У церкві Успіння Пресвятої Богородиці в Козові встановили унікальні вітражі, аналогів яких немає у світі. На одному з них зображений батько провідника ОУН Степана Бандери отець Андрій, на іншому – блаженний Никита Будка.
– Наша парафія тісно пов’язана з родиною Бандер, – розповідає священик Успенської церкви отець Василь Баглей. – Тут після смерті дружини у сім’ї парафіяльного священика отця Івана Чарторинського виховувалася донька отця Андрія Оксана – рідна сестра Степана Бандери. До речі, отець Чарторинський не прийняв московського православ’я у 1946 році на сумнозвісному Львівському псевдособорі і був замордований НКВС.
Єпископ Никита Будка – уродженець Тернопільщини, а в 1936 році у сані єпископа УГКЦ візитував козівську парафію, був правою рукою у справах Церкви митрополита Андрея Шептицького – генеральним вікарієм Львівської митрополії та деканом Львівського деканату. Невтомно працював як смиренний робітник Христа аж до свого ув’язнення комуністичним режимом. У 2001 році Никиту Будку проголосили блаженним. Єпископ Никита Будка і отець Андрій Бандера відійшли у вічність із вінком перемоги як сповідники нашої віри і Церкви, з наміром спасіння українського народу.
Вітражі виконані у техніці Тіффані. Працював над ними майстер з Івано-Франківська Ігор Волошин. Гроші на їх виготовлення дав відомий тернопільський господарник Іван Чайківський.
– Вітражі дорого коштують, але справжню вартість не розголошуємо, – каже отець Василь Баглей. – Нещодавно ми відкрили на парафії галерею гербів галицьких митрополитів, які безпосередньо приклалися до розвитку нашої парафії. Правду казали наші предки: хто не пам’ятає минулого, той не вартує майбутнього. Нині суспільство на роздоріжжі, ми захоплюємося європейськими та американськими цінностями, але маємо на що орієнтуватися, варто лише звернутися до нашого минулого. Були в нашій історії люди віддані своєму народу, церкві, марили процвітаючою українською державою.
28 серпня, на престольний празник Успіння Пресвятої Богородиці, в храмі відбудеться Свята Літургія та урочисте освячення вітражів і відновленого історичного вівтаря.
оксана СМІЛЬСЬКА