Увечері 8 липня 45-річний Геннадій Лушпинський зайшов до магазину “Сонячний”, що на вул. Пушкіна, 5 у Тернополі, де купив томатний сік у трилітровому скляному слоїку.
Він вийшов з крамниці, а через мить покупці й продавці почули тріск битого скла, крик і глухий звук падіння. Коли вибігли на вулицю, то побачили, що чоловік лежить біля сходів у калюжі крові, перемішаній із томатним соком, і не рухається…
…Геннадій був самотнім, нікого, крім кота і собаки, в нього не було. Працював на “Ватрі” у ливарному цеху, а після роботи зазвичай заходив до ближньої від помешкання крамниці за продуктами. Так було і того трагічного вечора. Очевидці розповідають, що коли чоловік виходив з крамниці, то спіткнувся на сходах, і скляний слоїк, який він тримав у пакеті, розбився об сміттєвий бак. Не втримавшись на ногах, чоловік упав на гострі уламки скла і сильно поранив грудну клітку… Нажахані перехожі відразу викликали швидку, однак чекати її довелося майже 20 хвилин.
– Ми нічого не робили до приїзду лікарів, лише спробували затулити рану, – розповів очевидець Олександр. – З рани пульсувала кров, а в грудях стирчав шматок скла завбільшки з півдолоні. Я не медик, а тому не міг надати чоловікові кваліфікованої допомоги. Повз нас проїжджав якийсь лікар, але нічим не допоміг, не підказав… Вийшов тільки з машини, зателефонував на швидку: “То Мар’янович, давайте шукайте машину…” і… поїхав. Просто в голові не вкладається…
А потім було те, що й досі викликає обурення у багатьох очевидців: медики бригади, яка приїхала на виклик, начебто були в нетверезому стані… Люди, які зібралися навколо потерпілого, знімали все на відео. Вони накинулися на медиків, які, не оглянувши потерпілого, поклали його на ноші й понесли до машини. Натовп, звинувачуючи медиків у тому, що ті приїхали в нетверезому стані, не хотів випускати їх з подвір’я, допоки не приїде міліція.
– Коли ми приїхали, потерпілий лежав на проїжджій частині обличчям донизу. Уся сорочка була в згустках крові, що свідчить про масивну кровотечу, – ніби виправдовувався лікар швидкої допомоги Сергій Шпильовий. – Рана була в ділянці грудної клітки зверху зліва, де розташовані крупні судини. Я оглянув рану поверхнево. Кров не сочилася, і я зрозумів, що реанімовувати вже пізно, бо потерпілий був мертвий…
Слова лікаря підтвердив і висновок судово-медичної експертизи, згідно з яким смерть настала від внутрішньої та зовнішньої кровотеч через проникаюче поранення у ділянці грудної клітки. Лікарі кажуть, що очевидці також не змогли б врятувати травмованого, тому що в нього була пошкоджена артерія, що знаходиться дуже глибоко, і перетиснути її, навіть в умовах стаціонару, дуже важко, але можливо у перші чотири-п’ять хвилин.
Бригада швидкої добиралася у межах 20-ти хвилин, та ще й, за розповідями, лікар і фельдшер були у такому стані, що шансу на порятунок у бідолашного чоловіка практично не було.
– Причина невчасного приїзду швидкої – через відсутність достатньої кількості автомобілів на станції, – пояснив керівник Центру екстреної медичної допомоги в Тернопільській області Михайло Джус. – Як правило, найбільша кількість викликів припадає на час з 19-ої до 22-ої год., а це нещастя якраз сталося о пів на восьму вечора. До травмованого виїхала перша ж бригада, що звільнилася…
Через свідчення очевидців, що медики були п’яні, то правоохоронці відразу перевірили їх на вміст алкоголю в крові. Працівники швидкої двічі проходили медкомісію у різних закладах – у Тернополі й у Збаражі. Результати показали, що фельдшер перебував у стані алкогольного сп’яніння, а лікар був тверезий.
– Той виклик був у мене одинадцятим за день, – сказав Сергій Шпильовий, – тож мати свіжий та бадьорий вигляд при 30-градусній спеці дуже важко… Звісно, втома далася взнаки, а люди відразу сприйняли це за неадекватність.
…У Центрі екстреної медичної допомоги створили спеціальну комісію, що буде розслідувати даний нещасний випадок. Наразі фельдшера звільнили з роботи, а лікар отримав догану за те, що допустив до роботи нетверезого працівника. Подія занесена до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч.1 ст.115 ККУ – умисне вбивство, та ст.140 ККУ – неналежне виконання професійних обов’язків лікарями. Триває слідство.
ірина КОШІЛЬ