Двоє тернопільських педагогів стали переможцями ХХ Всеукраїнського конкурсу «Учитель року». Цього разу у ньому змагалися викладачі з української мови і літератури, правознавства, хімії та образотворчого мистецтва. Фінальний етап проходив у місті Миколаєві. І вперше за весь час конкурсу переможцями визнали вчителів з одного регіону.
Так, Галина Кізілова, учитель Тернопільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4 перемогла у номінації «Образотворче мистецтво», а Тетяна Кульчицька, учитель Тернопільської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 7 з поглибленим вивченням іноземних мов, стала найкращою у номінації «Правознавство».
Конкурс тривав чотири дні. Усього було 48 учасників: по 12 на кожну номінацію. І всі чотири номінації проходили в одному місті. Педагогів розділили на три групи. Поки одні готували відкритий урок, інші продумували творче завдання.
– Найголовнішим було проведення уроку, – розповіла Галина Кізілова, вчитель образотворчого мистецтва школи №4.- Кожен учасник методом жеребкування вибирав тему уроку та клас. Потім ми їхали знайомитися із закладом та класом, де будемо проводити урок, а ввечері готувалися до відкритого уроку. Для кожного предмету були свої, дуже чітко прописані критерії оцінювання. Члени журі оцінювали володіння мовою, фахову майстерність, вміння подати матеріал, емоційний стан на уроці, вміння тримати аудиторію та правильно розрахувати час. Я давала урок в четвертому класі, можливо мені допомогло те, що у мене син в четвертому класі, і я добре розумію вікові і психологічні особливості дітей такого віку. Після відкритого уроку кожен вчитель робив самоаналіз уроку, тобто показував наскільки адекватно він може себе оцінити, помітити помилки, правильно побудувати урок тощо. Останнє завдання було творчим – необхідно було продумати освітній проект. І зробити ми це мали всього лиш за вечір і ніч, тоді, як на обласному етапі на це давали місяць часу. До речі, всі наші уроки записували на відео і викладали в Інтернеті. Загалом, було нелегко. Але приємно вразило і місто Миколаїв, і організація конкурсу. Ми побачили високий рівень музичних колективів та шкіл, у яких давали уроки. Спеціалізована школа №22, де я давала урок, вразила дисципліною, порядком, рівнем організації роботи в школі, діти виховані, охайні, грамотні.
Щоб потрапити у фінал конкурсу вчителям довелося рік часу напружено працювати і готуватися. Спочатку був міський конкурс, потім обласний. Після цього провели заочний фінальний конкурс. Вчителі проходили фахові тести, журі оцінювало їхні блоги і відео-майстер-класи. З переможців обласних етапів відібрали тільки 12 фіналістів з чотирьох предметів.
– Конкуренція була надзвичайно висока, – продовжує Галина Кізілова. – У фінал потрапили дійсно найкращі вчителі, і тому кожен з нас хвилювався. Але кожен мав чим здивувати журі, мав свої напрацювання, родзинки. Для мене такий конкурс – це можливість оцінити свій рівень фахової майстерності, почерпнути нові знання від колег, побачити цікаві напрацювання, адже кожен має чим поділитися. Це також було бажання захистити честь школи і міста. Ціль ставилась не одна, і приємно, що всі вони досягнуті. Я багато для себе почерпнула, вкотре переконалася наскільки мене люблять і цінують в рідній школі, скільки у мене тут друзів, і тих, хто мене підтримує. Я повернулася з величезним багажем корисної для себе інформації, налагодила нові контакти.
У конкурсі «Вчитель року» Галина Кізілова бере участь вже вдруге. Перша спроба була чотири роки тому, коли також була номінація «Образотворче мистецтво». Тоді вона на обласному етапі зайняла друге місце. Цього ж разу потрапила у фінал і виборола найвищу нагороду. Галина Кізілова не тільки вчителює. Коли видається вільна хвилина – займається живописом. Вона входить до арт-групи «Сновиди», є однією із засновників Тернопільського дитячого пленеру.
Довідково: Конкурс «Учитель року» був започаткований 20 років тому. Його мета – підвищити престиж вчительської професії. Його ініціаторами стали Міністерство освіти і науки та Національна академія педагогічних наук. А статус конкурсу було закріплено Указом Президента України від 29 червня 1995 р. № 489 «Про всеукраїнський конкурс «Учитель року». Цим документом, зокрема, було передбачено, що «переможцям конкурсу присвоюється звання «Заслужений учитель України».
Ольга Трач
Фото із сайту МОІППО
Джерело: zz.te.ua