Молочні зуби породжують безліч міфів серед батьків. Одні вважають, що краще їх не чіпати, бо й так випадуть, мовляв, навіщо дитину дарма травмувати? Інші ж, навпаки, при появі перших ознак карієсу мигцем біжать до стоматолога. Тож хто з батьків має рацію і як правильно доглядати за дитячими зубами, “НОВА…” з’ясовувала у лікаря-стоматолога Наталі Захаренко (на фото).
– Пані Наталю, дуже часто у дітей п’яти-шести років зуби рясно вкриті карієсом, однак батьки вважають за краще їх не чіпати? Чи правильно це?
– Молочні зуби обов’язково треба лікувати, тому що поблизу їх корінців є зародки постійних зубів, тож інфекція заразом вражає і їх. Відтак постійні зуби з’являться із тоненькою демінералізованою емаллю, яка згодом дуже швидко вражається карієсом. Окрім того, якщо вчасно не зупинити вогнище інфекції, зростає ризик виникнення інших небезпечних захворювань рота, горла, а часом і шлунково-кишкового тракту, ревматизму. Багато батьків помилково вважають, що молочні зуби не мають нервів. Однак це не так – мають і теж дуже болять. Буває, через сильний зубний біль дитинка не може спати вночі і, коли її нарешті приводять до стоматолога, дуже болісно реагує на всі процедури.
– Як побороти дитячий страх перед стоматологом?
– Перші відвідини стоматкабінету в жодному разі не мають асоціюватися з болем. Бажано, щоб лікар оглянув дитину, коли їй виповниться рік. Знайомити малюка зі стоматологом треба тоді, коли лікувати ще нічого. Приміром, у нашій клініці ми дозволяємо дитині просто посидіти у кріслі, катаємо на ньому вгору і вниз, даємо потримати в руках інструменти, щоб вона переконалася, що нічого страшного тут нема. А тим, хто слухняно лікував зубки, даруємо наклейки, магнітики й значки. У моїй практиці була мати, яка купувала іграшки, розмальовки, які я потім “дарувала” дитині за гарну поведінку. Ефект був неймовірний, дитина з радістю приходила до нас.
– Яка ж причина враження молочних зубів карієсом?
– Головна і найбільш поширена причина виникнення дитячого карієсу – недотримання правил гігієни порожнини рота і вживання багато солодощів, солодких газованих напоїв і соків. Ще одним фактором, що провокує карієс, є генетична схильність. Зуби починають формуватися ще в першому триместрі вагітності, тому захворювання майбутньої матусі, перенесені в цей період, або прийом ліків здатні призвести до порушення правильного розвитку зубів у маляти. Ще одна причина розвитку карієсу у зовсім крихітних діток – неправильне використання сосок. Малюк, який засинає з пляшкою, ризикує отримати карієс передніх зубів – так званий пляшечковий карієс. У такому разі тривалий контакт солодкої рідини із зубами призводить до карієсу усіх передніх зубів, при цьому захворювання поширюється навколо усієї видимої частини зуба по периметру.
– Одним із методів боротьби з дитячим карієсом є сріблення. Наскільки воно ефективне?
– Сріблення – це не метод лікування, а радше метод профілактики. Воно ефективне лише тоді, коли на зубчику з’явилася тільки біла пляма – це поверхневий карієс, ще без проникнення вглиб емалі. Посрібливши зуби на цьому етапі, ми можемо призупинити подальший розвиток карієсу. Сріблення – не є шкідливе чи отруйне, його потрібно повторювати кожних три-чотири місяці. Єдиний його мінус у тому, що зуби після цієї процедури стають чорними. Якщо ж посріблити зуб тоді, коли є невеличка дірочка, то це уже не допоможе. На жувальних зубах сріблення взагалі використовувати не можна, бо це погіршує діагностику каріозних уражень. Я прихильник герметизації фісур зубів – покриття боріздок, ямок здорових зубів спеціальними пломбуючими матеріалами, до складу яких входить фтор, який сприяє дозріванню емалі, що попереджає розвиток карієсу. Цю процедуру найкраще проводити упродовж двох тижнів з часу повного прорізування постійних зубів, бо потім каріозні бактерії проникають у фісури й герметизація не дасть бажаного ефекту.
– Як правильно доглядати за молочними зубами?
– Коли у дитини з’явився перший зубчик, має з’явитися і перша зубна щітка. Її потрібно змінювати кожні три місяці. Є дуже гарні щітки зі звірятами, щоб дитині було цікаво чистити зуби. Дитяча зубна щітка має стояти в окремій склянці, подалі від щіток дорослих, на відкритому просторі, а не в чохлі. Не ставте склянку із щіткою у тумбу, бо там темно, волого і нема доступу свіжого повітря, тому швидше розмножуються бактерії на щетинках. Чистити зуби треба двічі на день – вранці і ввечері після їжі, не менше п’яти хвилин. Перша зубна щітка має бути маленька, із м’якою щетиною, а вже потім, з дорослішанням дитини, можна вибирати щітки середньої жорсткості. Розмір щетини має бути на один-півтора зуба. У жодному разі дитині не можна користуватися зубною пастою для дорослих, бо вона містить фтор і на дитячих постійних зубах після їх прорізування можуть з’явитися білі плями-флюороз. Паста повинна бути підібрана відповідно до віку дитини. У віці трьох-п’яти років дитині треба давати тверду їжу – яблука, моркву, сухарики, щоб було активне жування, тоді краще розвиватиметься щелепа, відбуватиметься фізіологічне стирання зубчиків, а відтак це мінімізує ризик того, що постійні зуби будуть рости дуже щільно або криво. Якщо дитина з’їла солодке, треба дати їй випити звичайної води, щоб омити ротову порожнину від залишків солодощів, як у рекламі жувальних гумок – щоб рН-середовище не було кислим. І, насамкінець, побажання усім батькам: частіше оглядайте ротову порожнину своєї дитини. Трапляється, що у дитини зуби вже у два ряди ростуть або половина зубів уражена карієсом, а батьки про це нічого не знають, бо просто не заглядають до рота дитини… Лікуватися у стоматолога треба на початку ураження, тоді й зуби будуть здоровими, і дитина буде спокійною.
оксана СМІЛЬСЬКА