«Стань світлом і підтримкою для тих, які вірять і діють, прямуючи також і проти течії, на користь зустрічі та діалогу, і не дозволь, аби в Україні поширювалися метастази злоякісного конфлікту», – таку молитву Папа Франциск підніс, серед іншого, у різдвяному посланні «Urbi et Orbi».
Знову з лоджії базиліки Святого Петра
В урочистість Різдва Господнього, 25 грудня 2021 р., Єпископ Риму вперше після дворічної перерви уділив урочисте благословення місту Римові та світові з лоджії базиліки Святого Петра. Востаннє цей урочистий захід відбувався у такій формі на Різдво 2019 року, адже подальші великодні та різдвяні святкування відбувалися в обставинах суворих карантинних обмежень.
Тепер же знову все відбувалося згідно зі звичним перебігом. Паломники, що зібралися на площі Святого Петра попри дощову погоду, з великим ентузіазмом привітали Святішого Отця, що опівдні з’явився у лоджії. Оркестри Папської Швейцарської Гвардії та італійських карабінерів виконали державні гімни Італії та Ватикану, після чого Глава Католицької Церкви виголосив різдвяне послання
Втілений діалог
Папа наголосив, що «Слово стало тілом, аби вести діалог із нами. Бог не хоче виголошувати монолог, Він хоче діалогу». Тож саме діалог був у центрі його роздумів і побажань. Святіший Отець підкреслив, що «у цей час пандемії» ми ще більше усвідомлюємо цінність діалогу, адже «наша здатність творити суспільні стосунки переживає серйозне випробування». І також на міжнародному рівні «існує небезпека не бажати вести діалог», спокуса «шукати коротших стежок замість довших шляхів діалогу», в той час як «лише вони ведуть до подолання конфліктів і до спільної та тривкої користі».
Згадавши про різні частини світу, які страждають від війн і конфліктів, від тероризму і браку порозуміння, від наслідків пандемії та економічної кризи, Глава Католицької Церкви зауважив, що сьогодні Любов «прийшла в людській подобі, розділила наші трагедії та розбила стіну нашої байдужості». «Просімо у Нього сили відкритися на діалог. І в цей святковий день благаємо Його пробудити в усіх серцях прагнення примирення та братерства. До Нього підносимо наше благання», – сказав Святіший Отець.
Трагедії світу в молитві Папи
«Дитя Ісусе, даруй мир і згоду Близькому Сходові та всьому світові. Підтримай тих, які надають гуманітарну допомогу населенню, змушеному втікати зі своєї батьківщини», – вів далі Папа, згадуючи і про афганський народ, який уже понад сорок років зазнає важких випробувань, про народ М’янми, де нетерпимість і насильство часто вражають також і християнську громаду, про Ефіопію, побажавши віднайти дорогу примирення та миру шляхом щирих дебатів, які на перше місце ставлять потреби населення.
Папа підніс молитву за населення Сахелю, що зазнає насильства з боку міжнародного тероризму та за народи країн Північної Африки, які страждають від поділів, безробіття й економічної нерівності. Побажав, аби цінності солідарності, примирення та мирного співжиття переважили в серцях народів американського континенту. «Божий Сину, втіш постраждалих від насильства над жінками, яке поширюється в цей час пандемії. Дай надію дітям і підліткам, які зазнають цькування та зловживань», – закликав він, згадуючи також про хворих, військовополонених, мігрантів, біженців і шукачів притулку. «Їхні очі, – сказав він, – вимагають від нас не відвертати погляд, не зрікатися людяності, яка нас поєднує, засвоїти їхні історії та не забувати про їхні трагедії».
«Христе, народжений для нас, навчи нас прямувати з Тобою стежками миру. Благодатного всім Різдва!», – побажав Папа, після чого розпочав проказування молитви «Ангел Господній», по якому вділив урочисте благословення «Urbi et Orbi».