Міністерство фінансів України розробило проект постанови і вже 23 січня Уряд прийняв постанову «Про внесення змін до Порядку розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних (депозитних) рахунках у банках»,
згідно з якою до кінця 2019 року заборонив місцевим бюджетам розміщувати на депозитах тимчасово вільні кошти загального фонду.
Для чого?
– У пояснювальній записці до проекту постанови зазначено, що її підготували аби врегулювати бюджетні процеси, які відбуваються в органах місцевого самоврядування.
– Також в Уряді зазначили, що кошти, які зараховуються до загального фонду місцевих бюджетів, працюють неефективно, накопичуються і не беруть участь у бюджетному процесі.
Та чи справді це так?
Наслідки Постанови
– Як зазначає виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан: «Місцеві органи влади не зможуть акумулювати кошти на реалізацію великих інфраструктурних проектів». Місцева рада, зберігаючи кошти на депозитах, за кілька років мала можливість назбирати чималу суму на реалізацію великих соціально-важливих проектів.
Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан (автор фото – Ксенія Кара) |
– Також виконавчий директор АМУ наголошує на тому, що постанова «зв’язує руки» ОМС у реалізації проектів на умовах співфінансування, оскільки відтепер у місцевих бюджетів не буде достатньої кількості коштів на свій внесок на рівні з державою.
– Будуть втрати в частині недоотримання відсотків за розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на депозитних рахунках у банках в обсязі орієнтовно 1,5 млрд грн;
– Відбудеться розбалансування банківської системи України та зниження спроможності банків (в яких держава володіє 75 чи більше відсотками статутного капіталу і які є одними із ключових гравців у фінансово-кредитному секторі країни) забезпечувати своєчасність, повноту та безперервність виконання усіх своїх грошових зобов’язань через різке зменшення або неотримання необхідного заплановано обсягу коштів на рахунках в банках у зв’язку із нерозміщення тимчасово вільних коштів фінансовими органами місцевого самоврядування;
– Ризик великої кількості позовних вимог до органів місцевого самоврядування зі сторони банків в частині невиконання договірних умов розміщення депозитів;
– Велика загроза розвитку інфляційних процесів у країні через різке зростання грошової маси в обігу.
Асоціація міст України (АМУ) на захисті прав органів місцевого самоврядування
Негативної реакції Асоціації міст України, яка завжди стоїть на сторожі органів місцевого самоврядування, не довелось чекати. АМУ вважає, що прийнятий документ «паралізує» ОМС у можливості самостійно розпоряджатися власними доходами, хоча стаття 64 Бюджетного кодексу, стаття 60 та частина 2 статті 70 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» таке право ОМС гарантує. А ось згідно пояснювальної записки, метою постанови «Про внесення змін до Порядку розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних (депозитних) рахунках у банках» є забезпечення ефективного та раціонального використання тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів. Тобто, самостійно орган місцевого самоврядування не може ефективно й раціонально знайти призначення вільним коштам?
Прийнята Постанова суперечить нормам Бюджетного кодексу України (частина восьма статті 16 БКУ), який не обмежує розміщення тимчасово вільних коштів загального фонду місцевих бюджетів на депозитах.
Прийняття Постанови спровокувало велику кількість звернень ОМС до Асоціації міст України, в яких висловлюється вкрай негативна оцінка щодо втручання Уряду у повноваження органів місцевого самоврядування у спосіб, не передбачений законодавством. Такий документ дає суттєвий крок назад та викликає стурбованість й недовіру до Уряду. У зв’язку з такою критичною ситуацією, Асоціація міст України звернулася до Прем’єр-міністра України В.Гройсмана з проханням відмінити рішення Уряду від23 січня 2019 року про прийняття постанови «Про внесення змін до Порядкурозміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних (депозитних)рахунках у банках».
Автор публікації – Ксенія Кара, АМУ