24 лютого Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України з представниками Національного антикорупційного бюро України та СБУ провели широкомасштабну операцію
з викриття корупційної схеми у Тернополі і задокументували факти систематичного вимагання хабарів за закриття кримінальних проваджень на стадії досудового розслідування, пише НОВА Тернопільска газета.
Під час операції провели понад 40 обшуків у міській та обласній прокуратурах, а також у помешканнях працівників Головного управління Національної поліції у Тернопільській області. Співробітники спецслужб встановили особи одинадцятьох тернопільських правоохоронців, причетних до корупційних схем. Зокрема, у ході обшуків детективи НАБУ виявили нібито докази корупційних дій у двох високопосадовців — заступника прокурора Тернопільської області та заступника начальника ГУ Національної поліції у Тернопільській області. Офіційно прізвища посадовців-фігурантів не називають, але з неофіційних джерел відомо, що мова йде про Івана Антюка та Руслана Балика.
Антикорупційна спецоперація безпрецедентна для Тернополя за масштабами. Підставою для її планування й проведення стала інформація про вимагання неправомірної вигоди у розмірі 12 тис. доларів США (324 тис. грн.) від тернополянки за припинення порушеного проти неї кримінального провадження. Внаслідок обшуків, у яких було задіяно майже сто правоохоронців різних відомств, у службових приміщеннях окремих співробітників ГУ НП у Тернопільській області та обласної прокуратури вилучені гроші, а також зброя – гранати та набої різного калібру. У помешканні начальника ГУ НП у Тернопільській області виявили зброю, а у кабінеті заступника прокурора Тернопільської області знайшли 50 тис. доларів США. Прокурор запевняє, що виявлені у нього гроші нібито залишилися від нещодавнього продажу квартири. Але тут виникає запитання: чию квартиру продав прокурор, адже у нього, згідно із задекларованим майном, ніколи не було власного помешкання?
Відразу після резонансних обшуків і розголосу в пресі головний прокурор Тернопільської області Олександр Мартинюк заявив, що чутки про корупцію в прокуратурі поширюють адвокати. За його словами, в області почастішали випадки, коли адвокати з метою отримання неправомірної вигоди вводять в оману громадян і схиляють їх до надання грошових коштів нібито для передачі працівникам органів прокуратури з метою закриття порушених проти них кримінальних проваджень. І ось саме наклепи правозахисників й стали підставою для обшуків НАБУ у кабінетах тернопільських прокурорів, які, звісно ж, про жодні хабарі “не чули”. Щоправда, звідки тоді в кабінетах прокурорів, які отримують зарплату в гривнях, беруться десятки тисяч доларів, обласний прокурор не уточнив.
Цікаво, що й Антюк, і Балик дісталися високих посад після Революції Гідності, після люстрації і відставки тодішніх вищих обласних чинів правоохоронної системи. Зокрема, Балик «просунувся» у заступники начальника обласного главку з питань громадської безпеки з посади начальника Тернопільського райвідділу УМВС, а Антюка підвищили до заступника прокурора області з посади заступника прокурора міста Тернополя.
Наразі важко судити про результативність спецоперації НАБУ. Відомий журналіст і громадський активіст Дмитро Гнап припускає, що нашуміла антикорупційна операція – просто шпарина, через яку НАБУ хоче залізти у велике корупційне кубло, але, за його словами, підстава для розслідування – 12 тис. доларів хабара, це кишенькові гроші для багатьох фігурантів його журналістських розслідувань. “То навіщо шукати шпарини, якщо поруч цілі печери?” – дивується він.
Між тим, учора стало відомо, що за результатами обшуків, проведених детективами Національного антикорупційного бюро України спільно з представниками інших правоохоронних органів на Тернопільщині минулого тижня, чотирьом особам уже повідомлено про підозру та обрано запобіжний захід.
– У скоєнні корупційних правопорушень за ст. 368 ККУ повідомлено про підозру двом керівникам слідчих підрозділів Національної поліції Тернопільської області – одному з керівників місцевих органів прокуратури та адвокату, – йдеться на офіційному сайті Національного антикорупційного бюро України. – Солом’янський суд міста Києва задовольнив клопотання прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури взяти двох підозрюваних під варту терміном на 2 місяці, ще двох – під домашній арешт терміном на 60 діб. Наразі перевіряється причетність інших посадових осіб Національної поліції та прокуратури Тернопільської області до вимагання неправомірної вигоди від особи за непритягнення її до відповідальності. Слідчі дії тривають…
Наталя БЕРЕЗОВИЧ
НОВА Тернопільска газета