Перед сесією міської ради Тернополя, що відбулася 24 листопада, депутати від “Самопомочі” оприлюднили так званий новий регламент Тернопільської міської ради.
Вони говорять про відкритість влади й збільшення депутатських повноважень, однак насправді за цим стоять плани керівництва “Самопомочі” перетворити Тернопіль у ще одну гарячу точку України. Представлений фракцією “Самопомочі” та її “меншими братами” з “Народного контролю” та “Громадянської позиції Гриценка” проект нового регламенту фактично перетворює Тернопіль у “державу в державі”, а Тернопільську міську раду (ТМР) – у містечкову Верховну Раду.
Депутатів ТМР хочуть прирівняти до нардепів
П.п. 6, 17 ст.6 розділу ІІ нового регламенту передбачає фінансування (!) місцевих депутатів на рівні фінансування… народних депутатів України! Депутати намагаються “вибити” “забезпечення діяльності депутата та відшкодування його видатків” (читай: зарплата та супутні витрати). Більше того, такої ж фінансової забезпеченості вимагають для своїх помічників-консультантів. Підкреслимо, що мова йде саме про міських депутатів, які працюють у міській раді на громадській безоплатній основі. На потреби депутатських фракцій і груп вимагають надати також приміщення, транспорт, зв’язок, оргтехніку тощо. На думку авторів змін до регламенту, депутат міської ради має бути “фарширований” і зарплатою, і офісом, і машиною, і секретаршами з комп’ютерами. Зрозуміло, що ці кошти мають забрати з інших статей бюджету Тернополя, в тому числі з фінансування ремонтних робіт та розвитку інфраструктури міста. Депутатів від “Самопомочі” не зупиняє, що такі “новації” є прямим порушенням Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”, який не передбачає можливості здійснення витрат на діяльність депутата. Таким чином, у той час, як у Верховній Раді ухвалюються закони про скорочення фінансування народних депутатів, в тому числі і їх зарплатні, у Тернополі вперше в Україні місцеві депутати забажали повного фінансування своєї діяльності.
Депутатська олігополія замість місцевого самоврядування
Інша “новація” регламенту від “Самопомочі” і Ко зводиться до прагнення нівелювати роль міського голови. Партійці опозиційних фракцій хочуть запровадити норму, щоб всіх місцевих чиновників включно із заступниками міського голови призначали і звільняли лише депутати без затвердження мера. Це стосується і створення – закриття всіх муніципальних установ та органів. Фактично вони хочуть створити в Тернополі олігополію, коли декілька депутатських груп контролюватимуть усю владу.
Зважаючи на те, що “Самопоміч” та її союзники у ТМР перебувають в меншості, вони передбачливо просувають рішення, коли практично будь-яке рішення ради може бути заблоковано. Так, у змінах пропонується обов’язкове візування усіх рішень ТМР та виконавчого комітету депутатом, закріпленим за округом. У випадку, якщо підпису депутата немає, то проект рішення не виноситься на сесію. При теперішній системі виборів 12 округів у Тернополі взагалі не мають “своїх” депутатів. З огляду на це рішення можуть просто “висіти” у повітрі, бо їх не буде кому підписувати. Натомість рішення, що стосуються усього міста, мають підписувати, виходячи з пропозиції, усі депутати міської ради. Даний пункт неминуче блокуватиме роботу і міськради, і виконкому. Такі “новації” грубо порушують не лише Закон України “Про місцеве самоврядування”, а й Цивільний кодекс України.
«Уряд тернопільської олігополії»: за досвідом «ДНР»
Так званий новий регламент передбачає також створення нового “уряду” Тернополя під назвою “Відділ секретаріату міської ради”. Саме через нього депутати планують просувати рішення про власне “матеріально-технічне забезпечення”. Варто нагадати, що такі секретаріати на початку 2014 року активно створювали депутати місцевих рад на Донбасі, особливо в Донецьку. Вони найперше розграбували кошти місцевих бюджетів, а згодом почали творити “ДНР”. Чи хочуть тернопільські депутати від опозиційних фракцій щось “творити”, — невідомо. А ось, щоб завдяки такому “уряду” покращити своє матеріальне становище, – факт.
Кому це треба і чого вони прагнуть?
Перший варіант: містечково-меркантильний
Вони хочуть встановити у Тернопільській міській раді владу меншості. Так званий новий регламент пропонують представники партій, які програли вибори і опинилися в меншості. Опозиційна діяльність не приносить їм очікуваних доходів, а борги за вибори треба віддавати. Тому проштовхуються “новації”, коли навіть рішення про ремонт лавочки на дитячому майданчику не може прийматися без схвалення депутатами від опозиції. Тобто вони хочуть сформувати систему, коли міський голова, керівники управлінь, депутатських комітетів фактично позбавляються влади. І меншістю запроваджується правило: “або нам — чемодани грошей, або ТМР — не працює”. Ось так практично трансформується старе гасло “Самопомочі” “Візьми і зроби”.
Другий варіант: столично-дестабілізаційний
Політичні боси і фінансисти від “Самопомочі”, “Громадянської позиції” та “Народного контролю” з Києва, Львова та Дніпропетровська дуже незадоволені провальним результатом цих партій на виборах у Тернополі. Вибори в нашому місті не принесли їм ні політичних, ні фінансових дивідендів. Тому вони зацікавлені у блокуванні роботи Тернопільської міської ради, щоб спровокувати дострокові місцеві вибори і, по можливості, покращити свій теперішній показник. Отже, цілком ймовірно, що ці три партії з першої сесії ново-
обраної міської ради взяли курс на її розпуск.
Третій варіант: глобально-екстремістський
Зважаючи, що фактично кожна “новація” регламенту суперечить законодавству, його гіпотетичне ухвалення виводить Тернопіль з юридичного поля України. У такому випадку Верховна Рада, як вищий законодавчий орган України, зобов’язана розпустити міську раду Тернополя. На відміну від другого варіанту, окрім політичної нестабільності та хаосу, це завдало б колосального удару по авторитету України: мовляв, як так — у Києві говорять про децентралізацію, а на ділі розпустили раду — орган самоврядування?
Таким чином, у разі ухвалення змін до регламенту Тернопіль перетворився б у нову гарячу точку України. У найгіршому варіанті — без власної ради з прямим управлінням з Києва. Зрозуміло, що таке “авторитарне” рішення Києва було б цілком законним. Однак у Європі та світі Тернопіль сприйняли б як приклад неспроможності української влади не лише повернути Донбас і Крим, а й цивілізовано навести лад на підконтрольній, навіть патріотичній території. Найвищий вияв абсурду, як казав колись Кучма.
Що ж доброго можуть принести Тернополю і народові такі горе-депутати-політикани?
Костянтин Величко, політичний оглядач