Зміни до виборчого законодавства в останній момент викликали жваву дискусію в середовищі політологів та експертів з питань виборів. Партії, що входять до парламентської більшості, прописали поправки “під себе”, зважаючи на ризики для своїх рейтингів. У закон заклали також можливості для “законних” маніпуляцій із результатами волевиявлення громадян. Як це відобразиться на Тернополі? Які “підводні камені” чекають на тернополян 25 жовтня?
Коли переможець — не переможець
У цьогорічних виборах законотворці “намішали” різні виборчі системи. Від пропорційної залишилися бар’єр (цього разу – уже 5-відсотковий) і “мажоритарка” на округах. Утворення виборчих округів та підрахунок результатів отримали “нове” спрямування. Представники партій змагатимуться за місця у радах в одномандатних округах, але проходження депутата залежатиме від загального результату партії в регіоні. Переможе не той, за кого проголосують хоч би 90% виборців на окрузі, а той, чия партія отримала більший відсоток голосів і хто потрапив до її квоти. Тобто цьогорічні вибори переписали під монополію партій.
Ще одне “ноу-хау” цих виборів — висувати кандидатів у депутати рад вище сільських зможуть тільки політичні партії. Самовисуванців та незалежних депутатів у місцевих радах більше не буде. Якщо раніше місцеві ради обирали за змішаною системою, то відтепер сільські ради продовжуватимуть обирати по мажоритарці, а інші — за специфічною пропорційною системою. У районні, міські та обласні ради кожна партія подаватиме свій виборчий список, кожен із членів якого буде балотуватись в одному з округів, на які поділять кожну територію. Виборці в цьому випадку голосуватимуть за людину від партії, а потім за результатом усіх кандидатів від партії підрахують її загальний результат.
Отже, долю кандидата визначатимуть насправді не виборці. Їх кількість і результати волевиявлення закон перетворює радше на статистику. Українці 25 жовтня не будуть обирати своїми голосами переможця на виборчій дільниці. Це буде робити комп’ютер ЦВК. Він проведе ранжування кандидатів. У кого (на його “думку”) буде більше відсотків (а не голосів) по округу, порівняно з іншими кандидатами від партії, той і переміг. До речі, якщо кандидат навіть виграє округ, а його партія не подолає 5%, то він залишиться без мандата.
Схема маніпуляції голосами виборців “переплюнула” транзитний сервер Віктора Медведчука 2004 року. Як відомо, під час президентських виборів 2004 року оточення кандидата Віктора Ющенка звинувачувало Медведчука у фальсифікації виборів. Нібито він поставив в Адміністрації Президента транзитний сервер, завдяки якому команда кандидата від влади Януковича коригувала підсумки голосування 31 жовтня. Провину Медведчука тоді ніхто так і не довів.
Під кого «лягла» ТВК в Тернополі?
Оскільки від уважного підрахунку голосів і опрацювання протоколів членами тервиборчкому залежить результат виборів, то не менш важливим залишається і питання, кого ж призначили “смотрящим” за бюлетенями.
Як відомо, із 18 членів обласних, районних та міських комісій 12 місць зарезервували за 6 парламентськими партіями, а решту розділили між іншими учасниками виборів шляхом жеребкування.
У Тернополі глядіти за виборчим процесом і підбивати підсумки будуть доволі цікаві особи. Головою Тернопільської міської виборчої комісії призначили Зоряну Удич за квотою “Народного фронту”. Як відомо, Зоряна Удич є дружиною прес-секретаря “Білого дому” Олега Удича. У свій час нинішній керівник прес-служби працював речником екс-міського голови Тернополя Романа Заставного. Потім — речником обласного прокурора за часів Януковича. А нинішній голова Тернопільської ОДА Степан Барна очолював “молодіжку” “Нашої України”, яка підтримала Заставного на виборах мера у 2010 році, щоправда, безрезультатно.
Ще до старту нинішньої виборчої кампанії та перед об’єднавчим процесом “Народного фронту” і “Блоку Петра Порошенка” подейкували, що Тернопіль 25 жовтня віддають Заставному. Як бачимо, чутки та припущення стають реальністю. Крім того, ще задовго до початку офіційної виборчої кампанії у Тернополі з’явилося чимало інтернет-видань, які свою роботу в медіа-просторі почали з “мочилова” діючого міського голови. “Авторство” приписують колишньому меру Тернополя, який зацікавлений, аби рейтинг Сергія Надала втопити штучними акціями протесту і замовними публікаціями. Очевидно, Романа Йосиповича “з’їдає” чорна заздрість, адже нині Тернопіль міняється і стає усе кращим буквально на очах, а не те, що було за його керівництва. Мешканці обласного центру ще довго пам’ятатимуть “результати” правління Заставного — завалену комунальну сферу, “сміттєву кризу”, розбиті дороги і т.д., і т.п.
Та повернімось до виборів. Є великі ризики для мешканців міста потрапити в пастку “сімейно-виборчої схеми” підрахунку голосів. Зведення особистих рахунків має всі шанси переплюнути здоровий глузд і знівелювати волевиявлення десятків тисяч тернополян.
Екс-мер Заставний має ще одну свою людину в міському виборчкомі: заступником голови комісії став Андрій Душак від “Блоку Петра Порошенка”. Секретарем — представник від “Самопомочі” Галина Зарубна. До речі, остання у 2005 році була керівником Тернопільського міського первинного осередку Української народної партії.
Серед членів комісії фігурують помічник депутата Тернопільської міської ради Петра Ландяка Сергій Анцібор (“Громадянська позиція”), Богдан Бойко (“Батьківщина”), Михайло Василик (УНП), Олег Воробель (“Блок Петра Порошенка”, помічник-консультант нардепа Тараса Юрика, донедавна працював у фірмі Заставного “Протекшн-груп”), а також Марія Задорожна (Народний рух України), Василь Ковалінський (“УКРОП”), Ірина Коваль (“Самопоміч”), Вікторія Кравець (“Народний фронт”, помічник-консультант Заставного), Валентина Лещишин (“Блок Петра Порошенка”, на виборах 2014 року – голова ДВК №120), Ірена Палюх та Іван Підгурський (“Батьківщина”), Валентина Супрунюк (“Воля”), Володимир Чорненький (“Свобода”).
Є і “родзинка” на цих виборах – включення у члени виборчкому Тернополя двох комуністок, які, щоправда, пройшли під прапорами Радикальної партії Ляшка. Це “близька людина” голови обласного партосередку КПУ Василя Паразінського — Любов Паразінська, яка у 2014-ому була секретарем ОВК №165. Ще одна комуністка, власне, вже екс-комуністка — Наталія Синяк — у минулому представляла “молодіжку” Компартії Тернопілля.
А загалом, як бачимо, чимала частина членів Тернопільського міського виборчкому так чи інакше пов’язана з Романом Заставним — чи то партійними узами, чи бізнесовими. На яку роль вони обрані в інтересах колишнього міського голови Тернополя, який хоче повернути сферу впливу на обласний центр, сумнівів не виникає. Питання тільки, чи дозволять їм тернополяни зманіпулювати законом і привести до перемоги кандидата, який буде вигідний команді Заставного? І чи можна сподіватися на чесний результат виборів 25 жовтня?
оксана ГОНЧАРЕНКО