Останнiми днями йде багато обговорень «справи Шила», якому НАБУ й САП iнкримiнують органiзацiю корупцiйних схем в Укрзалiзницi. Пишуть про це багато, але питань виникає ще бiльше. А вiдповiдi на них не завжди лежать на поверхнi.
Тож ми поспiлкувалися з багатьма правоохоронцями i юристами, щоб розiбратися. I в процесi дiзналися чимало нових деталей, яких не було у ЗМI – i щодо самого Шила, i щодо цiєї справи.
Як стати ворогом №1
Найперше, на що звертаєш увагу: це кiлькiсть впливових ворогiв, якi з’явилися у Артема Шила за той час, поки вiн очолював Головне управлiння контррозвiдувального захисту iнтересiв держави у сферi економiчної безпеки СБУ (або як його називають – ГУ «I»).
Серед них: росiйський гральний бiзнес, якому Шило заважав заробляти грошi в Українi, українськi олiгархи, чиї схеми регулярно викривала СБУ, i нарештi росiйськi олiгархи, якi з початком повномасштабної вiйни почали рiзко втрачати свої українськi активи. В iнтернетi можна знайти багато «вкидiв» i навiть прослiдкувати, як були зрежисованi цi хвилi.
Коломойський, Фiрташ i Ко
Отже, по черзi. Найбiльш впливовi олiгархи Валерiй Коломойський i Дмитро Фiрташ отримали свої пiдозри за матерiалами вже згаданого ГУ «I» СБУ.
Тож зараз Коломойський сидить у СIЗО тому, що пiдлеглi Шила задокументували внесення готiвки на банкiвськi рахунки i завдання збиткiв 5,8 млрд грн з подальшою легалiзацiєю цих грошей.
А у справi Фiрташа встановили, що його «DF Group» безоплатно споживала природний газ, який належав державi. Збитки вiд цього сягнули 4,2 млрд грн. У результатi: 16 посадовцiв включно iз самим олiгархом отримали пiдозри, а 20 газорозподiльних пiдприємств повернуто у власнiсть держави. А це 70% українського ринку. Всi вони зараз перебувають в управлiннi «Нафтогазу».
Також управлiння Шила розслiдувало справу про привласнення нафтопродуктiв Курченка з боку колишнього нардепа Сергiя Пашинського. Слiдство встановило, що це призвело до збиткiв державi на майже 1 млрд грн. Зараз шiстьом особам оголошено пiдозри, дехто з фiгурантiв перебуває пiд вартою, арештованi об’єкти, з допомогою яких у майбутньому можна буде компенсувати завданi державi збитки.
Резонанснi кейси i оголошення пiдозр у державнiй зрадi нардепам ОПЗЖ Нестору Шуфричу i Олександру Пономарьову, якi спiвпрацювали з РФ, теж були реалiзованi пiдроздiлом Шила.
Санкцiї i росiйськi олiгархи
А ще нашi джерела згадують, що з початку вiйни Шило проводив активну «дерусифiкацiю» нашої економiки. Простiше кажучи – розшукував i доводив зв’язки з росiйськими олiгархами в стратегiчних українських компанiях. А результатом цих справ ставало запровадження санкцiй i конфiскацiя майна й активiв на користь України.
На сьогоднi Вищий антикорупцiйний суд стягнув у дохiд держави найбiльшi активи росiйських олiгархiв на територiї України. А це понад 23 млрд грн. I сума точно не фiнальна, бо деякi справи перебувають на iнших процесуальних етапах.
Хто запалив росiйськi НПЗ
Та найцiкавiше, що нам вдалося вияснити: джерела кажуть, що атаки дронiв на росiйськi НПЗ, якi регулярно влаштовує СБУ, – це була iдея Артема Шила.
Чимало наших джерел вказують на те, що саме вiн контактував iз виробниками дронiв i координував цi спецоперацiї СБУ з представниками iнших Сил оборони.
«Це була його iдея i напрацювання: вiд оцiнки потенцiалу кожного окремого заводу, до напрацювання цiлей i взаємодiї з виробниками безпiлотникiв. Вiн зустрiчався з виробниками, щоб дрони були саме з такими характеристиками, якi потрiбнi СБУ для цих специфiчних задач. Загалом за ним та його спiвробiтниками був цiлий комплекс задач – вiд аналiтики i визначення цiлей до загальної координацiї атак та їх матерiально-технiчного забезпечення», – зазначає наше джерело.
I як виявилося, знищувати нафтовий потенцiал рф – це було дуже своєчасно i влучно. Сьогоднi росiйськi НПЗ палають, виведено з ладу вiд 15% до 25% рiчного обсягу первинної нафтопереробки, РФ обмежує експорт палива. Збитки вiд цих ударiв – мiльярди доларiв. Кiлькiсть пошкоджених потужностей рф перевалила за десяток
I за цiкавим збiгом обставин – пiсля того як активно почало лунати невдоволення деяких партнерiв вiд того, що СБУ настiльки ефективно атакує росiйськi НПЗ, тут же з’являється «справа Шила» i його вiдправляють пiд варту на 2 мiсяцi. Спiвпадiння?
Нестиковки у справi
Не менш цiкаво було проаналiзувати судове засiдання, на якому Шилу обирали запобiжний захiд, i доказову базу, яку представило НАБУ.
Ми поспiлкувалися з правниками, i вони звернули увагу на деякi нюанси, що свiдчать: справа має сумнiвнi перспективи.
По-перше, НАБУ не надало незалежної експертизи завданих збиткiв. Так, публiчно вони озвучують гарнi цифри, але цi «збитки» визначенi самим НАБУ, а воно є зацiкавленим органом розслiдування. Тодi як подiбнi економiчнi злочини вимагають незалежної експертизи – це все ж таки стаття 191 Кримiнального кодексу (привласнення, розтрата майна або заволодiння ним шляхом зловживання службовим становищем).
Однак схоже на те, що “набушники” хотiли дуже швидко «органiзувати» закриття Шила, тож часу на експертизи не мали.
Друге, що впало в очi на судi: у записаних i представлених матерiалах немає нi переписок, нi спiлкування самого Артема Шила. Зате очевидно, що є одна людина, яка провокує iнших на розмови, називаючи рiзнi високi прiзвища.
I судячи з усього, ця людина є агентом пiд прикриттям. Тут мимоволi пригадується славнозвiсний «агент НАБУ Шевченко» i справа Свинарчукiв про постачання оборонним пiдприємствам продукцiї за завищеними цiнами. Тодi НАБУ видавало листи, що липова фiрма «Оптимумспецдеталь» не має ознак фiктивностi. Але вiдповiдний детектив тодi не сiв за грати, а отримав пiдвищення.
У випадку з Шилом вся лiнiя обвинувачення будується саме на цих провокативних розмовах пiдставного агента. Прiзвища називає тiльки вiн. Все iнше – iнтерпретацiї i гучнi заголовки.
Ще одна важлива деталь: Шилу закидають, що вiн пiдписав листа СБУ до Укрзалiзницi, що компанiя-учасник тендеру має росiйський слiд. Було б дивно не помiчати того, що вона й справдi має цей слiд. Бо вiн очевидний просто з назви. I до речi, такi листи СБУ є рекомендацiйними. Спецслужба розсилає їх як попередження, при найменшому натяку, що росiяни можуть знову проникнути у стратегiчнi пiдприємства. Тож Укрзалiзниця могла й не реагувати на цю рекомендацiю.
I наостанок: суд визначив альтернативним запобiжним заходом для Шила заставу в 30 млн грн. А це означає, що суддя не вважає озвученi НАБУ цифри обґрунтованими.
Тож цiлком можливо, що ця справа розвалиться у судi так само швидко, як i була сформована.