Українці дедалі частіше обирають для заробітків Польщу. Після того, як країна спростила процедуру працевлаштування, попит на вакансії у січні зріс на 37,3%. Проте не всі заробітчани обирають легальну роботу.
Близько 15% українців, які працюють у сусідній країні, не мають дозволу на роботу. При цьому 85% усіх нелегалів – українські заробітчани. Їх штрафують, депортують та позбавляють права на в’їзд.
Про те, як перевіряють іноземців та як можуть знайти нелегала, розповіла віцепрезидентка агенції з міжнародного працевлаштування Gremi Personal Кароліна Шлешинська, пише “Сегодня”.
За словами експертки, нелегалом вважатиметься:
– той, хто працює без відповідного дозволу;
– отримав запрошення на від однієї роботи, а працює на іншій;
– використав фальсифіковане запрошення працювати.
Після перевірки нелегалам можуть заборонити в’їзд до країни на 5 років, депортувати та оштрафувати приблизно на 7 тис. грн. Крім того, можуть виникнути проблеми при спробі потрапити до будь-якої країни ЄС навіть як турист.
Як українці стають нелегалами?
Частина польських роботодавців зацікавлена у нелегальних працівниках. Це дає можливість платити їм менше мінімалки, при цьому порушувати права працівників та не сплачувати за них податки. Крім того, у разі отримання травми на роботі, хвороби тощо, нелегали фактично залишаються ні з чим.
Також нелегали часто стають жертвами шахрайства з боку несумлінних працедавців. Наприклад, після виконання роботи їхні послуги оплачують не в повному обсязі або не оплачуються взагалі. Часто виявляється, що з обіцяної зарплати забирають витрати на транспорт, гуртожиток, зіпсовану продукцію тощо.
Українці стають нелегалами у двох випадках:
– коли свідомо вирішують скористатися туристичною візою та їдуть на три місяці до Польщі на роботу;
– коли стають жертвами обману роботодавця: запрошення отримують одну роботу, а їх посилають працювати на іншу.