Раніше Китай і Росія проголосили, що їхній дружбі “немає меж”. Це було до масштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого. Тепер, коли економіка Росії зазнала санкцій з усього світу, з’являється дедалі більше доказів того, що бажання та здатність Китаю допомагати своєму північному сусіду можуть бути обмежені.
Хоча Китай є торговим партнером Росії №1, Пекін має інші економічні пріоритети. Торгівля між двома країнами становила лише 2% загального обсягу торгівлі Китаю, у ЄС та США набагато більші частки, повідомляє видання CNN.
За останні тижні Пекін вжив заходів у чотирьох сферах, щоб дистанціюватися від ізольованої російської економіки.
Китай дозволяє рублю впасти. Китайська валюта юань не торгується повністю вільно, замість цього рухається в межах, встановлених чиновниками Народного банку Китаю. Минулого тижня вони подвоїли торговий діапазон рубля, що дозволило російській валюті швидше падати. Пекін не робить Москві жодних послуг.
Відмова конвертувати резерви. Найважливіша допомога, яку Китай міг би надати Росії — це резерви на суму 90 мільярдів доларів, які Москва має в юанях. Росії би допомогло, якби Китай дозволив конвертувати ці гроші в долари або євро, але репутаційні ризики через введення проти Росії західних санкцій робить це малоймовірним.
Заборона експорту запчастин літаків. У Росії визнали, що Китай відмовився відправляти запчастини для літаків до Росії, яка шукає альтернативні поставки після запровадження санкцій Заходом. У зв’язку з цим Росія буде шукати можливості закупити запчастини в інших країн, таких як Туреччина та Індія.
Заморожування інвестицій в інфраструктуру. Азіатський банк інфраструктурних інвестицій у Пекіні на початку березня повідомив, що “в інтересах банку” призупиняє всю свою діяльність, пов’язану з Росією та Білоруссю, “у міру розгортання війни в Україні”. Таке рішення означає, що схвалені або запропоновані кредити в розмірі 1,1 мільярда доларів США, спрямовані на покращення автомобільної та залізничної мережі Росії, зараз призупинено.
Україна закликала китайські платіжні системи China UnionPay та UnionPay International припинити обслуговування російського ринку. Після обмежень та заборон, які ввели для росіян Visa, MasterCard, American Express, JCB та PayPal, саме картки китайських систем залишаються альтернативою та способом обійти санкції.