняних, ні російських, ні азійських нині ми не застосовуємо, тож ступінь довіри до них доволі високий. Перш ніж потрапити до поліклінік, усі вони проходять перевірки, ліцензуються. Витримується спеціальних температурний режим їх зберігання. Вакцини мають спеціальні індикатори, за якими можна визначити чи вони придатні до використання.
– А які протипоказання щодо вакцинації?
– Це гострі стадії хвороб, підвищена температура тіла, а також важка алергічна реакція на компоненти вакцини, зокрема на яєчний білок, якщо йдеться про вакцинацію проти кору, епідемічного паротиту та краснухи. Таке трапляється рідко, але людина може мати гіперчутливість алергічного типу до компонентів вакцини. Звісно, якщо виникає така ситуація, доводиться відмовлятися від вакцинації. Водночас варто пам’ятати: вакцинація не дає 100-відсоткової гарантії не захворіти. Статистично в двох відсотків щеплених осіб може не сформуватися імунологічна відповідь. Важливі також тонкощі самого процесу щеплення. До речі, щоб не було епідемій, треба максимально на 95% імунізувати населення.
оксана СМІЛЬСЬКА