Кінець жовтня, листопад – чи не найкращий час для посадки молодих саджанців. До зимових холодів вони ще встигнуть вкоренитися. Окрім того, восени саджанці потребують меншого догляду та й приживаються краще.
Щоб поповнити свій сад новими екземплярами, вирушаю на Центральний ринок. Ранні, середні, пізньостиглі сорти, солодкі, ароматні, з кислинкою… Дуже важко зорієнтуватися серед широкого асортименту фруктових деревець, без допомоги справжніх фахівців не обійтися…
– Не можете вибрати? – чую приємний чоловічий голос, і садівник починає детально й цікаво розповідати про кожне деревце й кущик.
– Стільки усього знаєте, – всміхаюся, – таке враження, що ви уже не перший рік цим займаєтеся.
Мій співрозмовник Володимир Сердій розповідає, що вирощує саджанці в Острові, що неподалік Тернополя, уже близько двадцяти років. Досвід поважний. Завдяки саджанцям з Острова нині розкішні сади милують око господарів і плодоносять не лише на Тернопіллі, а й далеко за його межами.
– Ми залишаємося вірними традиційним сортам, які добре зарекомендували себе в області і вже перевірені часом, – каже пан Володимир. – Серед яблунь – «Білий налив», «Мелба», «Слава переможцям», «Ранет золотий», «Ранет Симиренка», «Джонатан», «Кальвіль сніжний», «Ріхард», «Айдаред», «Мантуан», «Голденделішес», з сучасних сортів – «Прима», «Гала», «Глостер», «Флоріна», «Джона голд», «Муцу», «Зимовий банан», «Чемпіон»… Вирощуємо такі популярні сорти груш: «Улюблена клапа», «Лимонка», «Бере Дюшес», «Рікс», «Лісова красуня», «Вільямс», «Ноябрська», «Бере Арданпон», «Парижанка»…
Окрім того, у нас є айва, кілька сортів черешень, персиків, абрикосів, вишень, слив, а також плодові кущі.
Є в арсеналі пана Володимира і близько 15-ти сортів королеви квітів, тож кожен покупець зможе обрати свою квітку за кольором, формою і висотою, щоб створити біля свого дому справжнє трояндове диво-царство.
У фаворі – колоноподібні яблуні та груші
Нині дуже популярні колоноподібні яблуні та груші. Вони ростуть без бокових гілок, а плодоносять уже на другий рік після висадки. Ці дерева дуже зручні тим, що їх можна висаджувати по чотири на квадратний метр і з однієї такої «ділянки» можна зібрати 100-120 кілограмів плодів. Найголовніше ж те, що саджанці з Острова адаптовані до кліматичних умов передусім середнього Поділля, де ми, власне, живемо. Отож, навіть любителі теплолюбних персиків та абрикосів можуть бути спокійні: ці деревця через кілька років рясно зародять і в наших широтах.
– Деякі скептики не вірять, що ці теплолюбні дерева можуть без проблем плодоносити на Тернопіллі, – каже Володимир Сердій. – Вони дуже помиляються. Усіх, хто не вірить, запрошую влітку до себе.
А ще в острівських садівників є три сорти морозостійкого винограду, що витримують температуру нижчу 28 градусів. Це — солодкі десертні сорти, які, окрім того, не потребують особливого догляду.
За багато років ретельної праці Володимир вже набув широке коло постійних покупців, котрі на власному досвіді переконалися у бездоганній якості саджанців з Острова і радять звертатися саме за ними багатьом своїм знайомим та друзям. Це й не дивно, адже, як ми вже казали, найголовніше достоїнство острівських саджанців у тому, що вони пристосовані до кліматичних умов та грунтів нашого краю, а тому дуже добре приживаються, а згодом рясно плодоносять.
Хороший саджанець – запорука вдалого врожаю
Якщо ви купили саджанці, то пан Володимир радить до садіння обов’язково зберігати їх у землі. Якщо прикопати ніде, саджанці можна зберігати у приміщенні – в сараї чи підвалі, обгорнувши і зволоживши коріння поліетиленом чи щільною тканиною. Для посадки потрібно заздалегідь приготувати ямки розміром 50х50 см та глибиною достатньою, щоб помістився корінь. Місце зрізу прищепи повинно виступати над землею на 2-3 см, а зріз має бути повернутий на південь.
Під корінь у ямку закладають мінеральні добрива – суперфосфат, калій, перегній, попіл, наливають відро води. Саджанець засипають заздалегідь приготовленою сумішшю землі і добрива і поливають зверху, щоб ущільнити грунт. Не варто притоптувати землю під деревцем, щоб не пошкодити коріння. Якщо є бажання закласти поживу на майбутнє (свіжий гній), треба викопати глибшу ямку, закласти туди приблизно одне відро добрива і засипати шаром грунту (15-20 см), а вже потім висаджувати саджанець.
Звичайно, за садом треба стежити впродовж року і пам’ятати, що найкраща запорука того, що посаджені вами дерево чи кущ гарно приймуться, виростуть і тішитимуть вас плодами, це вибрати хороший саджанець. А у цьому вам завжди готові допомогти острівські садівники, яких можна знайти на Центральному ринку Тернополя або за номерами телефонів: Володимир Сердій – (096) 479 25 38, Олег Криворучко (096) 246 40 38.
Рясних вам садів і радісного життя!
марина МАГДИЧ