23 вересня — 143 роки з дня народження славетної співачки
У житті нашої славетної землячки Соломії Крушельницької були тріумф, бурхливі овації, дощ з квітів, всесвітнє визнання і захоплення. Чи було у її житті кохання?
Доля була щедрою для Соломії Крушельницької, наділивши її артистичним талантом та голосом надзвичайної краси, який відзначався повнотою і великим діапазоном — на три октави. Суть її таланту полягала у вражаючому внутрішньому темпераменті, у надзвичайній легкості, з якою вона загорялася і запалювала усіх довкола. Наче якась магічна сила притягувала до неї!
Соломія була розумною, шляхетною, освіченою панною. Вона співала сімома мовами, кілька з них знала досконало, багато читала, добре розумілася на медицині і медикаментах, уміла чудово готувати найрізноманітніші страви, добре шила і сама водила автомобіль, що на той час було унікальним явищем серед жінок!
Вона мала шанувальників з великим іменем, шанувальників не тільки її таланту, але її самої як жінки та особистості. Її руки просили багато чоловіків. Але Соломія так була захоплена мистецтвом, що присвячувала йому кожну хвилину. Про заміжжя й не думала. «Мільйонери пропонували мені (з умовою, що я вийду за них заміж) збудувати окрему оперу виключно для мене, або радили забути про свою тяжку професію і обрати собі спосіб життя до вподоби в якій завгодно частині світу: на горах Тібету або на золотистому морському піску…»
Зенон Гутковський
До Білої неподалік Тернополя, де жила родина Крушельницьких, час від часу навідувалися молоді хлопці-семінаристи. Перед висвяченням вони повинні були одружитися, тож шукали собі пару. Якось до Крушельницьких приїхав у гості батьків товариш Гутковський з сином-семінаристом Зеноном. Молодому хлопцеві сподобалася Соломія, і він, знехтувавши середульшою донькою Крушельницьких Оленою, яка була на той час на виданні, попросив руки 17-річної Соломії.
Заручилися. Наречений — гарний, ставний, з доброї сім’ї, приїжджав до Білої тільки іноді. «Як вийдеш заміж, станеш господинею, тоді не буде часу співати», — говорив він. Перед самим весіллям взагалі категорично заявив: «Жінка не повинна займатися музикою, а тим більше виступати в концертах, у театрі. Це не підходить для неї!» Коли він запитав Соломію, які обручки замовляти, вона відповіла: «Ніяких!» Зенон образився, весілля скасували, батьки журилися, а Соломія тішилася, як дитина.
Володимир Садовський
Диригент та критик Володимир Садовський, виходець з приміського села Довжанка, був другом старшого брата Соломії Антона, тож часто гостював у Білій. На своє горе він закохався у юну Соломію. Його любов була настільки щирою і єдиною, що він не міг бачити своєю дружиною іншу дівчину. Він кохав її все своє життя, але вона не подавала йому найменших надій. Коли Садовський отримав відмову, то не одружився з іншою, а висвятився на священика.
Іван Білинський
Аптекар єгипетського короля з Каїра Іван Білинський був родом з Тернопільщини. Навчаючись у гімназії, він потоваришував з сином одного подільського пана. Незабаром той пан відправив свого сина на лікування до Єгипту. З ним умовив поїхати й Івана Білинського, щоб він склав синові товариство. У Каїрі Іван часто ходив до місцевої аптеки, і так припав до душі старому аптекареві, що той прийняв його за сина й після смерті залишив йому аптеку. Згодом Білинський став придворним аптекарем, здобув пошану і нажив солідні статки. Однак так тужив за Батьківщиною, що хотів знайти собі дружину-українку. Коли він побачив Соломію, закохався у неї з першого погляду і на все життя. Він освідчився їй, та вона твердо заявила, що її покликання — спів, мистецтво, що заміж вона не збирається. Білинський з сумом попросив дозволити йому бути її досмертним другом.
Федір Шаляпін
Соломія Крушельницька познайомилася з Шаляпіним, коли їй було 34 роки. До речі, вони були однолітки. Захоплена його грою, Соломія переслала йому букет мімоз з кількома словами українською мовою. Наступного дня посланець приніс до покоїв Крушельницької букет різнобарвних квітів із запискою: «Хочу співати з вами». За кілька годин Федір Шаляпін приїхав у розкішному екіпажі, запряженим парою білих коней, і повіз Соломію за місто. Вони зустрічалися якийсь час. «Ви любите музику та оперу не менше, ніж я. Їдьте зі мною в Париж, а звідтіля далі. Досі я їздив завжди сам…» — вмовляв Шаляпін Крушельницьку. Він приїжджав по неї ще кілька разів з Парижу, та вона не поїхала.
Чезаре Річчоні
Коли сценічна кар’єра Соломії Крушельницької наближалася до завершення, у 38-річному віці вона тихо-мирно вийшла заміж. Сталося це у 1910 році в далекій Аргентині. Соломія вийшла заміж за італійського адвоката, палкого шанувальника і знавця музики, мера Віареджо — Чезаре Річчоні. Одна з розкішних вілл італійського міста Віареджо на узбережжі Тірренського моря стала другим домом Соломії Крушельницької. Це не була любов-пристрасть, а радше союз двох досвідчених людей, перелуння мудрих сердець. Втім, Соломія Крушельницька і Чезаре Річчоні були нерозлучною парою і залишилися такими назавжди, хоч і не мали дітей. Через два роки після смерті чоловіка, у 1939 році Соломія приїхала у Львів відвідати рідню і більше до Віареджо не поверталася. Вона не мала там нікого. Натомість світ отримав мега-зірку, ім’я якій — Соломія.