Нещодавно у Тернополі прооперували 50-річну жінку. Операція з видалення грижі пройшла успішно, жінку вже мали виписувати. І тут раптом рідних шокувала звістка — вона раптово померла. Причина смерті — відірвався тромб…
На жаль, цей випадок непоодинокий: нерідко доводиться чути сумні звістки, що відомий актор (політик, бізнесмен) несподівано помер у результаті того, що відірвався тромб. Власне, найстрашнішим у цьому є повна непередбачуваність ситуації: тільки що все було гаразд, людина активно жила, навіть не досягши похилого віку, і раптом її не стало.
Як відомо, на все воля Божа, але недаремно кажуть, що береженого Бог береже. Тож чи можна запобігти утворенню тромбів?
Навіщо організму тромби
Власне, утворення тромбів (згустків крові) передбачене нам для допомоги: для того, щоб закупорити місце розриву судини або вени і запобігти втраті крові, яка можлива внаслідок такого пошкодження. Вчені встановили, що тромб формується в тому випадку, якщо в організмі одночасно поєднуються кілька показників:
- внутрішня поверхня судин пошкоджена,
- струм крові уповільнений,
- згортання крові підвищене.
При цьому природний механізм забезпечує, щоб у міру загоєння розриву тромб поступово наче «розчинявся». Тому саме утворення тромбів — це благо для нашого організму. Проблема виникає тоді, коли з якихось причин розрив уже ліквідовано, а тромб залишається або ж коли утворення тромбів у людини підвищене.
Хвороби, що виникають внаслідок утворення тромбів
Оскільки вени і судини у нас є по всьому організму, відповідно і тромби можуть утворюватися в різних його частинах:
- венозний тромбоз — може пошкодити печінку, нирки, легені, глибокі вени плеча, головний мозок;
- артеріальний тромбоз — може призвести до інсульту головного мозку, інфаркту міокарда, пошкодити печінку;
- тромбоемболія, тобто закупорка тромбом, що відірвався від кровоносної судини, може виникнути в судинах головного і спинного мозку, селезінки, нирок, периферичних і вінцевих артерій та ін.
Якщо тромб перекриває судину в серці, стається інфаркт міокарда, якщо у мозку — інсульт. Припинення кровотоку в таких судинах може призвести до смерті.
Препарати, що зменшують ризик тромбозів
Є кілька препаратів, які запобігають утворенню тромбів. Вони називаються антиагрегантами (від слова «агрегація» — злипання). Їх дія ґрунтується на тому, що вони зменшують здатність тромбоцитів зліплюватися. Найефективніші з них — це добре відомий нам аспірин і відносно новий препарат Клопідогрель. Найширше в усьому світі вживається аспірин, оскільки він поєднує в собі високу ефективність і низьку вартість.
Зауважте: ці ліки не розріджують кров, а зменшують її здатність згортатися. Вони в першу чергу призначаються людям, в яких уже були тромбози. Якщо у хворого був інфаркт міокарда чи ішемічний інсульт, він обов’язково має вживати ці ліки, звичайно, якщо відсутні протипоказання. Та у будь-якому випадку пігулки має прописати лікар.
Аспірин для профілактики?
Для профілактики аспірин не вживають! Адже цей засіб має й недолік — може викликати виразки, ураження шлунка, ерозії. Тому приймати його безсистемно, лише тому, що раптом вирішили «розрідити» кров, неправильно.
Аспірин — справді хороший препарат, який запобігає виникненню тромбів. Але він також пов’язаний із певним ризиком посилених кровотеч. Адже зменшення згортання крові не всім підходить. Обов’язково консультуйтеся з лікарем. Бо якщо в людини немає ризику тромбозів, то немає сенсу вживати цей препарат. Однак інколи й у здорових людей є потреба у вживанні аспірину — коли ризик інфаркту, інсульту високий. Є певні категорії ризику, лікарі про це знають, і лише вони можуть призначати ліки.
Категорії ризику
Це люди з підвищеним артеріальним тиском — більш як 140 на 90, курці, ті, хто страждає від ожиріння чи має високий рівень холестерину, діабетики, особи з гіподинамією. Скажімо, кожна викурена цигарка викликає спазм судини та збільшує ризик тромбоутворення. В організмі є система, яка самостійно розчиняє тромби, бо ж у нас щосекунди утворюються та розчиняються тромби— це все в балансі. А от куріння призводить до порушення цієї рівноваги.
Контроль — страхівка від несподіванок
Для того, щоб не виникли неприємності і проблеми, пов’язані з утворенням тромбів, необхідно постійно бути в курсі того, в якому стані перебуває ваш організм. Не потрібно зайвого фанатизму, достатньо раз на рік проходити обстеження, що включає в себе певні аналізи (на холестерин, на згортання крові і біохімічний аналіз), а також робити електрокардіограму і рентген. Якщо ви не належите до групи ризику, то цього буде достатньо для того, щоб розуміти, чи є підстави для тривоги. І звичайно, не забувайте про належне харчування і здоровий спосіб життя!
- Пийте більше води!
90% людей п’ють дуже мало води. Мова саме про воду, а не про будь-яку іншу рідину. Доросла людина повинна випивати щодня 1,5-2,5 літра води. Привчайте своїх дітей пити воду. Натуральна вода — найперший і дуже потужний засіб проти утворення тромбів.
- Вживайте продукти для розрідження крові.
Щодня 2-3 продукти з цього списку повинні бути у вашому раціоні:
- оливкова і лляна олія
- часник і цибуля
- лимони
- насіння соняшнику
- буряк
- риб’ячий жир
- томати, томатний сік
- вівсяна каша
- ягоди малини, чорниці, журавлини, суниці, вишні, черешні
- імбир.
- Мінімально вживайте продукти, що згущують кров:
- м’ясні бульйони
- ковбаси
- копченості
- холодець
- білий хліб
- вершки
- сочевиця
- шипшина
- чорноплідна горобина
- банани і манго
- багато трав (звіробій, валеріана, кропива, деревій). Пам’ятайте: трави потрібно пити курсами і у жодному разі не постійно!
- Значно підвищують в’язкість крові
- куріння
- алкоголь
- велика кількість солі
- сечогінні, гормональні і протизаплідні препарати, а також «Віагра».
- Більше рухайтеся.
Ходіть пішки, займайтеся фізкультурою, часто бувайте на свіжому повітрі.
вікторія ЗАЙШЛА