Завершилася шоста хвиля мобілізації. На Тернопіллі план виконаний лише на 41%. Наразі це остання хвиля із передбачених президентським указом у цьому році, але тернополянам й надалі приноситимуть повістки з військкомату. Їх викликатимуть для уточнення персональних облікових даних. Таким чином формуватимуть електронний реєстр потенційного мобілізаційного ресурсу. Може, завдяки цьому вдасться уникнути цілого ряду курйозних і просто анекдотичних випадків, пов’язаних із призовом. Ми вже писали про те, що повістки приносили й інвалідам, і дітям, і покійникам, і тим, хто вже воює на Сході… Чергові трафунки сталися й нещодавно – на завершенні шостої хвилі повістки принесли рідним Андрія Юркевича, який першим з Тернопільщини загинув на війні ще минулої осені, а також на адресу депутата Тернопільської облради Руслана Бенька, який уже чотири місяці служить у батальйоні «Карпатська Січ».
Повістка… Героєві, який ще торік загинув на війні
Боєць батальйону «Айдар» Андрій Юркевич на прізвисько «Грізлі» загинув торік у місті Щастя Луганської області. Він був першим добровольцем із Тернополя, який віддав своє життя на Сході України. Тоді проводжати в останню путь Героя прийшли тисячі людей. Нині ж, майже через рік після смерті, про Андрія згадали знову… – у військкоматі.
– Через два тижні, 5 вересня, рівно рік, як Андрій загинув під час виконання бойового завдання, – каже дружина загиблого бійця Христина. – Мені в голові не вкладається, як так, щоб за цілий рік не навести порядку в базі даних у зовсім невеликому місті?! Чи у військкоматі просто вирішили перевірити реакцію рідних?! А вони подумали про наш стан та емоції?! Як батькам і мені, дружині, пережити після такої втрати таке знущання, таку байдужість і недбалість?! Ми рік і три місяці не бачили Андрія і приблизно стільки ж не чули його голосу… Дуже дякуємо, але ми завжди пам’ятаємо про нього і не потрібно нам «нагадувати» у такий спосіб. Андрій пішов добровольцем захищати рідну землю від окупантів, вірив у зміни і хотів їх… І за це віддав найдорожче – життя…. Як можна не пам’ятати Героя, який перший із нашого міста загинув?! Повідомлення про смерть до того ж було адресоване на Тернопільський військовий комісаріат. Я знаю, що цей випадок – непоодинокий, чула, що повістки приносять інвалідам, покійникам чи просто посеред вулиці вручають попідряд… Це – кричуще неподобство і вражаюча безвідповідальність, яких не повинно бути у принципі. Не за таку Україну віддали хлопці своє життя…
Уже чотири місяці на службі, а до війська тільки кличуть…
Нещодавно військкомат через ЗМІ «запросив» отримати повістку депутата-«свободівця» Тернопільської обласної ради Руслана Бенька. Крім того, його внесли до списків ухилянтів від мобілізації… А тим часом Руслан ще чотири місяці тому пішов добровольцем на фронт і служить в окремій зведеній штурмовій роті «Карпатська Січ» 93-ої окремої механізованої бригади.
– Я надіслав на місце своєї роботи, тобто до Гусятинської районної ради, всі необхідні документи, що підтверджують мою службу в ЗСУ, – розповідає Руслан Бенько. – Копії цих документів голова райради особисто вручив військовому комісару Гусятинського району. Незважаючи на це, у військкоматі стверджують, що я підписався у документі, де відмовився брати повістку, щоб йти служити. Насправді ситуація була іншою. Я отримав повістку наприкінці січня, пройшов медкомісію, мене визнали придатним, але після того – жодних звісток із військкомату не отримував, а тому подав документи до добровольчого батальйону «Карпатська Січ». 14 лютого до мене на роботу прийшли із військкомату. При свідках я зазначив, що вже подав документи до добровольчого батальйону, але через те, що документи розглядали дуже довго, вирішив після Великодня їхати добровольцем у «Карпатську Січ», де служу донині.
Працівників військкомату, які доcі не можуть впорядкувати списків військовозобов’язаних, Руслан Бенько запросив на бойові позиції під Донецьким аеропортом у Пісках, а також подав позов до суду на Тернопільський обласний військкомат про поширення завідомо неправдивої інформації, що негативно вплинула на його репутацію.
– Облвійськкомат мав би знати, що діється в області, – каже військовий. – На мене звели наклеп, і я не буду мовчати, а відстоюватиму свої права в суді і вимагатиму відшкодування моральної шкоди в розмірі 100 тисяч гривень. На ці кошти планую придбати тепловізор, решту витратити на потреби батальйону. Позов до суду з усіма підтверджуючими документами скерували ще 3 серпня.
Повістка для конкурента на виборах?
17 серпня повістку принесли голові Кременецької районної ради А.М. Смаглюку. Сталося це о 10-ій ранку, а до військкомату потрібно було прибути з речами вже о 12-ій годині, щоб відразу вирушити на полігон, навіть без проходження медкомісії!
– Голови райради не було на робочому місці, – розповідають активісти ГО «Народна рада Кременеччини». – Він був на відкритті гемодіалізного центру в Кременці, а потім поїхав у справах по району. Юридичний відділ відразу підготував відповідну заяву, де з правового боку чітко визначив, чому голову районної ради не можуть мобілізувати, та ще й у такому темпі. Незважаючи на це, об 11.50 біля райради припаркувався автомобіль, з якого вийшли представники райвіськкомату та міліції. Стояли довго, маючи за мету примусово доправити голову райради до військкомату, але так і не дочекалися. Ми вважаємо, що тут не обійшлося без передвиборчих нюансів. Уже не перший раз мобілізація стає засобом зведення рахунків у районі. Таке свого часу пережив і теперішній голова РДА С. Сімчук. Наша організація також зазнала гіркого досвіду мобілізації, та й взагалі таких випадків, особливо по селах, – безліч. Що ж до даного випадку, то, як відомо, голова районної ради А. Смаглюк є й головою районної організації ВО «Свобода» і має серед людей високий авторитет. А це – «загроза» для партій-блоків конкурентів, тому вони й вирішили скористатися двома варіантами: або мобілізувати, або показати у невигідному світлі і скомпрометувати…
наталя БЕРЕЗОВИЧ