На відміну від звичайної втоми, хронічна не минає після нічного сну та повноцінного відпочинку, бо, як стверджують науковці, її зумовлюють не лише нервові перевантаження, а й віруси.
Синдром хронічної втоми (СХВ) або «фатіг-синдром» (fatigue — французькою «слабкість, втома») — останнім часом досить модна тема для обговорення. Напевно, у зв’язку з тим, що сучасний стиль життя, безумовно, сприяє йому…
Усім нам знайоме відчуття накопиченої втоми після напруженого робочого тижня або емоційне і фізичне виснаження до кінця робочого року в очікуванні відпустки. Однак СХВ дещо відрізняється від нормальної фізіологічної втоми. Синдром цей як самостійне захворювання визнають не усі лікарі. Це й зрозуміло, оскільки причина його появи до кінця не визначена. Лише можна констатувати, що найчастіше він виникає в енергійних цілеспрямованих людей, котрі надмірно турбуються про успіх своєї справи.
Однак далеко не всі трудоголіки страждають цим. Є гіпотеза про вірусне походження синдрому, оскільки в крові хворих на СХВ часто виявляють антитіла до вірусів Епштейна-Барр. Можливо, наявність латентної вірусної інфекції сприяє більш швидкому виснаженню організму при високих емоційних і фізичних навантаженнях.
Іншою версією походження СХВ є депресія. Відомо, що у 50% хворих на СХВ виявляють ознаки депресії. Відповідно до «депресивної» теорії, СХВ — варіант депресивного стану. Однак той факт, що при лікуванні хронічної втоми добре зарекомендували себе не тільки антидепресанти, але й протизапальні засоби, говорить радше про складне походження синдрому — і вірусне, і психічне.
СХВ — це безпричинна, сильно виражена загальна втома, вона не минає після відпочинку, заважає людині жити у звичному для неї ритмі. СХВ маскується під інші хвороби, тому розпізнати підступну недугу вельми непросто.
Які ж прояви синдрому хронічної втоми? По-перше, це постійне відчуття в’ялості і слабкості, що не минають після нічного сну й повноцінного відпочинку. Ці прояви, по суті, не пов’язані з інтенсивністю фізичного або емоційного навантаження. Хворий постійно відчуває себе розбитим, йому хочеться посидіти або полежати.
Другим важливим проявом синдрому хронічної втоми є болі в м’язах і суглобах. Ці болі можуть бути неінтенсивними, ниючими. Їх наявність змушує багатьох медиків відносити синдром хронічної втоми до групи імунних або спадкових захворювань м’язів.
Одна з найбільш частих скарг, з якою люди звертаються до лікаря, це стомлення, що називають по-різному: слабкістю, втомою, млявістю, дефіцитом енергії. Цікаво, що жінки страждають від цієї недуги удвічі-втричі частіше за чоловіків. Синдром хронічної втоми уражає в основному людей працездатного віку старших 30-ти років.
Люди, чия робота безпосередньо пов’язана з постійними стресами, хворіють на синдром хронічної втоми набагато частіше від тих, котрі мають більш спокійну посаду. Учені також висловлюють припущення, що тривалий за часом період роботи за комп’ютером, нестача кисню і штучне освітлення є ще однією причиною виникнення у людини хронічної втоми. Життя у великому місті, прискорений ритм життя, різні проблеми, нерегулярне харчування також призводять до цієї хвороби. Отож — робіть висновки.
Рекомендації, як запобігти і позбутися хронічної втом
- Зверніться до лікаря, як тільки починаєте відчувати у себе непритаманні вам симптоми втоми або якщо вони стають частішими, ніж зазвичай. Лікування хронічної втоми має дві основні функції: полегшити симптоми, з одного боку, а з іншого — зміцнити імунну систему. Ймовірно, вам доведеться зробити повний аналіз крові, щоб визначити, яких поживних речовин не вистачає в організмі
- Найважливіше при встановленому захворюванні стабілізувати правильний режим. На сон необхідно витрачати не менше восьми годин на добу, причому лягати не пізніше 23.00
- Спробуйте нормалізувати свою роботу з невеликими періодами відпочинку протягом дня
- Більше бувайте на свіжому повітрі
- Почніть робити фізичні вправи — поступово, спочатку один раз на тиждень і збільшуйте навантаження до трьох разів на тиждень
- Намагайтеся харчуватися повноцінно і не похапцем
- Уникайте алкоголю та напоїв з кофеїном
- Намагайтеся не дратуватись і уникати стресу за допомогою молитви, медитації, масажу, ванн, ароматерапії та ін
- Більше відпочивайте на вовняному пледі або ковдрі: вовна знімає емоційне і м’язове напруження. Склянка теплого молока перед сном чудово знімає денну втому і нормалізує сон. Лікарі також рекомендують вечорами робити для ніг і рук теплі ванночки з липовим цвітом. Вночі тримайте ноги в теплі — одягніть теплі шкарпетки. Такі прості засоби забезпечать вам спокійний і глибокий сон і приплив сил вранці.
Джерело: НОВА Тернопільська газета