Чимало людей скаржаться: в області блокпостів надто багато, а у невеличних селах перевіряти документи начебто потреби немає.
Про те, хто має право встановлювати перешкоди та як людям поводитись під час проїзду, розповіли у військовій адміністрації та ГУНП.
В обласній військовій адміністрації раніше пояснювали: ситуація на дорогах області контрольована. Громадян просять поставитися з розумінням до ситуації, адже такі заходи необхідні для того, щоб не допустити пересування диверсійних груп.
За словами речниці Тернопільської ОДА Анни Василенко, самовільних блокпостів на Тернопільщині немає.
— На межі областей та районів встановлені військові блокпости. Також на в’їзді у менші населені пункти контрольні пункти можуть встановлювати з дозволу керівника ОТГ, військова адміністрація теж повідомлена про їх розташування, — коментують в ОДА.
У ГУНП області наголошують: діяльність блокпостів навіть у малих населених пунктах впорядковують.
— Раніше «народні» блокпости встановлювали самі жителі населеного пункту. Зараз діяльність усіх погоджена з правоохоронцями та військово-цивільною адміністрацією. Також з ними зараз працює тероборона. Тобто на кожному з таких пунктів мають чергувати озброєні тероборонівці, — коментує речник управління національної поліції в Тернопільській області Сергій Крета.
Щодо конфліктних ситуацій на блокпостах в області, то таких наразі, за словами правоохоронців, небагато. Більше питань там, де блокпости на в’їздах і виїздах в селах, і вони можуть виникнути через те, що місцеві обурюються, що іх перевіряють цивільні. Але у нас воєнний стан, тому перевірки потрібні для безпеки регіону і треба ставитись до цього з розумінням. Тим більше, зараз на кожному блокпості працюють тероборонівці.
Відповідно до інформації з офіційного сайту ДСНС, Блокпост – загороджувальний, укріплений контрольно-пропускний пункт, з озброєною охороною на дорогах, в’їздах у населені пункти тощо, здатний самостійно тримати кругову оборону. Блокпости обладнуються з метою перевірки транспортних засобів, що проходять крізь них, а також блокування дороги з метою припинення її подальшого використання.
За словами правоохоронців, такі пункти мають бути обладнанні інженерними конструкціями, відповідно до вимог. Також на блокпостах має бути прапор України, а на видному місці дорожній знак STOP.
— Якщо ви помітили, що на блокпості, який ви проїхали немає представників тероборони, а його створили самовільно цивільні люди — варто повідомити про це старосту села або керівника ОТГ, або ви можете зателефонувати на гарячу лінію 102, — коментує Сергій Крета.
На території області працюють блокпости. Щоб не нашкодити собі чи правоохоронцям – необхідно правильно себе поводити. Як саме – пояснили в ДСНС. Задля безпеки при проходженні блокпосту необхідно:
- Зменшити швидкість автомобіля.
- Завчасно підготувати документи для перевірки.
- Вимкнути фари, увімкнути аварійне світло.
- Не можна вести відеозйомку.
- Без дозволу військових не можна виходити з автомобіля.
- Чітко відповідати на запитання військових.
- Бути готовими на вимогу дати оглянути багажник та салон авто.
- Не можна заходити за спину військовим під час огляду салону і багажника автомобіля.
- Після огляду та дозволу продовжити рух, не можна набирати швидкість різко.
- Ті, хто доставляє гуманітарні конвої можуть звертатися до правоохоронців, щоб пройти блокпости швидше. Олександр Богомол наголошує – перевіряють всіх перевізників, щоб не допустити проїзд диверсантів.