Галузь дата-центрів розвивається досить активно, практично щодня з’являються цікаві проєктi, які надають нові можливості. Відома компанія «Lonestar», яка наполегливо працює над удосконаленням морських та оборонних технологій, має чіткий план по створенню своєрідного дата-центру на Місяці. Щоб вирішити цю досить складну задачу, спеціалісти використають сучасне обладнання для обробки даних, яка планує доставити місія Intuitive Machines із Х’юстона.
Чому реалізація плану компанії «Lonestar» така важлива?
Сміливий план стартапу виглядає максимально реалістично, адже перші кроки на шляху до цілі вже зроблені. Зокрема, уже укладені офіційні контракти з декількома великими корпораціями, що в майбутньому повинні стати надійними партнерами. Очевидно, що керівники проєкту свідомо роблять ставку на довгострокове співробітництво, тому що без побудови об’єктів критичної інфраструктури обійтись буде важко. В першу чергу слід говорити про створення та обробку даних за рахунок новітніх систем зв’язку і передачі інформації.
«Будь-які дані, що були отриманні в максимально короткий термін, можуть вважатися цінними. Це своєрідна валюта, яка реалізується самими людьми, що стараються жити за правилами сучасного світу. Ми всі в тій чи іншій мірі залежимо від інформації. Не так важливо в якій сфері працює конкретна компанія чи громадянин, тому що дані потрібні в першу чергу для подальшого розвитку людства. Чому ж ми хочемо зберігати такий цінний капітал на Місяці? Все дуже просто: Місяць – це найбільший супутник нашої планети, де точно є достатньо місця для надійного зберігання всіх інструментів, які принесуть користь в майбутньому», – заявив засновник компанії «Lonestar» Кріс Скотт.
Ці слова досвідченого спеціаліста вже зараз знаходять підтвердження на практиці. Варто хоча б звернути увагу на очевидні факти. Зокрема, будь-яка організація, що генерує або використовує дані, потребує центрів обробки даних на тому чи іншому рівні, включаючи державні установи, освітні установи, телекомунікаційні компанії, фінансові установи, підприємства роздрібної торгівлі всіх розмірів. Для прикладу можна взяти такі відомі корпорації, як Google, що об’єднує в собі практично всі корисні інструменти (пошукова система, електронна поштова скринька та іншi відомі сервіси), Facebook, рекордну за кількістю користувачів соціальних мереж у світі, найбільший онлайн покер-рум PokerStars, та eBay, що спеціалізується на реалізації різних товарів на внутрішньому і міжнародному ринку.
Дані лідери у своїх нішах мають власні дата-центри. Поки що такі інформаційні хранилища являються більш локальними, бо підтримують роботу лише однієї корпорації. Однак зараз проходить ряд важливих операцій для вдосконалення існуючої технології. Це невід’ємна частина подальшого розвитку, бо відсутність швидкого і надійного доступу до даних може означати неможливість надання життєво важливих послуг або втрату задоволеності клієнтів і доходів, тому є необхідність застрахуватись від можливих ризиків, а створення бази на Місяці – саме такий крок.
Яка найближча перспектива?
Так як Місяць визнали найкращою локацією для створення масштабного дата-центру, космічна індустрія отримала новий поштовх для розвитку. Це напряму пов’язано з тим, що обслуговування та зберігання даних, загальна цінність яких перевищує 200 мільярдів доларів, потребує належної уваги. Таким чином вирішуватись будуть не тільки локальні питання, але й глобальні, бо їх є досить багато. Зокрема, спеціалісти хочуть звернути увагу на кричущі проблеми біосфери, в тому числі екологічні. Це позитивний момент, адже стрімкий розвиток інфраструктури часто шкодить нашій планеті, бо порушується звичний природний баланс.
Якщо ж говорити про роботу центру на Місяці, то поки не зовсім зрозуміло настільки вона буде ефективною, але останні випробування точно додають оптимізму. Вони пройшли на міжнародній космічній станції ще в минулому році. В результаті «Lonestar» проведе ряд нових місій за активної підтримки відомого оператора орбітальних апаратів «Skycorp».
«Наша компанія готова поділитися усіма передовими розробками, втому числі системою Risc-V, коли в цьому буде необхідність. На цей час схоже обладнання являє собою основу для першого у світі веб-серверу, працюючого в межах міжнародної космічної станції. Ми з нетерпінням чекаємо момент, коли зможемо допомогти нашим партнерам з реалізацією нового амбітного проєкту», – заявив Деніс Уінго, який виконує функції генерального директора в Skycorp.
В цілому, створення дата-центру на Місяці вимагає значних трудових та фінансових затрат, тому будь-яка співпраця в різних галузях є доцільною. Що казати, коли навіть архітектурний гігант BIG працює над створенням дизайну майбутнього центру по обробці даних. Головне, щоб цей архітектурний шедевр гарантовано виконував свою основну функцію, адже в нього вкладені значні інвестиції, які мають окупитися в короткий термін. Можливо саме по цій причині запуск центру повинні анонсувати до кінця цього року, а якщо експеримент буде вдалим, космічні сервіси запрацюють у великій кількості.