Впродовж останнього часу значно активізувалися російські ботоферми, проросійські тролі, котрі мають на меті посилити інформаційну війну проти України. Особливу роль, при цьому, ворог відводить маскуванню власних ботів під українських патріотів.
Команда сайту Тексти.org.ua свого часу вирахувала мережу російських тролів у мережі Фейсбук». Про це під час брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі заявив Роман Кульчинський, головний редактор сайту. «Це лише частина проросійських тролів. Але вона особлива. Вони маскуються під українських патріотів, постать патріотичні фоточки і закликають до активних дій проти українського політичного керівництва», – пояснив головний редактор Текстів. За його словами робота тривала шість місяців. Спеціалісти виявили 23 великі Фейсбук-групи з високою концентрацією тролів. Серед адміністраторів цих груп – проросійські користувачі, відомі через свою участь у «мережі Мазури»*. Усі теми тролів зводяться до позбавлення України державності, наприклад, питання зриву мобілізації. Постійними є образи, зменшення довіри до політкерівництва країни.
Пан Кульчинський пояснив, навіщо потрібна така мережа тролів. «Фейсбук бачить, що якийсь пост лайкають, і робить так, щоб його бачило більше сторонніх людей. Головна мета – взяти потрібний пост і максимально розігнати його по соціальних мережах», – зазначив він. Окрім того, щоб «розганяти» потрібну інформацію, мережі тролів також важливо залучити якнайбільше людей. «Чим більше у їхніх друзях живих людей, тим більше ваги має цей аккаунт у соціальних медіа. Чим більше вага, тим більше вірогідності, що його пост побачить більше людей. Значна частина тролів – це на 80% програма. Вони виконують прості функції: додаються у друзі, постять посилання. Коли приходить час «Х», то вже приходить людина і сама пише потрібні месиджи», – пояснив Роман Кульчинський.
Анатолій Бондаренко, керівник напрямку «Журналістика даних», розповів, що у процесі розслідування написали програму, яка імітує роботу браузера. Створили користувача зі схожими характеристиками, який вів себе відповідно по поведінки стандартного троля. Тим часом програма скачувала данні про користувачів, їхні дописи, коментарі тощо. Після обробки інформації спеціалісти побудували мережу. У ній також зафіксували частину патріотів, які «занадто емоційно реагують на ситуацію у країні, підтримуючи «третій Майдан».