Ірина Гричук: «Метеочутливість – своєрідний «дзвіночок» для людини, щоб вона звернула увагу на своє здоров’я»
Безпричинні головні болі, млявий і сонливий стан, ломота в кістках та м’язах, зниження працездатності та загострення хронічних хвороб – саме так організм реагує на перепади атмосферного тиску і зміни в погоді. Така реакція організму на зміни погоди має назву метеозалежність, від якої, за результатами досліджень, страждає від 40 до 80% населення. Як боротися з метеозалежністю, «НОВА…» з’ясовувала у лікаря-методиста
КУТОР “Центр здоров’я” Ірини Гричук (на фото).
– Пані Ірино, які люди найчутливіші до примх погоди?
– Під час погодних коливань – різкому зростанні або зниженні температури, найчастіше трапляються напади у тих, хто страждає на захворювання легень, нирок. Якщо насувається теплий фронт повітря, то не виключено, що ви погано спатимете, відчуватимете, що вам складно зосередити свою увагу. Людям з високим або низьким артеріальним тиском, а також тим, які страждають на стенокардію або перенесли інфаркт, багато клопоту завдають низький тиск повітря, дощ і навіть набридлива мжичка. Завжди відчувають зміни погоди хворі на ревматизм. Вони – як барометри, що передбачають погоду краще за будь-який гідрометцентр.
– Який орган в організмі людини реагує на зміни у довкіллі?
– Фахівці припускають, що своєрідні “антени”, що вловлюють погодні зміни, розміщені на стінках сонної артерії. Якщо тиск у судинах раптово падає, це зумовлює рефлекс убезпечення організму від колапсу кровообігу. Сигнал про це через спинний мозок передається у кору великих півкуль. З одного боку це рятує організм від повної зупинки кровообігу, з іншого – істотно позначається на нашому самопочутті. Такі процеси можуть відбуватися в організмі і за несподіваного потепління, і за різкого похолодання. До речі, у містах людей, які страждають на метеозалежність, значно більше, ніж у сільській місцевості. У мешканців сільських місцевостей кращий імунітет, вони більше пристосовані до різких змін погоди. Це й не дивно, адже у містах в повітрі переважають важкі іони, що вкорочують світловий день, звідси і різке зниження кількості ультрафіолету, так необхідного організму. Плюс до всього, у містах порушений природний водообмін. Дощова вода не йде в землю, а активно випаровується. Це, до речі, причина того, чому в місті значно важче переносити холод і спеку. Це пояснює, чому в містах значно більше людей, які страждають на депресію і постійно скаржаться на погоду.
– Чи є якісь дієві методи боротьби з метеозалежністю?
– Дехто намагається зняти симптоми медикаментозно, інші – завдяки зміні свого способу життя. Я раніше теж страждала на метеопатію. Перед зміною погоди мене турбували нестерпні головні болі, однак відколи я кардинально змінила свій спосіб життя, метеочутливість мене турбувати перестала. Взагалі метеочутливість – це своєрідний «дзвіночок» для людини, щоб вона звернула увагу на своє здоров’я. Помічним у боротьбі з метеочутливістю є водні процедури, прогулянки на свіжому повітрі, необтяжливі заняття спортом. Необхідно також змінювати режим харчування, віддаючи перевагу легкій їжі, багатій на вітаміни. Усім без винятку хворим слід уникати стресів, а в разі необхідності – приймати заспокійливі трав’яні відвари. Сердечникам і гіпертонікам при погіршенні самопочуття медики рекомендують зменшувати кількість солі і рідини в раціоні. Особам, що страждають на гіпотонію, корисний профілактичний курс прийому тонізуючих препаратів на основі женьшеню, лимонника, аралії маньчжурської, родіоли рожевої, елеутерокока. Хворим на бронхіальну астму і на захворювання опорно-рухового апарату необхідно дуже серйозно підходити до свого гардеробу під час похолодань, уникати вогкості і протягів. Насамкінець раджу не зважати на інформацію про можливі магнітні бурі. Якщо не знатимете, що тривають магнітні бурі, вони менше на вас впливатимуть.
оксана СМІЛЬСЬКА