5 вересня 2015 року, за п’ятдесят днів до моменту голосування, в Україні офіційно оголошено початок виборчого процесу перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів.Цього року місцеві вибори проводитимуть за пропорційною системою з відкритими партійними списками.
Депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад, згідно нової редакції Закону про місцеві вибори, обиратимуть за пропорційною виборчою системою з преференціями (вибори в багатомандатному виборчому окрузі, що співпадає з територією Автономної Республіки Крим, відповідної області, району, міста, району в місті, за виборчими списками місцевих організацій партій (блоків) з одночасним висуванням кандидатів в територіальних округах, на які поділяється багатомандатний округ). Це означає, що для виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у містах радах створюється єдиний багатомандатних округ, який поділяється на одномандатні за кількістю депутатів, що входять до відповідної ради. У кожному одномандатному окрузі висуватиметься по одному кандидату від місцевої партійної організації, при цьому в бюлетені зазначатиметься і депутат, і партія, що його висуває. Проте, під час підбиття підсумків виборів підраховуватимуться тільки голоси, віддані в багатомандатному окрузі за кожну партійну організацію. При цьому, щоб потрапити до відповідно ради політсила повинна набрати не менше 5 % голосів. Щодо депутатів сільських та селищних рад – їх, як і раніше, обиратимуть за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатному виборчому окрузі.
В усіх містах Тернопільщини, окрім обласного центру, вибори міських голів відбудуться за мажоритарною системою відносної більшості. Оскільки загальна кількість виборців в Тернополі складає 177860 тисяч осіб, тут вибори міського голови проводитимуться за мажоритарною системою абсолютної більшості.
Центральною Виборчою Комісією прийнято постанову № 216 «Про кількість територіальних, одномандатних виборчих округів, що утворюються обласними, районними, міськими, районними у містах (у містах, де утворені районні у місті ради), сільськими, селищними виборчими комісіями для організації виборів депутатів місцевих рад при проведенні чергових та перших виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року». Згідно цієї постанови, Тернопіль ділиться на 42 виборчі округи, відповідно, у Тернопільській міській раді восьмого скликання засідатиме на 18 депутатів менше, ніж їх було у раді сьомого скликання. Зменшиться кількість народних обранців й в обласній раді – замість 120-и, які сьогодні представляють інтереси громади області, їх прийде тільки 64.
За інформацією, розміщеною на офіційному сайті ЦВК, 21 вересня розпочнеться офіційне висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови на відповідних перших виборах. До 30 вересня територіальні виборчі комісії прийматимуть документи для реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови на відповідних перших виборах. Оприлюднення відомостей про реєстрацію кандидатів у депутати місцевих рад, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови триватиме до 3 жовтня включно.
Цікаво, що початок передвиборної агітації, згідно частини другої статті 54 Закону України «Про місцеві вибори», розпочинається з дня, наступного за днем прийняття відповідною територіальною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів. І хоча, офіційного старту ще не відбулося, – Тернопіль уже сьогодні «рясніє» білбордами, на яких зображено чи то кандидатів у мери та депутати, чи то лозунги політичних сил. Офіційне завершення передвиборної агітації відбудеться о 24 годині 23 жовтня, після чого розпочнеться зняття передвиборних агітаційних матеріалів.
25 жовтня на всій територій України, окрім регіонів проведення антитерористичної операції, не підконтрольних Києву відбудеться голосування. Установлення результатів виборів у багатомандатному виборчому окрузі та складання протоколу про результати виборів триватиме до 4 листопада включно.
Центральна Виборча Комісія уже затвердила форму та колір виборчих бюлетенів з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ для голосування у відповідних виборчих округах. Встановлено, що виборчі бюлетені для голосування у відповідних виборчих округах повинні бути однаковими за розміром, надруковані державною мовою на однаковому папері та на одному аркуші, з текстовою частиною лише з одного боку, відповідного кольору та змісту. Також ЦВК прийняла постанову «Про форми фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчих фондів місцевих організацій політичних партій, кандидати в депутати від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, порядок їх складання та проведення аналізу».
Отож, сьогодні Україна офіційно готова до проведення виборів 25 жовтня. Триває процес формування дільничих виборчих комісій та підготовка кандидатів до старту виборчої кампанії. А в жителів області знову є шанс обрати майбутніх представників своїх інтересів у місцевих радах. Головне – не помилитися!