Обличчям журналу CITY LIFE BUSINESS #13 є косметолог із медичною освітою та безцінним досвідом роботи у лікарні Марія Макарчук, яка точно має чарівну паличку та може перетворити будь-яку жінку в принцесу. А на сторінках журналу вона поділиться своїми рекомендаціями та розвіє основні міфи косметології.
– Маріє, з чого розпочався Ваш шлях у косметологію?
– З післяопераційної палати нейрохірургічного відділення, де я протягом семи років працювала. Так, ще сім років тому я була медичною сестрою в обласній лікарні та допомагала пацієнтам одужувати після складних хірургічних втручань. Але брак коштів, через низьку оплату державної роботи, змусив мене шукати додаткові можливості. Тож я стала лашмейкером, але після двох років роботи у бʼюті-сфері, мої клієнти почали частіше звертатись за порадами косметологічного напрямку. Тож я вирішила йти на навчання й опановувати нову професію.
– А косметологія Вам подобалась?
– Працюючи лашмейкером, я часто уявляла, що можна зробити клієнткам, щоб покращити їх вигляд, не втрачаючи індивідуальності та природної краси. Хочу сказати, що до роботи косметологом я приступила не одразу. Спочатку було довготривале навчання. Попри те, що я здобувала різні знання, я не дозволяла собі їх використовувати до закінчення навчання, адже відповідальність за обличчя людини – це серйозно та не допускає помилок.
– А медична освіта допомагає у роботі косметологом?
– Скоріш за все, не освіта, а медична практика. На мою думку, медична освіта для косметолога – це річ субʼєктивна. Якщо фахівець займається естетичною косметологією, то в такому випадку можна обійтись без медичної освіти, а от, якщо інʼєкційною, то тут уже варто не лише освіту мати, а й професійний досвід. Особисто я до того, як стати інʼєкційним косметологом, пройшла шлях тривалістю 7 років у палат інтенсивної терапії. Мого досвіду цілком достатньо, щоб правильно вколоти будь-який засіб клієнтці безболісно та не нашкодивши її.
– Так, це важлива перевага, а ще щось Ви використовуєте зі своєї медичної практики?
– У мене є певні «фішки», одна з них – це те, що я можу заспокоїти будь-яку клієнтку. До прикладу, часто буває так, що людина чогось боїться, можуть бути панічні атаки, тривожність, страх до уколів. Я вмію так заговорити, перемкнути увагу, заспокоїти та вправно все зробити, що клієнтка навіть не відчує момент процедури. Головне – досвід і трішки кмітливості.
– Як медик, Ви помічаєте звʼязок косметологічних проблем з іншими захворюваннями організму?
– Звичайно. Все взаємоповʼязане, а особливо гінекологія та ендокринологія мають вплив на стан шкіри. Якщо є видимі та чіткі проблеми, я рекомендую спочатку здати аналізи та обстежитись у вузькопрофільних лікарів. Якщо вони підтвердять, що клієнтка здорова, тоді можу приступити до косметологічної роботи з проблемними зонами. Окрім того, зараз такий час, що молоді дівчата, надивившись інстаграмів і блогерів, мають багато комплексів й шукають проблеми у своїй зовнішності. Тут теж варто попрацювати з психологом. Робота косметолога – допомогти зберегти природну красу кожної жінки, не втрачаючи її індивідуальності, а не наколоти за стандартними завченими схемами і зробити чергового «бʼюті-клона».
– «Ін’єкції краси» – це завжди ризик алергічних реакцій, які заходи Ви вживаєте, щоб уберегтись від цього?
– У першу чергу, хочу зазначити, що я працюю лише з професійними та сертифікованими препаратами, що не є алергенними. Крім того, виконую всі процедури по протоколу, в якому передбачені дії на випадок будь-яких реакцій. І, звичайно, вияснюю чи є алергія; зазвичай це буває лідокаїн. Ми легко знаходимо йому заміну на інші препарати.
– А як щодо усіх рекламних концепцій щодо повернення молодості шкіри? Що ж тоді робити жінкам після 50 років?
– У такому віці інʼєкції вже нічого не дадуть, мʼязи надто розслаблені. А суть уколів якраз полягає в тому, що ми їх розслабляємо. Тут уже варто дивитись у бік пластичної хірургії, підтяжки обличчя. Також є хороші апаратні методики, що дуже дороговартісні та болючі, але ефект разово досягається. Попри це, я б не радила жінкам геть чисто зневірюватись, адже наша зовнішність залежить від внутрішнього стану. Тому завжди можна прийти на процедури, які зроблять приємно та дадуть відчуття цінності й задоволення. Жінка в будь-якому віці має проявляти турботу про себе. Тут ідеально підійдуть масажі, мікротоки, масочки тощо.
– А з якого віку варто розпочинати відвідувати косметолога?
– Це все індивідуально. Оптимальний середній вік – 20 років. А от підлітковий вік – це окрема тема. У мене є кілька пацієнток, яким я підбираю правильний догляд, а потім кожні півроку ми його змінюємо. Підліткам потрібно окремий вид засобів, що або підсушують шкіру, або сприяють відновленню та живленню. Хочу наголосити, в такому віці можливий лише догляд, ніяких чисток. У період активних гормональних змін та росту непрофесійний косметолог може зробити гірше, наприклад, спровокувати появу акне.
– Тобто, косметолог акне не лікує?
– Акне лікує дерматолог. Є низка проблем шкіри, якими має займатись лише професійний лікар-дерматолог. Саме тому наступний крок у моїй професії – це навчання у цьому напрямку. Це мій професійний принцип: я або роблю все правильно та досконало, або взагалі не берусь. Косметологія надто чутлива сфера, де один необережний крок може суттєво нашкодити.
– Добре, а якщо у жінки немає жодних виражених проблем, вона задоволена своєю зовнішністю, для чого їй відвідувати косметолога?
– Тут можна обрати багато варіантів. У першу чергу, для того, щоб продовжити молодість шкіри. Можна просто правильно підібрати догляд і потім у домашніх умовах піклуватись про свою зовнішність. По-друге, просто прийти як до психолога, подруги та поспілкуватись, коли ми чаруватимемо над шкірою. Ну і звичайно, це ж приємно піклуватись про себе, відвідувати бʼюті-майстрів, ходити на процедури, це частина прояву любові й турботи до себе. Ми ж самі себе можемо постригти, але приємно, якщо це нам роблять професіонали; так і тут це працює.
– Які, зазвичай, процедури Ви робите в таких випадках?
– Для початку я ознайомлююсь зі шкірою клієнтки, оцінюю її стан і реальні потреби. А далі ми можемо зробити чистку або пілінг неглибокий. Не всім потрібні інʼєкційні процедури, але доглядові – раз на місяць – не зашкодять. Хочу наголосити, що варто обирати косметолога, якому довіряєте та переконані в його професійності. От до прикладу, клієнтка зробила чистку і хоче записатись на наступний місяць на повторну. Я цього не зроблю. Уявіть, ваша шкіра відновлюється протягом 21 дня після чистки, чи все буде гаразд, якщо ви повторите цю процедуру? Кожна людина індивідуальна, комусь чистка рекомендована раз на квартал, а є такі, що 1 раз на рік.
– Як клієнту зрозуміти, що перед ним професіонал своєї справи?
– Я б рекомендувала звертати увагу на такі речі. Чи імпонує вам людина, чи комфортно вам розмовляти, перебувати поруч . Між клієнтом і косметологом має бути психоемоційний контакт, лише тоді пацієнт зможе розслабитись і довіритись фахівцю. Зверніть увагу на вигляд самого лікаря та його робоче місце. Бажано запитати за медичну освіту та досвід роботи у сфері краси. Ви маєте бути впевнені, що в разі невідкладного випадку цей косметолог зможе надати необхідну допомогу. Ну і звичайно – сертифікати на всю продукцію, яку він використовує.
– Які зараз тренди в косметології?
– Повертається мода на природність і натуральність. Та я хочу звернути увагу на інше – чому ніхто не думає, що сталось, що ми так сильно відійшли від натуральності та природної краси. А це якраз повʼязане з почуттям міри та словом «стоп» у косметологів. Дуже важливо бачити жінку, як особистість, з її індивідуальними проявами та зберігати ту міру, щоб лише допомогти їй покращити та підкреслити красу, а не йти за покликом трендів. Звичайно, ми можемо зараз зменшити всі попередньо вкачані препарати, але ж стан шкіри вже буде не той, вона раніше деформувалась, а тепер можуть зʼявитись провисання. Аналогічно, купуючи косметику за рекомендаціями від блогерів, реклами тощо, ви завжди ризикуєте отримати не ту реакцію шкіри, яку потім, на жаль, приходиться лікувати довго та дороговартісно.
– Що ж тоді робити у випадку, якщо клієнтка не хоче купувати дорогу косметику, чи реально підібрати догляд у мас-маркеті, і чи можете Ви допомогти це зробити?
– Звичайно, а чому б і ні. Я завжди можу порекомендувати, який догляд підібрати в залежності від особливостей шкіри клієнтки. Тут теж є підводні камені. Не варто купувати запаси косметики. Термін придатності кожного засобу в середньому 6 місяців із дня відкривання. Якщо дивитись на баночки, то там є позначка відкрита кришечка і цифри 3, 6, 12 місяців. Це показник, скільки часу ваш крем дієвий.
– Мас-маркет, професійна чи брендова косметика. Що краще?
– Усе має місце на існування. Головне, як ви її підбираєте та застосовуєте. Я можу допомогти обрати в будь-якій ніші, для цього мені необхідно оглянути стан шкіри клієнтки.
– Зараз багато інтернет-експертів із методик масажу обличчя, фейсбілдінгу тощо, наскільки вони дієві відносно класичної косметології?
– Наведу простий приклад, у вас в шафі є дорогий костюм, який ви попрасували й він чудово виглядає, але після того, як ви його одягнули, він мнеться, його необхідно знову прасувати. Аналогічно ці всі методики, якщо ними займатись регулярно та постійно, то вони діють, але після припинення – ефект втрачається. А інʼєкції – це простіше, дієвіше та на довше вистарчає.
– Я так розумію, що інʼєкції – це рятівна паличка?
– Я спеціалізуюсь на цій косметології й обожнюю її за результати, яких можу досягати. Тим паче, це безпечні засоби, що виводяться з організму.
– Чи впливає внутрішній стан жінки, з яким вона прийшла, на процедуру на її наслідки?
– Звичайно. Адже від настрою у нас формуються очікування, і ми вже заочно налаштовуємо себе на позитивні зміни або негатив. Я краще перенесу процедуру на інший день, ніж працюватиму з клієнткою, яка не готова.ґ
– Косметолог має бути й психологом?
– Він має бути розумною людиною. Звичайно, багато жінок приходять не лише зробити процедуру, а й поговорити. За ті роки, що мої клієнти зі мною, ми стали майже родиною, я
«проживала з ними» їх життя, знаю, що змінювалось: весілля, народження дітей тощо. Це насправді дуже класно працювати в такій легкій атмосфері, коли вам разом уже комфортно, але й сприяє почуттю відповідальності за свою роботу. Хоча я звикла працювати на максимум, тому пацієнти вже стільки років зі мною.
– Чи змінила війна ставлення жінок до таких процедур, чи зменшився потік клієнтів?
Ні, наші жінки не лише можуть волонтерити, працювати, підтримувати чоловіків і воювати, але прагнуть виглядати красивими, незважаючи ні на що. Вже за два тижні після 24 лютого я відновила свою роботу, у мене були клієнти протягом шести днів на тиждень з 9 ранку до 18 вечора. Незважаючи, що багато виїхали з країни, у мене збільшилась кількість клієнтів із ВПО, які приїжджали в наше місто.
– А чоловіки часто звертаються за Вашими послугами?
– Так. Дуже багато. Зазвичай це ботулінотерапія, а також гіпергідроз та чистки. Вони піклуються про себе не менше, ніж жінки, а інколи й навіть більше.
– За що Ви любите свою роботу?
– Медицина чудова, бо я можу змінити життя людей, робити їх кращими. Я бачу результат своєї роботи і це мене надихає та мотивує ще більше вчитись, розвиватись, впроваджувати нове та прагнути до кращого.