Тернопіль – красиве й загадкове місто, воно закохує в себе спокоєм і неквапливим плином часу. Не вистачить одного дня, щоб намилуватися його краєвидами та відвідати всі найпопулярніші місця, але за один день можна побачити основні його памятки та відчути атмосферу міста. Тернопіль – одне з найкращих міст для відпочинку, тому при першій же нагоді, найближчими ж вихідними, рекомендуємо Вам вирушити до Файного Міста на прогулянку його вулицями. Редакція сайту ternopil.info підготувала для Вас список основних місць, які варто відвідати під час першого знайомства з Тернополем.
1. Тернопільський став
Перше місце, яке варто відвідати це Тернопільське озеро (Тернопільський став). Рукотворне водосховище – ровесник самого міста, збудованого в 16 столітті. Водойму площею 300 га створили на місці боліт в руслі річки Серет. Озеро не раз було зруйноване, але його знову відновлювали. Найбільших руйнувань воно зазнало під час Другої світової війни. В 1950-х роках була проведена масштабна реконструкція греблі, і рівень води в озері значно зріс. Сьогодні Тернопільський став є головною прикрасою міста. В оточенні прекрасних парків він виблискує на сонці, як справжній діамант.
2. Архикатедральний Собор Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці
Католицький храм в місті Тернопіль, побудований в стилі бароко – один із символів Тернополя. Собор присвячений Непорочному зачаттю Діви Марії. Будівництво домініканського храму у архітектора Августа Мошинського замовив сам гетьман Юзеф Потоцький в 1749 році. Храм назвали Церквою святого Вінсента і віддали під опіку 12 ченцям-домініканцям. В 1820 році він був переданий єзуїтам. В частині будівлі вони відкрили гімназію. В 1851 році в соборі зустрічали цісаря Франца Йозефа I. Під час Великої світової війни храм був зруйнований. Його реставрували в 1957 році і розмістили в ньому картинну галерею. В 1989 будівля перейшла в руки Української греко-католицької церкви і отримала статус собору.
3. Тернопільський замок
Прогулюючись вздовж набережної, на вул Замковій можна побачити старовинний Тернопільський замок, побудований в далекому 1548 році. До нашого часу зберігся тільки внутрішній палац, і вже немає навколо нього валів з кам’яними баштами та глибоких ровів. Але цінителі історії ще можуть помилуватися монументальною спорудою старовинного палацу, яка досі височіє над водами рукотворного озера. Тернопільський замок був зведений коронним гетьманом Яном Тарновським для захисту земель від татарських набігів. Від міста замок був відгороджений глибоким ровом, перейти який можна було тільки по підйомному мосту, з півдня замок був захищений озером, яке утворилося після спорудження дамби.
4. Острів закоханих
З набережної Тернопільського озера по красивому пішохідному місточку можна перейти на Острів закоханих. Це особливе місце приносить щастя молодятам. А одинокі серця, за легендою, можуть побачити свою долю, подивившись з берега острівця вглиб ставу. В центрі острова можна побачити романтичну альтанку, оточену високими деревами. Вони приховують закоханих від сторонніх поглядів. В літку з містка можна помилуватися розквітлим лататтям і рідкісною водяною лілією. Острів з’явився на озері після відновлення ставу від руйнації, завданої під час Другої світової війни. Сьогодні він входить в десятку найромантичніших куточків України.
5. Тернопільський аераційний фонтан
Береговий аераційний фонтан в Тернополі відкрито у 2017 році, довжина становила 122 метра. У 2018 році протяжність фонтану збільшено, і загальна довжина наразі становить більше 300 м. Це найдовший аераційний фонтан в Україні. Струмінь води з кожної форсунки сягає 9 метрів довжиною та майже 4 метри висотою. Окрім естетичної, фонтан виконує й екологічну функцію (аерація – насичення води повітрям), для запобігання «цвітінню» Тернопільського ставу. Фонтан працює щодня в літній сезон, режим його роботи залежить від погодних умов. Рекомендуємо помилуватися фонтаном у вечірній час, в цей період він особливо прекрасний, оскільки засвічується та переливається різноманітними кольорами: синім, жовтим, зеленим, фіолетовим і рожевим.
6. Воздвиженська (Надставна) церква
Над Тернопільським ставом можна побачити найдавніший християнський храм міста – старовинну Воздвиженську церкву, побудовану в XVI ст. Колись поряд з нею була розташована Львівська брама, біля якої точилися найважчі бої за місто, тому й церква була частиною оборонного укріплення. Часто її гучні дзвони передавали сигнали тривоги, повідомляючи навколишнім поселенням про напад татар. З храмом пов’язано багато легенд. Колись в ньому зберігалися рідкісні раритети та чудотворні ікони. Згадки про тернопільську Надставну церкву можна побачити у багатьох давніх літописах.
7. Тернопільські «Єлисейські поля»
Вони є частиною Шевченківського парку і знаходяться біля знаменитого готелю «Тернопіль». На невеликій ділянці, розташованій на березі озера, можна побачити мальовничі пагорби, вкриті газоном, та невеличкі алеї, на яких встановлені оригінальні скульптури. Це місце облюбувала для відпочинку молодь. В зеленій зоні юнакам та дівчатам подобається грати в спортивні ігри, слухати музику, читати літературу, проводити пікніки.
З пагорбів зручно милуватися Тернопільським озером та Острівцем закоханих. А ще на цьому місці можна побачити неймовірний захід сонця. Здається, воно ховається прямісінько за озеро.
8. Пляж «Циганка»
Пляж «Циганка» біля Набережної Тернопільського ставу – це місце, де створені максимально комфортні умови для відпочинку мешканців різного віку. Тут облаштовано: зона пляжу, роздягалки, душові, прогулянкова алея, скейтпарк, пішохідний фонтан, спортивна зона, дитячий майданчик, велодоріжка. Пляж «Циганка» – одне з улюблених місць відпочинку тернополян.
9. Церква Різдва Христового
В центрі міста по вул. Руській можна побачити одну з найдавніших культових споруд Тернополя – Церкву Різдва Христового. Перша згадка про церкву, розташовану на цьому місці, була в королівській грамоті, датованій 1566 роком. В 1602 році дерев’яна споруда була замінена кам’яною. Гроші на будівництво храму збирали парафіяни, серед них були і князі Острозькі. В будівництві храму приймав участь відомий майстер Леонтій. В XVIII ст. храм прихистив дві християнські церкви: греко-католицьку та православну. В 1770 році будівля повністю перейшла в розпорядження греко-католицької церкви.
10. Театральний майдан
Театральний майдан – серце міста. На площі перед театром проводяться різноманітні святкування, концерти та фестивалі. Головною прикрасою площі став обласний музично-драматичний театр ім. Тараса Шевченка. Його величний фасад прикрашений численними барельєфами. Щоб дістатися центрального входу треба пройти крізь розкішну колонаду. Поряд з театром в невеличкому скверику розташований пам’ятник присвячений Великому Кобзареві. Поряд з Театральним майданом можна помилуватися старовинними будинками та сучасними скульптурами.
11. Пам’ятник Соломії Крушельницькій
Завершити довгу прогулянку Тернополем ми пропонуємо біля постаменту, присвяченого видатній оперній співачці Соломії Крушельницькій. Його можна побачити в центрі міста на бульварі Тараса Шевченка в невеликому сквері. Це єдиний пам’ятник у світі, де знаменита співачка зображена на повний зріст. Вона вишукано вдягнена і спирається на візерунок із застиглої музики. Цей постамент своїй відомій землячці присвятили містяни, які справедливо вважають її золотим голосом світу.