Мешканці села Колосова Кременецького району ще від весни намагаються приєднати свою православну громаду до Київського патріархату і лише нещодавно Тернопільська обласна державна адміністрація офіційно дозволила парафії проводити у храмі службу. Однак проблеми на цьому не завершилися. 6 вересня, перед ранішньою недільною службою, священики УПЦ Московського патріархату не пускали парафіян УПЦ КП на подвір’я церкви, через що виник конфлікт із сутичками та взаємними образами…
А почалося все з того, що 26 квітня в центрі села зібралися люди з бажанням перейти під юрисдикцію Київського патріархату. На зборах були присутні також міліціянти і священики від УПЦ Московського патріархату. Через деякий час до села почали під’їжджати автобуси із так званими «прочанами» з Почаєва. Зчинився галас. Про вирішення проблеми за взаємною згодою вже не могло бути й мови.
– На цій зустрічі мене встигли призначити головою зборів, обрати секретаря і ухвалити протокол, – розповідає мешканець Колосови Віктор Ростиславович Котик. – Наступного дня вирішили йти по селу й збирати підписи людей, щоб визначити, хто «за», а хто «проти» переходу під юрисдикцію Київського патріархату. З нами ходили дільничний інспектор, депутат сільської ради і громадські активісти. Розподіл сил вийшов такий: що на підтримку УПЦ КП ми зібрали і засвідчили у сільській раді 101 підпис, а на підтримку УПЦ МП – 50, 34 особи утрималися. З цими списками ми звернулися до районної й обласної адміністрацій, щоб нас зареєстрували як окрему церковну громаду. Оскільки у Тернопільській ОДА це питання розглядали аж три місяці, на знак протесту 26 серпня більше сотні парафіян перекрили дорогу поблизу села Колосова. Аби ніхто не зміг проїхати, дорогу ще й перегородили сільськогосподарською технікою.
– Ми тоді вийшли на протест через те, що довго не отримували жодних офіційних документів про оформлення громади Київського патріархату, – пояснює Віктор Ростиславович, – а без них священик Московського патріархату не пускав нас до храму, і ми змушені молитися біля невеликої каплиці. На нашу підтримку також з’їхалися мешканці інших сіл, де є схожі проблеми. Акція тривала кілька годин, а тоді приїхали чиновники, які пообіцяли посприяти у виготовленні всіх необхідних документів. Відтак нашу громаду зареєстрували 28 серпня, а відповідне розпорядження видали 4 вересня.
Уже в неділю, 6 вересня, віряни КП зі своїм отцем Анатолієм Довгалюком прийшли до церкви на Богослужіння, але їх знову туди… не пустили. Згодом на підтримку Московського патріархату приїхало шість автобусів із прочанами з Почаївської лаври. Почалися сутички. Правоохоронці, які були на місці події, не могли заспокоїти віруючих. Нарешті, коли пристрасті були у самому розпалі, представники обох церков домовилися, що того дня ніхто у церкві правити не буде. Парафіяни КП погоджуються навіть на почергові відправи, але священик МП і ті, хто його підтримує, проти.
– Тепер у нашому селі є дві церковні громади, – каже голова Колосівської сільської ради Юлія Юхимівна Ковальчук, – і лише одна церква, право власності на яку – в УПЦ Московського патріархату. В даний час це спірне питання вирішується у Тернопільському окружному адміністративному суді.
наталя БЕРЕЗОВИЧ