Після того у нову владу прийшли більш освічені, щоправда, без винятків не обійшлося. Але Майдан і війна на Сході України внесли корективи, тож нині українці особливих претензій не мають ні до козака Гаврилюка, ні до командирів батальйонів чи учасників АТО.
А от на місцевих виборах, які наближає жовтень, ситуація з парламентом Януковича може повторитися. Під маскою люстраторів, громадських активістів, учасників Революції Гідності уже нині можна запримітити як не кримінальних авторитетів, то колишніх «зеків», як не дрібних шахраїв та злодіїв, то пройдисвітів і безгосподарників. Вони використовують ситуацію в країні на свою користь і знецінюють символізм боротьби за нову країну.
У Тернополі, коли до влади прийшли «Свобода» і колишній податківець Сергій Надал, залунало чимало критики в їхній бік. Мовляв, у «Свободі» багато молодих людей, то як вони будуть у владі працювати, там же ж досвід потрібен (і це при тім, що повсякчас серед тернополян мусували тему нових облич, незаангажованих і незаплямованих)? Надалу закидали податкове минуле, страхали «репресіями» та іншими вигаданими речами. Минуло кілька років — і Тернопіль почав кардинально змінюватися. Незважаючи на критику, влада поступово перетворює місто із занепалого населеного пункту, який міг похвалитися хіба лише унікальною водоймою, але й то зі зруйнованою набережною та безриб’ям, на інвестиційно привабливий, сучасний, впорядкований і туристично затишний обласний центр.
Нині наближаються нові вибори. Мешканці міста будуть обирати команду, яка не опустить планки розвитку Тернополя, а навпаки — підніме. Хто що може запропонувати?
Багато критики на адресу тернопільської влади лунає від «Самопомочі». Партія, яку нашвидкуруч створили перед останніми парламентськими виборами і провели в парламент завдяки бренду Львова та його міського голови Садового, нині набиває собі ціну перед виборцями, вишукує недоліки. Вона активно послуговується загальними фразами і звинуваченнями на зразок «влада краде», «влада обманює», «влада помиляється». Що дивно — конкретних пропозицій до конкретних випадків «спеціалісти» «Самопомочі» особливо не афішують. Можливо, не знають, що порадити, тож не ризикують зганьбитися. І не дивно, якщо врахувати, що ключові фігури тернопільського осередку «Самопомочі» — колишні КВНівці. Минуле дається взнаки: посміятися є хист. А от зробити самому — проблема.
Андрій Грицишин — очільник і редактор Західноукраїнської ліги КВН, Олег Нитка — її незмінний ведучий. До речі, тернопільський «пивовар» Тарас Пастух — теж із КВНу: він був одним із суддів у журі ліги КВН. Отож, звична справа КВНівців вишукувати недоліки в роботі влади, кепкувати, а паралельно подавати тернополянам свою політичну силу в яскраво вигідному світлі. Коли нещодавно мешканці міста прочитали розповідь-байку-прикол про те, що «Самопоміч» створило ЦРУ, то стало зрозуміло — у тернопільських «самопомічівців» пішла в хід бурхлива фантазія. Що ж ми ще дізнаємося про “свободівську” владу і проект під прикриттям Садового, коли вибори будуть на носі, — навіть уявити страшно. Або… смішно.
Ми вже зустрічали на виборах Дарта Вейдера та багатьох вигаданих персонажів. Ставилися до них жартома, бо бачили на власні очі, що це фарс і розіграш, додаткова реклама і піар. Та несмішно, коли до таких же методів вдаються серйозні із вигляду обличчя. Коли під виглядом дядька в бронежилеті і з автоматом на фоні поля бою або під виглядом чоловіка в окулярах із розумним виглядом нам пропонують фарш із гумору та сатири, що мають присмак сарказму. А що буде на практиці, коли вони пройдуть до міської ради? Коли почнуть ставити своїх людей на відповідальні посади?
Легко огульно критикувати. Важче самому нести тягар відповідальності. Легко кидати загальні звинувачення й типові репліки опонентам. Важче, устократ важче робити справу професійно і виважено.
петро КИСЛИЦЬКИЙ