Кон’юнктивіт – одне з найпоширеніших захворювань очей. Характерною його ознакою є почервоніння, а ще очі можуть боліти, припухнути, сльозитися, свербіти, може з’явитися виділення у вигляді слизу чи гною. З цієї причини на ранок очі, як правило, закисають, а вії злипаються. Недарма офтальмологи кажуть, що на кон’юнктивіт людина хворіє вдень або ввечері, а проявляється він уранці.
– Причини кон’юнктивіту дуже різні, – каже лікар-офтальмолог Ніна Шкільнюк (на фото). – Він може бути бактеріального, вірусного, грибкового та алергійного походження, може вражати одне або обидва ока відразу.
– Ніно Михайлівно, чим небезпечне це захворювання?
– Кон’юнктивіт лікується досить швидко і не викликає ускладнень лише за однієї умови — своєчасного звернення до лікаря. Запущений кон’юнктивіт, залишений без медичного огляду і лікування, може бути дуже небезпечним. Тому при перших ознаках кон’юнктивіту необхідно терміново звернутися до лікаря, пройти огляд, дотримуватися призначеного лікування і правил гігієни, усунути при необхідності і можливості алерген, що його викликав. При ускладненнях кон’юнктивіт лікують в умовах стаціонару. Запущені форми захворювання можуть призвести до серйозних проблем із зором, перерости в хронічну стадію аж до цілковитої втрати зору!
– Чому виникає кон’юнктивіт?
– Причиною виникнення кон’юнктивіту можуть бути віруси, грибки, бактерії, інфекція, алергічна реакція, хламідіоз та загальне зниження опірності імунної системи. Кожна з наведених форм захворювання має свої особливості лікування, яке призначає лікар-офтальмолог.
Зрозуміло, що алергічний кон’юнктивіт виникає внаслідок алергічної реакції на будь-який збудник – пилок, пил, косметику, продукти харчування, контактні лінзи, медикаменти, побутову хімію, прямі сонячні промені… Супутниками цієї форми захворювання можуть бути нежить, сльозотеча, свербіж, болючість, набряклість очей, висипання на шкірі або навіть бронхіальна астма. Іноді алергічний кон’юнктивіт вимагає додаткових консультацій алерголога та дерматолога.
Причиною вірусного кон’юнктивіту є аденовіруси, інкубаційний період яких може розтягнутися до восьми днів, при цьому, як правило, уражаються відразу обидва ока. Супутники цієї форми захворювання – набряклість, болючість, сльозоточивість і почервоніння очей, іноді наявність слизисто-гнійної плівки.
Грибковий кон’юнктивіт часто виникає після контакту з тваринами, овочами, фруктами або людьми, які є носіями дріжджоподібних, цвілевих або інших видів грибків.
На бактеріальний кон’юнктивіт найчастіше хворіють діти. Він дуже часто виникає через те, що дитина тре очі брудними руками. Причиною бактеріального кон’юнктивіту також може виявитися перебування в запорошеному приміщенні. Найнебезпечнішим збудником бактеріального кон’юнктивіту є бактерія хламідії.
Інфекційний кон’юнктивіт провокують різні інфекції, часто та ж інфекція, що є збудником ангіни, кору, може паралельно інфікувати і очне яблуко.
– Кон’юнктивітом можна заразитися?
– Більшість форм кон’юнктивіту – заразні для оточуючих, тому якщо у вас підозра на кон’юнктивіт, краще на кілька днів залишитися вдома, поки хвороба не почне проходити, і лікуючий лікар не підтвердить це. Алергічна форма кон’юнктивіту не є заразною.
– А як його лікувати?
– Вибір медичного препарату для лікування кон’юнктивіту буде залежати від форми захворювання. Тому прийти в аптеку і попросити ліки від кон’юнктивіту, не відвідавши попередньо лікаря, не вийде. Препарат, який може бути ефективним при боротьбі з інфекційною формою кон’юнктивіту, виявиться зовсім безсилим у випадку з його алергічною природою. Коли причиною кон’юнктивіту є інфекція, офтальмолог може призначити антибіотичну тетрациклінову мазь. Наносять її на нижню повіку кілька разів на день і обов’язково перед сном. Але слід пам’ятати, що тетрациклінова мазь протипоказана при алергії на її компоненти і при грибкових захворюваннях. З інфекційною формою кон’юнктивіту також успішно борються краплі – флоксал, софрадекс і т.п. Якщо лікування почати вчасно, то вже на другий день болючість очей, їх почервоніння та свербіж минають. Як термінову допомогу на хворе око можна покапати кілька крапель 2-3 рази на день 20-процентний розчин альбуциду.
З алергічним кон’юнктивітом борються шляхом усунення алергену, що його викликав, а також прийомом антигістамінних засобів.
– Як правильно капати краплі в очі і користуватися очною маззю?
– Якщо не можете відкрити очі і закапати краплі на середину очного яблука, можна просто зробити це у внутрішній кут ока. Як тільки очі відкриються, ліки тут же розподіляться по всьому оку. Точно так само, якщо мазь не вдається нанести на нижню повіку, можна просто витиснути її невелику кількість на вії. Мазь підтане і потрапить на запалену ділянку ока.
– Чи можна вилікувати кон’юнктивіт засобами народної медицини?
– Якщо мова йде не про інфекційну форму кон’юнктивіту, то іноді засобів народної медицини буває достатньо в боротьбі з цією недугою. Але якщо кон’юнктивіт викликає інфекція, то без фармацевтичних препаратів не обійтися. Часто офтальмолог призначає медикаментозне лікування паралельно з народним. Досить добре зарекомендували себе при лікуванні кон’юнктивіту промивання очей настоєм ромашки. При цьому для кожного ока необхідно використовувати окремий ватний тампон, щоб уникнути рецидивів. Крім ромашки, для таких промивань цілком підійде настій шавлії. Готують настої таким чином: 2-3 чайні ложки трав’яного збору заливають півлітром гарячої води і остуджують до кімнатної температури.
При застосуванні трав’яних настоїв слід звернути увагу на те, що ними ми просто промиваємо очі, а не робимо компреси й пов’язки, адже в останньому випадку можна спровокувати середовище для розмноження нових бактерій.
– А якою є профілактика виникнення кон’юнктивіту?
— Це передусім особиста гігієна, тобто необхідно самим якомога частіше мити руки і навчити це робити дітей, а ще не терти брудними руками очі;
– прийом вітамінів;
– загартовування;
– провітрювання приміщень;
– регулярні ванни з милом для іграшок дитини;
– регулярна зміна рушників та постільної білизни;
– користування тільки своїм виділеним рушником, серветками і постільними речами;
– умивання тільки кип’яченою водою.
Дотримуйтесь цих простих правил, і тоді ніхто не зможе стурбовано сказати: “Щось у вас очі червоні, як у вампіра…”
Оксана СМІЛЬСЬКА