Соломія Крушельницька – видатна співачка родом з Тернопільщини, яка зуміла підкорити музичний світ. І це не дивно, адже виконавиця мала неймовірний голос, який з перших секунд звучання надовго западав у душу.
Проте не голосом єдиним Соломія дивувала та зачаровувала. Аби це підтвердити, пропоную ознайомитися з цікавими фактами з життя співачки:
- Соломія змалечку співала. Першим досвідом для неї став домашній хор. Разом з рідними та близькими друзями дівчина влаштовувала концерти, ставила невеликі вистави. Попри всю майстерність, на той час вона була лише аматоркою. Проте з кожним днем любов до музики перемагала, а згодом це перетворилося в любов всього її життя.
- Крушельницька і справді була закохана у музику, вважала її своїм дітищем та головною ціллю. Так, вона навіть розірвала заручини з молодим семінаристом Зеноном Гудковським, аби й надалі безперешкодно співати. До слова, батьки підтримали дівчину в її виборі.
- Попри всю любов та жагу до співу, Соломія Крушельницька лише у віці 21 року зважилася на велику сцену. Саме тоді вона дебютувала у Львівській опері, де її побачила визначна італійська прима Джемма Беллінчоні. Власне, Джемма й переконала тернополянку поїхати на навчання до Італії. Беллінчоні також допомагала Соломії вже на своїй батьківщині.
- Тріумф не змусив Соломію довго чекати. Так, вже в другій половині 1890-х Крушельницька стала справжньої зіркою Європи та світу. Починаючи з Італії, тернополянка здобувала славу та шанувальників у Франції, Іспанії, Польщі, Росії, Португалії, Австрії, Єгипті, Чилі та Аргентині. У її творчому доробку були головні ролі в операх «Євгеній Онєгін» і «Пікова дама» П. Чайковського, «Аїда», «Трубадур» Д. Верді, «Страшний двір» С. Монюшка, «Фауст» Ш. Гуно, «Африканка» Д. Мейєрбера, «Манон Леско» і «Чіо-Чіо-Сан» Д. Пуччіні, «Кармен» Ж. Бізе, «Електра» Р. Штрауса тощо.
- Завдяки вмінню перетворюватися та вживатися в роль Крушельницька завоювала любов та визнання всіх міжнародних критиків. До слова, за всю кар’єру Соломія не зібрала ні одного негативного відгука!
- Популярність Крушельницької була настільки великою, що навіть зуміла затьмарити тодішній чоловічий квартет – Федіра Шаляпіна, Енріко Карузо, Тітта Руффо та Маттіа Баттістіні. Це стало справжнім переворотом у світі міжнародної опери.
- Соломія Крушельницька, попри світову славу, гроші та визнання, завжди підкреслювала своє походження. Так, на біс вона виконувала винятково українські народні пісні.
- Єдиний раз Крушельницька скасувала запланований концерт, завдяки чому зустріла своє кохання. Так, лікарі змусили Соломію відкласти виступ через виверження Везувію, а саме – шкідливий для її голосових зв’язок пил. Тоді, аби трохи розважитися, тернополянка поїхала у Віареджо, де й закохалася в мера міста. Попри те, що чоловік був старший Соломії на 20 років, пара зіграла весілля та прожила щасливо аж до самої смерті коханого.
- Соломія Крушельницька мала колосальні гонорари, які витрачала на утримування своїх батьків. Так, вже у віці 30 років оперна діва купила рідним шикарний маєток у Львові.
- Попри рак горла, з яким Соломія боролася кілька років, Крушельницька до останнього виступала на сцені. Свій останній концерт вона дала в 1949-му.
Христина СЛОТА