Відомо, що історично-культурна область під назвою Волинь включає в себе територію Волинської, Рівненської, західну частину Житомирської областей, північну частину Тернопільської і Хмельницької областей, між річкою Західний Буг і верхньою течією річки Тетерів (притоки Дніпра). Саме тому проєкт «Ладомирія», який популяризує традиційний одяг Волині буде цікавим і для мешканців Тернопільської області, зокрема, її північної частини.
Проєкт «Ладомирія» презентує онлайн-резиденцію з відтворення традиційного одягу.
Розробники проєкту пропонують унікальну майстерню, де всі бажаючі разом з майстрами можуть відтворювати український автентичний одяг, створювати новий, або поповнювати антологію старовинних виробів.
Тут зібрані експонати традиційного українського одягу та все необхідне для їхнього відтворення: лекала, технічні описи, лекції, відеопідказки. А ще архівні світлини, схеми вишивок, фото деталей!
Учасники проєкту та гості резиденції вже діляться своїми враженнями.
Настя Боднарська: «А як давно ви заглядали в бабусину скриню? Чи в мамину шафу? А там можна знайти чимало цікавого вбрання. Для таких віднайдених автентичних старовиних одеж команда етнографів, істориків, музейників запустила онлайн-резиденцію Ладомирія. Що то таке та резиденція? Там збиратиметься та відтворюватиметься автентичний одяг України. Тобто, поїхавши в село до бабусі та знайшовши на горищі сорочку її молодості або ще й старішу, та сфотографувавши і додавши на сайт, ви можете зробити неоціненний вклад в спадщину українського народного костюма. А інша людина, в якому б куточку світу не перебувала би, може побачити цей виріб у нас на сайті, і пошити такий же. На платформі «Ладомирія» вже зібрано декілька десятків виробів української автентики: камізельки, кацавейки, чемерки, літники, запаски. Пам’ятаймо, що автентичне вбрання – це не лише вишита сорочка, наш стрій – дужеееее різноманітний!».
Засновник «Ладомирії» Володимир Дзьобак розповів: «За часи нашої дослідницької діяльності ми зрозуміли, що з усього розмаїття та багатства українського костюма – Україні відома лише «жменька». Все інше – тліє в старих «бабусиних скринях». Це відбувається тому що експертиза та долучення таких виробів до культурної спадщини країни – складний та обтяжуючий процес».
Тетяна Бабич теж поділилась своїми враженнями: «Етнорезиденція Ладомирія. Це місце на мапі моїх бажаних етновідвідин з’явилося ще пару років тому. Цієї осені відвідини склалися, певно, найкращим з усіх варіантів, бо це була не лише коротка подорож, а незабутнє навчання-занурення в етносвіт давнього одягу. Я впевнена, Ладомирія варта вашої уваги, якщо ви любите етноподорожі! Ладомирія різноманітна, цікава і незабутня, навіть, якщо туди просто приїхати. Але приїхати треба майже на день. Ладомирія – це сучасно: Музей автентичного костюму. Ладомирія – це вражаюче-захопливо: ткацька майстерня “Серпанок”, де можуть відтворити, навіть, серпанкові тканини, та є можливість спробувати себе у ткацтві. Ладомирія – це цікаво, про минуле: скансен-локації. Ладомирія – це смачно: “Аустерія”, де можна посмакувати білий борщ та вареники із сома… Описати Ладомирію не можливо, її варто побачити на власні очі…».
Окрім того, всіх бажаючих запрошують на екскурсії в Етнопарк «Ладомирія». Який є унікальним арт-простором на Рівненщині, в м. Радивилів.
Проект «Ладомирія: відкритий простір» реалізовано за підтримки Український культурний фонд.
https://online.ladomyriia.com/
Джерело фото: https://www.facebook.com/ladomyriia