Згідно зі статистикою смертність від серцево-судинних захворювань утричі перевищує смертність від раку, туберкульозу, інфекційних захворювань та СНІДу разом узятих. Це насторожує, відтак про здоров’я свого серця варто задуматися кожному. Як запобігти серцево-судинним захворюванням і які з них найнебезпечніші, «НОВА…» з’ясовувала у лікаря-кардіолога Олени Прокопович.
– Пані Олено, яке з серцево-судинних захворювань вважаєте найсерйознішим?
— Що маєте на увазі — у плані смертності чи захворюваності? Якщо судити тільки з того, скільки людських життів забирає інфаркт, то це, безумовно, дуже серйозна хвороба, і якщо людина перенесла інфаркт, їй треба докласти ще масу зусиль, щоб реабілітуватися і повернутися до повноцінного життя. Отже, він спричиняє за собою не просто медичні, а й економічні та соціальні проблеми, втім, так, як і ішемічна хвороба серця, всі серцево-судинні захворювання, в т. ч. інсульт, судинне ураження головного мозку. Взагалі не варто вирізняти якусь одну проблему, всі ці хвороби з точки зору профілактики треба сприймати як певний конгломерат, тому боротися чи запобігати їм доводиться одними й тими ж шляхами. Ми вже знаємо, що, борючись з певними факторами ризику, цілком реально відстрочити або взагалі усунути небезпеку їх виникнення.
– Розкажіть про фактори ризику виникнення серцево-судинних захворювань…
– У теперішній час визначають п’ять основних факторів ризику. Перший — це високий артеріальний тиск. Річ у тім, що ми, медики, все більше звертаємо увагу на підвищення ролі саме цього чинника у збільшенні кількості хворих. Існує так зване правило половини: половина людей не знає, що у них підвищений артеріальний тиск, половина тих, хто знає, – не лікується, а половина тих, хто лікується, – лікується неправильно. Межею нормального і високого тиску вважають рівень 140 і 90 мм рт.ст. Тобто, якщо в людини такий тиск, вона повинна проконсультуватись з сімейним лікарем і після дообстеження вирішувати, як «вирівнювати» його. Лікар найперше порадить змінювати спосіб життя або застосовувати медикаментозну терапію. Другий фактор — порушений обмін ліпідів. Як ви знаєте, до їх складу входять тригліцериди та холестерин. Тригліцериди — це ліпіди крові, які більше пов’язані з вуглеводним обміном. Цей обмін часто буває порушеним, коли людина їсть багато солодкого та жирного. А холестерин людини складається, грубо кажучи, з двох видів — «поганого» холестерину ліпопротеїдів низької щільності, і «гарного» — ліпопротеїдів високої щільності. Їх співвідношення в організмі змінюється залежно від того, яку їжу людина вживає, чи це жири тваринного походження, чи печінка, яйця, майонез, тобто ті продукти, що містять велику кількість холестерину. Це також залежить від куріння, що знищує альфа-холестерин — корисний холестерин. Як правило, якщо людина дотримується малорухливого способу життя, рівень цього захисного холестерину достатньо низький. Виходячи з того, третій наш фактор — це сам низький рівень альфа-холестерину. Щоб отримати «хороший» холестерин, треба більше рухатися. Для здоров’я у кожної людини має бути щотижня мінімум десять годин рухової активності. Півтори години на добу ви повинні проводити на свіжому повітрі. Тільки так вийде десять з половиною годин на тиждень такого режиму. Четвертий фактор – ожиріння, п’ятий – цукровий діабет.
– Які хвороби серця найпоширеніші?
– Нині в області 64% смертності та інвалідності дають серцево-судинні захворювання, а найпоширеніші — ішемічна та гіпертонічна хвороби серця, серцева недостатність, багато некоронарних недуг. І такий стан речей не тільки в нас, а й в Україні та світі.
– Чула, що найбільш згубно на серце діє алкоголь…
– Найбільш руйнівним і шкідливим наслідком надмірного вживання пива є хворе серце, або, як назвав його німецький лікар професор Болігнер, баварське “пивне серце”. Воно проявляється в розширенні порожнин серця, утовщенні його стінок, некрозах в серцевому м’язі, зменшенні мітохондрій тощо. Визнано, що ці зміни пов’язані зі вмістом у пиві кобальту, який застосовують як стабілізатор пивної піни. Вміст у пиві цього токсичного елемента призводить до того, що його вміст у серцевому м’язі тих, хто споживає пиво, перевищує допустиму норму в 10 разів! Крім того, у споживачів пива кобальт викликає запалювальні процеси в стравоході та шлунку. Існують й інші фактори, що порушують роботу серця при пивному алкоголізмі. Це, перш за все, великі порції пива, що поглинаються за день його любителями, а також насиченість пива вуглекислим газом. Потрапляючи в організм, пиво швидко переповняє кровоносні судини. Це призводить до варикозного розширення вен і розширення границь серця. Так виникає синдром “пивного серця” або синдром “капронової панчохи”, коли серце провисає, стає в’ялим і погано качає кров.
– Що порадите робити, аби запобігти розвитку серцево-судинних захворювань?
– Якщо є бажання бути здоровим, це можна зробити дуже недорого. Головна порада – ведіть здоровий спосіб життя. Якщо не маєте можливості здійснювати ранкові пробіжки, то побільше ходіть протягом дня. Причому не поспішаючи, розміреним кроком, проходячи за день не менше семи тисяч кроків. При цьому серце не перенапружуватиметься, до того ж це непогана профілактика атеросклерозу, оскільки під час ходьби у крові зменшується кількість жирів, а весь організм насичується киснем. Уникайте стре-
сових ситуацій. Їх дуже й дуже побоюється серце: стреси здатні спровокувати інсульти, обширні інфаркти, які часто закінчуються для хворих досить сумно. Тож для уникнення чи хоча б мінімізації негативних наслідків стресів, без яких, на превеликий жаль, сьогоднішнє життя більшості українців важко уявити, відвідуйте час від часу психолога, «виливайте» свою душу друзям, знайомим. Стежте за своїм харчуванням. Учені довели, що за правильного підбору продуктів можна значно зменшити ризик серцево-судинних захворювань. Потрібно уникати надмірного споживання висококалорійної жирної їжі, смаженого, обмежте також споживання солі. Вона провокує підвищення кров’яного тиску, що може призвести до гіпертонії. Варто вилучити зі свого раціону соління, копчення, страви швидкого приготування та консерви, або хоча б обмежте їх споживання. Я б радила не вживати напої і продукти, що збуджують центральну нервову систему і серце, – міцний чай, міцну каву, гострі приправи. А тим часом багато хто, в тому числі й жінки, полюбляють розпочинати робочий день з філіжанки кави і цигарки…
оксана СМІЛЬСЬКА