Огляд мілітаристських доктрин найближчих країн Європи, які не є членами НАТО, але мають власну армію.
- Найбільший серед них – ООН – Організація об’єднаних націй. Організація об’єднує 185 країн (практично всі незалежні країни світу), а Рада безпеки ООН може ухвалювати рішення про участь у миротворчих конфліктах.
- НАТО (Північноатлантичний альянс), вважається найсильнішим. У нього входять 29 країн, серед яких США, Канада та більшість країн Західної Європи.
- Під егідою Росії створено ОДКБ – Організацію договору про колективну безпеку. У її складі – Росія, Білорусь, Казахстан, Вірменія, Таджикистан та Киргизія.
- Військово-політичний блок АНЗЮС об’єднує США, Австралію та Нову Зеландію.
- Також існує низка менших об’єднань.
Не всі країни входять у воєнно-політичні блоки. Наприклад, в Європі “нейтральними” або “позаблоковими” є Швейцарія, Швеція, Австрія, Фінляндія та Ірландія. Позиція цих країн – не входити до будь-яких політичних альянсів, не брати участі у воєнних конфліктах та не розміщувати на своїй території військ інших держав. До подібного статусу в результаті переговорів може дійти й Україна.
Швейцарія. Має найстарішу політику нейтралітету у світі – не брала участі у війнах з моменту її проголошення у 1815 році. Також заборонено використовувати у військових конфліктах її територію та вводити війська інших країн. При цьому проводить активну зовнішню політику і часто бере участь у миротворчих процесах у всьому світі. В Швейцарії дуже сильна армія, а також велика кількість резервістів, у яких є зброя. Країна стала членом ООН лише у 2002 році, а в НАТО і навіть ЄС не бере участі й досі.
Швеція. Це нейтральна країна з точки зору позаблоковості та зовнішньої політики й політики безпеки. Хоча жодна країна цього не визнавала. Такий статус не заважав Швеції в рамках ООН брата участь у збройних конфліктах та підтримувати міцні зв’язки з НАТО. Зокрема, війська країни беруть участь в програмі “Партнерство заради безпеки”, вони воювали в колишній Югославії. В 2014 році Швеція підписала договір з Фінляндією щодо оборонного співробітництва.