оксана Туманова,
завідувач І хірургічним відділенням Тернопільського обласного комунального клінічного онкологічного диспансеру
Частою патологією жінок є мастопатія — хвороба молочних залоз. Вона переважно проявляється у молодих і виявляють її в кожної четвертої жінки.
Слово мастопатія походить від грецького mastos — сосок, грудь і pathos — страждання, хвороба. Мастопатія — це група захворювань молочних залоз внутрішньої секреції і проявляються утворенням у молочних залозах припухлостей різної величини і щільності, іноді з болями, а інколи без больових відчуттів. У деяких випадках біль проявляється і посилюється під час менструації, причому може супроводжуватися невеликим збільшенням припухлості чи ущільнення.
Мастопатії бувають дифузні, локальні, вузлові, фіброзно-кістозні. Доброякісними пухлинами у молочній залозі є ліпома, ангіноми, фіброаденоми і т.д. Поширеною патологією молочних залоз є неспецифічні і специфічні запальні процеси. При деяких патологіях молочних залоз призначають консервативне лікування, нагляд лікаря, а при інших — оперативне лікування.
Встановлено, що передпухлинні стани і злоякісні пухлини виникають внаслідок впливу на організм різних хімічних, фізичних та біологічних канцерогенів, що потрапляють в організм через шкіру, шлунково-кишковий тракт і органи дихання.
Тривалі зміни в молочних залозах є передвісниками злоякісних пухлин. Ми вважаємо, що у 80% злоякісні пухлини з’являються в патологічно зміненій тканині молочної залози, тому вчасне консервативне чи хірургічне лікування мастопатії має велике значення для профілактики злоякісних пухлин молочних залоз і дає хороші результати.
На захворюваність злоякісними пухлинами молочної залози впливають час початку статевого життя, час появи менструації, вік хворої, кількість пологів чи абортів, тривалість годування грудьми, наявність гормональних порушень та ін.
Ми надаємо велике значення визначенню факторів ризику при злоякісних пухлинах. До факторів ризику належать :
— жінки, котрі мають обтяжену спадковість, тобто хтось із близьких родичів хворів на онкопатологію молочних залоз;
— жінки, котрі пізно вступають у шлюб і пізно народжують першу дитину, мало або зовсім не годують дитину грудьми;
— порушення менструально-оваріальної функції жінки;
— наявність хронічних запальних процесів яйників, геніталій у жінок;
— ожиріння;
— статеве незадоволення у шлюбі;
— захворювання печінки, щитовидної залози і т.д.
Для раннього виявлення патології молочних залоз раніше приділялась увага проведенню онкопрофоглядів, але вони себе не оправдали, бо переважно проводяться неякісно, непрофесійно і тому при ОПО виявляється незначна кількість патології молочних залоз.
Важливим при виявленні пухлин молочних залоз є самообстеження жінок як візуальне, так і пальпаторне. Наша мета — навчити жінок цих прийомів. Самообстеження потрібно робити в два прийоми під час купання у ванній.
Перший прийом — жінка стоїть перед дзеркалом, оглядає молочні залози спереду і збоку. Спочатку піднявши руки, а потім при опущених руках. При огляді молочних залоз жінка може виявити аномалію розвитку, зміну форми і кольору шкірних покривів молочних залоз, наявність пухлинного утвору чи виразки на шкірі, втягнення соска, місцеве втягнення шкіри типу «лимонної шкірки», виділення із сосків, виникнення пухлини в молочній залозі.
Другий прийом — пальпація, тобто пальцеве дослідження молочних залоз. Під час купання намилена шкіра молочних залоз стає гладкою і при пальпації можна чітко встановити в ній найменші зміни. При цьому жінка може виявити пухлину, її локалізацію і величину. Пальпацію потрібно робити як стоячи, так і лежачи.
Виявивши припухлості чи ущільнення в молочній залозі, потрібно негайно звертатись до лікаря-онколога чи хірурга, які обстежать і призначать лікування.
Взагалі ми рекомендуємо жінкам після 30 років один раз у рік звертатися до онколога, який детально обстежить і дасть кваліфіковані поради.
Хочу звернутись також і до чоловіків. У них теж бувають патологічні зміни в грудних залозах. Переважно це гінекомастії — пухлинний утвір під соском і ареолою грудної залози. Щороку в нас лікуються 3-4 хворих чоловіків з раковим ураженням грудних залоз. Отже, чоловіки, будьте уважними.
Серед населення побутує думка, що коли в молочній залозі є пухлина, то її не потрібно оперувати. Повірте нам, це хибна думка. Тільки спеціаліст може вибирати і призначати лікування. Зверніться до онкологів — і ви отримаєте кваліфіковану пораду. Краще тривога помилкова, передчасна, ніж запізніла.