Щоб громади могли ефективно використовувати наявні ресурси, необхідна не лише ефективна робота органів місцевого самоврядування, а й активність місцевої громади.
Тернопільська ГО «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад» допомагає розвиватися та налагоджувати роботу, як муніципалітетам, так і громадським активістам з усієї України, щоб з одного боку була сформована відповідальна влада, а з іншого – якісний громадський контроль.
ЯК ВСЕ ПОЧИНАЛОСЯ
Початок децентралізації в Україні поставив питання: наскільки люди на місцях готові реалізовувати повноваження, які передавалися громадам від центральної влади? Щоб підвищити спроможність об’єднаних громад, в 2016 році виникла ідея створити організацію, яка допоможе їхньому становленню і розвитку. «На той час я тільки звільнився з Тернопільської міської ради, де працював начальником патронатного відділу, помічником міського голови. Тому я досить добре орієнтувався в особливостях функціонування органу місцевого самоврядування», – згадує голова громадської організації «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад» Максим Черкашин.
Максим Черкашин, голова громадської організації «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад»
Його ідею підтримали громадські активісти Рустам Ергешов та Іван Омелян, які мали великий досвід роботи з молоддю та впровадження інструментів громадської участі у прийнятті рішень. Саме вони стали основою команди.
«ДОСТУКАТИСЬ» ДО АКТИВІСТІВ
Організація поступово розвивалась, напрацювала власну стратегію розвитку і на сьогодні має три головні завдання: стимулювати громади до ефективного використання наявних ресурсів; сприяти ефективній роботі органів місцевого самоврядування; активізувати місцеву громаду.
Випускники Школи локальної демократії
Щороку збільшується кількість реалізованих проєктів серед яких: «Школа молодіжних лідерів громад», в рамках якої два роки поспіль навчали фахівців, як організувати роботу з молоддю в громадах; освітній проект «Менеджмент 24/7», завдяки якому в короткий термін підготували 250 менеджерів у галузі культурного менеджменту; настільна гра «Тернопільська громада», яка допомагає в ігровій формі знайомитись з тернопільською громадою.
Учасники освітнього проєкту «Менеджмент 24/7»
Настільна гра «Тернопільська громада»
Зараз команда працює над відкриттям «Центру розвитку громадської активності» у партнерстві з European Endowment for Democracy.
«Працюючи з громадами ми бачимо, що органи місцевого самоврядування зазвичай отримують більшу підтримку, ніж громадські активісти. Коли місцеві ради мають великі кошти, слабкий менеджмент і відсутність громадського контролю – це досить небезпечна формула. Тому ми спрямовуємо свої зусилля, щоб “достукатись” до громадських активістів сіл, селищ і міст і добряче їх “прокачати”. Від цього виграють всі», – підкреслює Максим Черкашин.
“Децентралізація в дії: підтримка розробки дорожніх карт для місцевих громад” (проект за підтримки Посольства Великої Британії в Україні та ТРВ Асоціації міст України)
Але найбільшою гордістю він називає Команду «Освітньо-аналітичного центу розвитку громад», до якої крім самого Максима входять Ірина Масло, Юлія Нецько і Рустам Ергешов.
Команда «Освітньо-аналітичного центру розвитку громад»
РИНОК ОН-ЛАЙН
З початком епідемії COVID-19 «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад» вирішив долучитися до вирішення проблем, які виникають у громад через карантин. Так народилася ідея сайту «Відкритий ринок», який допомагає дрібним фермерам напряму контактувати з покупцями і продавати вирощені продукти.
Відкритий ринок – он-лайн майданчик, на якому виробники сільськогосподарської продукції та її споживачі можуть зустрітися без посередників
«Про проблему я почув в березні, а вже 15-го квітня, у партнерстві з Асоціацією міст України, ми вже офіційно презентували працюючий сайт. Це не був грантовий проєкт, оскільки не було часу на пошук відповідного конкурсу, тому ми все робили власними силами», – розповідає Максим Черкашин.
Після запуску проєкт отримав підтримку Міжнародного фонду «Відродження» і Представництва Європейського союзу в Україні в рамках конкурсу «Людяність і взаємодопомога» (ініціативи громадянського суспільства для подолання наслідків пандемії COVID-19 в Україні) для просування сайту.
Сайтом вже скористалися більше 400 дрібних фермерів, його планують розвивати і надалі, залучаючи все більше товаровиробників та донорів.
Он-лайн карта проєкту «Відкритий ринок»
ЯК ДОЛУЧИТИСЯ ДО ПРОЄКТІВ
Інформація про проєкти і ініціативи «Освітньо-аналітичного центру розвитку громад» регулярно оновлюється на сторінці організації у Facebook.
А на сайті «Відкритий ринок» можна розмістити інформацію про свою продукцію, або ж знайти товари дрібних фермерів з вашого регіону, які вас цікавлять.
Валерій Платухін