Все почалося із допису на сторінці Гусятинської селищної територіальної громади, де дякували за отриману гуманітарну допомогу. Переселенці у коментарях теж подякували благодійникам, а от до влади поставили питання – куди ж всі ті речі діваються?
Алла Потапчук із окупованого Скадовська на Херсонщині. Із шістьма дітьми (сьомий син зараз воює) вона майже рік живе у ДЮСШ в Гусятині. На базі школи після повномасштабного вторгнення зробили прихисток для ВПО.
“Весь рік сюди спонсори вкладали великі кошти – Норвезька рада, Червоний хрест. Робили ремонти, тому що громада обіцяла їм, що тут будуть жити переселенці”, – розповідає Алла Потапчук.
Та сталось так, що у ДЮСШ залишилась лише вона із дітьми. Решту людей виселили.
“Я тут як ширма для норвежців, от живе тут одна родина і хватає. А те, що ще 10 вільних кімнат, нащо туди людей поселять”, – запитує Алла.
А скандал почався після того, як жінка попросила надати прихисток своїй знайомій Вікторії із двома дітьми з Херсонщини, дім яких затопило від підриву ГЕС.
“У них розмило документи, треба допомогти відновити, ні одітись, ні взутись, ні грошей. Я підходжу до директора школи і запитую: Ігор Михайлович, можна я заберу до нас? Він погодився”.
Та потім, додає Алла, думка директора, як і голови громади, неодноразово змінювалась. У підсумку вона почала дзвонити в різні інстанції, робити розголос, тож наразі, каже, Віку із дітьми посели у ДЮСШ. Але чому це виявилось такою проблемою? Тим паче, якщо “Тернопільщина готова допомагати”.
Що кажуть у Гусятинській селищній раді?
Голова громади Степан Карпо відмовився коментувати ситуацію.
У відділі соціального захисту та охорони здоров’я всі слова Алли заперечують. Кажуть, гуманітарна допомога на місці, просто немає потреби все діставати, адже у ДЮСШ живе лише одна сім’я (зараз дві). І додають, Гусятинську бальнеологічну лікарню, де теж живуть ВПО, будуть реформувати. Тож людей звідти треба буде десь влаштувати, можливо, і в ДЮСШ. Тому нікого і не селили.
У відділі освіти ситуацію прояснили так. Ще торік отримали документи від департаменту освіти тернопільської ОВА про необхідність підготувати навчальні заклади до освітнього процесу 2022/2023. Це передбачало виселення ВПО, які там живуть, і надання їм альтернативного прихистку.
“І вже починаючи із червня 2022 року ми починаємо не селити в цей заклад (ДЮСШ – ред.). І люди, які не мали дітей, ми починаємо виселяти у заклади, де є гуртожитки по області. Але залишається сім’я, вона є багатодітною і ми залишаємо її у спортивній школі. Одна єдина сім’я”, – пояснює начальниця відділу освіти, сім’ї, молоді та спорту Ольга Туткалюк.
Тим паче, звертаються до відділу і батьки юних вихованців, які не бажають, щоб у ДЮСШ жили переселенці. Бо це освітній заклад.
Але тоді лишається незрозумілим, чому протягом року Гусятинська селищна рада активно приймала гуманітарну допомогу від благодійників. І сама ж вказувала, що це для переселенців, які живуть у ДЮСШ. Ні слова про те, що людей звідти мають виселити у дописах немає.
“Місто” зв’язалося із жінкою (ім’я та прізвище відомі автору) з Донеччини, яка заселилась до ДЮСШ у Гусятині в червні 2022 року. Вона має інвалідність 1 групи. З її слів, спочатку переселенцям там дуже допомагали. Але як тільки благодійники зробили ремонти, всіх виселили. Жінку в кінці лютого відправили до гуртожитку в Трибухівцях, де вона платить за проживання 1000 грн в місяць (1400 грн в опалювальний період). Для неї це багато, тож просилась назад до ДЮСШ, де жила безкоштовно. Не прийняли. Хоча, каже, на “гарячій лінії” для ВПО їй повідомили, що заклад продовжує числитись як прихисток.
Алла Потапчук розповіла, які умови для переселенців зробили у спортивній школі спонсори, і хто ними зараз, зокрема, користується.
“Купу пральних машин, електроплит, постіль, 60 кроватей привіз Червоний хрест, нові матраци, мікрохвильовки, холодильники, телевізори, всього не можу і вспомнити. Нам зробили душеву гарну, там стоїть дві нових машинки пральних, і дві сушильних. Но ми не можемо туди ходити. Душ закритий. Ми мусимо з дітьми чекати, поки їхні мажори понапиваються, понакупаються в сауні, тільки тоді ми можемо в той душ сходить. А це бувало таке, що і після 11 вечора”.
“Місто” запитувало Ольгу Туткалюк про те, куди ж дінеться вся та гуманітарна допомога, яку передали ДЮСШ благодійники, коли виселять переселенців. Вона пояснила, що всі речі залишаться у школі і ними користуватимуться вихованці закладу, серед яких і діти ВПО.
Алла Потапчук входить у раду з питань вимушено переміщенних осіб при селищній раді. Загалом у Гусятині живе близько 100 сімей переселенців. Вони хочуть надати розголосу проблемі, яка склалася у Гусятині і змінити ситуацію. Адже людям продовжують передавати необхідну допомогу, яка до них, чомусь, не доходить. Бо ж “все стоїть отам, на базарі”.
Автор матеріалу: Яна Полухіна.