Одна з найбільш довгоочікуваних реформ міліції, нарешті, дісталася і до Тернополя.
Наразі вона охопить лише Тернопіль і Тернопільський район, згодом набір до патрульної поліції проведуть і в інших районах області: відбиратимуть кандидатів і навчатимуть їх. Зробити це планують до кінця 2016-го року.
Прийом документів до нової патрульної поліції розпочався 14 жовтня і триватиме до 4 листопада. Анкету можна заповнити в Українському домі «Перемога», що на бульварі Т. Шевченка, 27, а також он-лайн на сайті УМВС України у Тернопільській області.
Щоб дізнатися про хід реєстрації кандидатів, хто йде до поліції і як буде здійснюватися відбір, «НОВА…» звернулася до координатора пункту прийому анкет, підполковника міліції Олександра Михайловича Мацієвського.
– Для початку – як працює координаційний центр?
– Ми працюємо щодня, крім вихідних, з 9.00 до 18.00. У приймальній комісії нас десятеро – шість дівчат, які реєструють анкети, і четверо координаторів, вони допомагають правильно заповнити анкету, видають брошурки, надають роз’яснення. Ми приймаємо всі заявки, а після 4 листопада повідомимо кожного, коли і де буде тестування, оскільки відбір до патрульної поліції складатиметься з кількох етапів – перевірки загального рівня знань, фізичної підготовки, медичного огляду та особистої співбесіди.
– Відомо, що у Тернополі мають набрати лише 200 осіб, а вже є понад три тисячі бажаючих. Чому такий ажіотаж, аби потрапити до патрульної поліції?
– Зважаючи на те, що пункт прийому анкет працює майже три тижні, то вже нема такого великого напливу охочих. Ажіотаж був у перший день, 14 жовтня, тоді ми зареєстрували 1060 заяв. Потім було вже значно менше: 130 анкет у день, 80, 50, 20… Більшість анкет подано он-лайн на сайт МВС – майже 65 відсотків, тому черг у пункті прийому немає. Що ж до основної мотивації кандидатів, то, гадаю, домінує бажання змінити країну на краще. Багато претендентів розповідають, що бачать, як працює патрульна служба в інших містах – Львові, Києві, і їх підкорює відчуття, коли вдається допомогти людині і вона тобі вдячна. Наше спільне завдання – повернути довіру людей до правоохоронних органів.
– Хто переважно йде в поліцію?
– Серед претендентів більшість чоловіків – 65,2%. Вищу освіту має більша половина кандидатів – 60%. 79% – мають посвідчення водія категорії «В», 18% – студенти, майже 45% – безробітні, лише 7% – діючі співробітники міліції. Найактивніші, звісно, мешканці обласного центру, вони подали 1635 анкет, мешканці Тернопільської області – 1281, кандидати з інших регіонів – 389. Подають анкети і подружжя, серед бажаючих є лікарі, юристи, вчителі, приватні підприємці, спортсмени…
– Чому так багато жінок і дівчат – майже 40%? Адже поліція – це все-таки нежіноча справа…
– Так, це й справді досить велика цифра. Йдуть, бо відчувають, що в силі виконувати цю роботу, та й у деяких моментах жінки зовсім не поступаються чоловікам, а у певних ситуаціях краще реагують, тому ми – тільки за. Чим більше буде претендентів, тим краще, для того, щоб вибрати справді гідних поліцейських, які будуть працювати добросовісно і відповідально.
– Чим нова поліція за обов’язками відрізнятиметься від міліції?
– Наразі функціональні обов’язки поліцейських – охорона громадського порядку, вони будуть, як наша стара патрульно-постова служба. Хоча з часом функціональні обов’язки патрульної служби будуть суттєво відрізнятися ППС та ДАІ. Поліцейські не будуть стояти на дорогах, а патрулюватимуть 24 години на добу. Патрульна служба складатиметься із патрулів у машинах, які об’їжджатимуть свої «квадрати» і забезпечуватимуть там порядок. Будуть також піші патрулі, дуже схожі на теперішніх дільничних. Їх основне завдання – працювати з людьми і вирішувати проблеми на місцях. А загалом сподіваємося, що нова поліція започаткує нову філософію роботи правоохоронних органів, адже анкети подають і люди з двома вищими освітами, і з вільним володінням англійською мовою. Є, наприклад, дівчина з Білої Тернопільського району, яка працює в школі вчителем англійської мови, але вирішила спробувати свої сили в поліції. Є спортсмени, такі хлопці, що справді в хорошій фізичній формі. Є, звісно, й такі, що приходять без водійських прав, і ті, хто не відповідає віковим межам, чоловіки 45-50 років. Анкету ми приймаємо, бо не маємо права відмовити, але перед тим пояснюємо, що обов’язковий вік – від 21 до 35 років.
– Як здійснюватиметься відбір, зважаючи на великий наплив охочих?
– Є конкретні вимоги, тому насамперед братимемо тих, хто цим вимогам відповідає. Маємо відібрати 200 кандидатів і серед них має бути 30% представниць прекрасної статі. Що стосується діючих міліціянтів, то скільки їх буде в новій поліції, сказати важко. Всі претенденти проходитимуть тест – перевірку загального рівня знань (вміння логічно мислити, приймати рішення в стресових ситуаціях, узагальнювати, аналізувати), яка відбуватиметься у комп’ютерних аудиторіях економічного та медичного університетів. Другий етап – фізична підготовка (для чоловіків – біг і підтягування, для жінок – біг і віджимання). Третій етап – медичний огляд, четвертий – особиста співбесіда. У ході усіх цих етапів претенденти будуть відсіюватися – як відомо із практики, до співбесіди дійдуть менше половини. Співбесіда планується в Тернополі за участю представників з МВС. Потім розпочнеться тримісячне навчання. Розглядаємо можливість навчати відібраних кандидатів на базі тернопільських вищих навчальних закладів, щоб вони не їздили у сусідні міста. Уже з лютого 2016-го року нова поліція, так би мовити, вийде на вулиці, і тернополяни побачать її у дії.
ірина КОШІЛЬ