У Турецькому місті Фетхіє відбувся Міжнародний фестиваль «Фетхієспортфест-2021». Організатори прийняли до півтори тисячі спортсменів та членів їх сімей з 14 країн світу.
Цей фестиваль поєднує спортивні змагання з водних гонок у відкритій водоймі Олюденіз, турніри з волейболу, тенісу і народні танці та співи. Мистецькі колективи, а це майже 400 танцюристів і співаків, були з України, Йорданії, Казахстану, Киргизії, Єгипту, Туреччини.
Мер Фетхіє Алім Караджа похвалився, що в них є багато культурно-мистецьких проєктів, соціальних програм.nНа офіційній зустрічі з представниками команд різних країн він розповів про історію фестивального руху і наголосив на величезній ролі спорту і мистецтва у формуванні позитивного іміджу держав і мирних стосунків між народами. Гості та учасники фестивалю вручили меру подарунки. Ми Аліму Караджі подарували наш український оберіг.
Обмінялися подарунками делегації і з губернатором краю Еюп Фіватом. Він розповів про розвиток спорту, про заходи, заплановані на осінь, побажав гарного відпочинку на наймальовничішому західно- південному узбережжі Середземного моря. Відбувся офіційний візит і до головного спонсора фестивалю Лікарні Локман Хекім Эснаф, заснованої в 1997 році в невеличкому офісі. З 2002 року – це багатопрофільна клініка на загальній площі – 9000 кв.м. для обслуговування потребуючих допомоги зі всього світу. Ця лікарня в Туреччині зібрала найкращу команду висококваліфікованих спеціалістів. Про це розповів на зустрічі очільник служби молоді та спорту округу Фетхіє Харун Решит Йігит.
Фестиваль розпочався урочистим парадом учасників, які несли національні прапори і таблички з назвою країни. Урочиста хода тривала понад дві години, привернула увагу місцевих жителів та відпочиваючих. Відрадно, що до нашої делегації підходило багато українців. Наших земляків цікавили і останні новини політичного життя, і погода та ситуація з ковідом, навіть ціни на яблука і картоплю, яка цьогоріч вродила, як у нас, так і в Туреччині.
Ми працювали на мистецькій сторінці фестивалю. Вражаючі народні танці із змістовим навантаженням, переходами від демонстрації боротьби до ліричних мотивів та тяжкої ручної праці і веселих сценок життя.
Цікаві костюми, вмотивовані тематикою танців. Багато крайок вишитих за мотивами наших вишиванок . Золотом-сріблом і перлами розшиті костюми киргизьких та казахських вбрань. Але тут не було жодного такого запального танцю, як наш гопак.
– Українські танцювальні колективи через загострення ситуації з ковідом відмовилися буквально перед від’їздом, – сказала керівниця групи організаторка концертів, членкиня журі міжнародних конкурсів, фестивалів львів’янка Надія Тітаренко.
Пані Надія вже 18 років є представником України в Туреччині з питань організації культурно-мистецьких заходів. Туреччина активізується в цьому плані, бо таким чином вони відкривають людям свою країну, демонструють її безпечність і намагаються привабити туристів визначними місцями того чи іншого регіону. Найрізноманітніші міжнародні фестивалі тут тривають з травня до листопада.
Ковідні роки показали, що треба змінювати рекламну роботу на рівні держави, тому багато фестивалів організовує місцева влада, яка бере на себе витрати за проживання і харчування, надаючи екскурсійний бонус.
Українська делегація на «Фетхієспортфесті» складалася із людей мистецтва, яких поєднало найфестивальніше село України – Яблунів, що на Гусятинщині.
Поет-пісняр, рекордсмен книги рекордів України, який за останні сім років провів понад 20 фестивалів у рідному Яблуневі та селах і містах України в проєкті «Мистецтво єднає Україну», хотів глянути на рівень організації таких дійств за кордоном. Залишився задоволеним, казав, що є чого повчитися і нам, особливо різноманітності змагань, конкурсів, показовості виступів.
Талановита київська співачка Надія Селіна, яка завжди бере участь в Яблунівських фестивалях, гідно представила пісенне мистецтво нашого краю, виконавши в концертній програмі і на гала-концерті дві пісні Івана Кушніра «Берегиня» і «Україно моя». Обидва твори гарячими оплесками підтримували глядачі.
– Пісню «Берегиня» я написав для міжнародного фестивалю українського мистецтва, який для закордонних українців проводить наша землячка Галина Маловшек у Словенії, де вона очолює товариство «Берегиня», – сказав автор пісні. Приспівом єднаючої українців пісні є слова про те, що поки ми живі, Україна із нами живе. А нашому роду нема переводу. Звучало в залі «Слава Україні» – «Героям слава!». Ще у Фетхіє побували Майя Сухецька і Христина Касіян – представниці відомого Тернопільського фольклорного колективу «Золоті журавки», які багато разів брали участь у Яблунівських фестивалях. Тут вони були групою підтримки вокалістки. Адже за протоколом під час виступу повинен бути на сцені прапор держави і таблиця з назвою держави, від якої виступають артисти. Щирими оплесками присутні нагородили українців і запрошували до спільних світлин, бо дуже вже їм подобалися, як самі казали, наші яскраві і красиві вишиванки. На фестивалі панувала неймовірна атмосфера дружби, взаємопідтримки, усмішок і тепла, в дійсності, мистецтво не знає кордонів. Фестивалі єднають людей світу.
Людмила Островська, Тернопіль – Фетхіє