Цього року на 22-ому Форумі видавців, що тривав у Львові 10-13 вересня, відбулося понад тисячу подій! Одна з найочікуваніших серед них — визначення найкращих книжок. Гран-прі премії «Найкраща книга 22 Форуму видавців» отримала Оля Гнатюк за книгу «Відвага і страх», у багатьох номінаціях відзначили книгу «Шептицький від А до Я», що вийшла у «Видавництві Старого Лева» і мала серед відвідувачів Форуму шалену популярність.
Леся Коковська-Романчук — «Золотий письменник України»
Не залишився без нагороди і Тернопіль, щоправда, в інших категоріях. Зокрема, тернопільська письменниця Леся Коковська-Романчук отримала відзнаку «Золотий письменник України» від «Коронації слова». Її присуджують письменникам, наклад книжок яких перевищив 100 тисяч примірників (проза українською мовою від 2000 року). Цю відзнаку цього року отримали також Василь Шкляр, Ганна Чубач, Світлана Талан і Степан Процюк.
Нагадаємо, що Леся Романчук — авторка романів «Не залишай», «Чотири дороги», «Місто карликів», «Цвіте терен», «Лицарі любові і надії». Найновіша її праця — другий том книги «Випробувані, як золото у горнилі», що вийшов цього року у львівському «Місіонері» Це збірка життєписів українських священномучеників, яких у 2002 році Іван Павло ІІ причислив до лику блаженних. Герої цієї частини книги — єп. Григорій Хомишин, єп. Теодор Ромжа, єп. Григорій Лакота, єп. Василь Величковський, сестра Тарсикія Мацьків, о. Яким Сеньківський, о. Микола Конрад. «Ці величні постаті, що життям своїм засвідчили світло віри, назавжди залишаться зі мною як підтримка, як певність у любові Господній, — зауважує Леся Коковська-Романчук. — Дякую Господу, що дав доторкнутися до глибини їхніх сердець, прочитати листи — оригінали (!), повизбирувати крихти інформації, добутої іноді в дивовижний та чудесний спосіб».
Презентація з Фреймут і фото з Малковичем
— Книжковий форум у Львові — це моя осіння традиція вже впродовж кількох років поспіль, — зізнається тернополянка Ірина Зелененька, креативний директор фотостудії «АртЛюкс». — Бути серед книжок і людей, які обожнюють книжки, мені надзвичайно приємно, причому не потрібно компанії — просто сіла в потяг і поїхала до Львова на цілий день. Там панує особлива атмосфера — дуже приємна. Якщо порівнювати Форум, що відбувався ще до Майдану, то зауважую, що нині люди наче ожили, стали одні до одних уважнішими, ввічливішими. Цікаво, що цього року на Форумі було дуже багато не те що старших, а таки старих людей. Мене вразило, як один 94-річний дідусь придбав книгу видавництва Києво-Могилянської академії і, прощаючись, пожартував: «Сподіваюся, ще встигну її прочитати». Водночас на Форумі було й багато молодих інтелектуалів, які можуть читати мовою оригіналу. Це теж дуже приємно.
Пані Ірина побувала на презентації книг «Де їсть і з ким спить Фреймут», яку презентувала сама Ольга Фреймут та «Включайся! Жінки, робота і воля вести за собою» Шерил Сендберг.
— Шерил — успішна жінка, операційний директор Фейсбук, водночас виховує двох дітей. Я захоплена тим, як їй вдається гармонійно поєднувати роботу та особисте життя, тож я дуже хотіла придбати цю книжку, — пояснює свій вибір Ірина Зелененька. — А щодо презентації книжки Фреймут, то ця подія була на Форумі «фішкою» суботи, 12 вересня, і зібрала дуже багато людей, годі було пройти. Ще я придбала кілька книжок з маркетингу, які потрібні у моїй роботі.
Деякі видавництва продавали книжки за тими ж цінами, що й у книгарнях, то я такі, звичайно, не купувала. Брала тільки ексклюзив і ті, що були дешевші, аніж у магазинах. А ще щороку я купую якусь книжечку від видавництва «А-ба-ба-га-ла-ма-га», бо ці книжки неможливо не купити. Насамкінець мені ще й трапився директор цього видавництва Іван Малкович. Людей вже майже не було. Якийсь чоловік хотів з ним зробити фото і я побачила, що вони шукають очима, щоб їх хтось сфотографував. Я запропонувала, а потім подумала: «Чому б і мені не сфотографуватися з Малковичем?» Він із задоволенням погодився, а я тепер пишаюся фото з такою людиною. Тож Форум видавців для мене цього року вдався на славу!
мар’яна Юхно-Лучка