Учора Україну сколихнула новина про те, що в Тернополі на видавництві «Терно-граф» виявили близько двох тисяч не облікованих бюлетенів. За попередньою інформацією, там було 385 бюлетенів до Тернопільської міської ради, 42 – обласної, 21 – Залозецької сільради та 1354 – для голосування за міського голову Тернополя.
За новим законом про місцеві вибори територіальним виборчим комісіям надали право самостійно друкувати бюлетені. Вони замовляли друк бюлетенів та створювали спеціальні комісії, які повинні були контролювати процес знищення зайвих бюлетенів. Згідно рішення ТВК в Тернополі, до контрольної комісії увійшли: Воробець О.М. від БПП «Солідарність», Романів В.В від Радикальної партії Ляшка та Палюх І.Б. від ВО «Батьківщина». Чому представники «Солодарності», «Батьківщини» та Радикальної партії допустили незнищення майже двох тисяч додаткових бюлетенів – не зрозуміло.
«З товариством «Терно-граф» міська та обласна територіальні виборчі комісії уклали угоди про друк виборчих документів. Відповідно до неї, друкарня зобов’язалася надрукувати 181 695 бюлетенів по Тернополю та 842 842 по області. Від початку вересня і до 16 жовтня включно товариство друкувало виборчі бюлетені. Впродовж 16-19 жовтня члени ТВК міста та області забрали бюлетені та передали під охорону працівників міліції. Відповідно до умов договору та умов виборчого законодавства, кліше має бути знищене за день до голосування, а надлишок бюлетенів (близько 1%) мав бути знищений в день передачі оригіналів, а це 16-19 жовтня. Відповідальність нестиме власник друкарні, але слідчі перевіряють і дії членів ТВК, оскільки вони відповідають за складання акту на знищення», — зазначив начальник обласного управління міліції Олександр Богомол.
А як розповідає власник друкарні Іван Максимів, знищення бракованих бюлетенів планувалося 20 жовтня, оскільки на цей день був виданий наказ про знищення. Проте, зробити цього не встигли, адже документацію вилучили правоохоронці.
Наразі, міліціонери внесли подію до ЄРДР за ст. 158 ч. 2 – підробка або незаконне виготовлення, використання або зберігання незаконно виготовлених чи підроблених виборчих документів (виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі, протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, про підсумки голосування на виборах чи референдумі, про результати виборів або референдуму та інших документів, які відповідно до законодавства відносяться до виборчих документів). Санкція статті карається позбавленням волі на термін від трьох до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на термін від двох до трьох років.
Учора відбувся брифінг, під час якого ситуацію прокоментували представники політичних сил, що мають шанс потрапити у ради нового скликання на Тернопільщині. Свою оцінку висловили й політичні експерти. Як зазначив фахівець з конституційного та медіаправа Андрій Романчук, якість роботи наших виборчих комісій, насправді, бажає кращого, тому він не виключає, що така ситуація склалася через брак досвіду. Заступник директора Центру з інформаційних проблем територій НАН України Роман Соломонюк додав: «це, певною мірою, продовження того феномену, коли змагаються не ідеями, не позитивом, а змагаються за рахунок того, що хочуть когось зробити «страшнішим». У цьому випадку кандидати на посаду міського голови можуть намагатися затягнути цей процес чи зірвати через те, що бачать, що не отримають того, чого хотіли».
«Ми справді маємо у Тернополі спробу зриву місцевих виборів. Але! Ключове запитання, яке повинні собі поставити: кому це вигідно? Кому вигідно зривати вибори до місцевих органів влади? Тільки тим, хто ці вибори програє! В мене питання до політичних сил, які делегували своїх представників у контрольні комісії: чому вони саме таким чином проявили свою бездіяльність, невідповідальність, що ми зараз ставимо під сумнів виготовлення бюлетенів?!» – прокоментував ситуацію лідер обласної організації «Свободи» Олег Сиротюк.
У свою чергу Петро Ландяк заговорив про необхідність перенесення виборів, а лідер фракції «Самопомічі» у ВРУ Олег Березюк розповів, що «по Тернополю люди носять бюлетені, які нині мають бути під печаткою і пломбою». З цього приводу Рада коаліції у Верховній Раді звернулася до ЦВК з вимогою передрукувати бюлетені. Варто відзначити, що друк одного бюлетеня коштує 80 коп., а якщо йдеться про кілька сотень тисяч бюлетенів, то самі можете порахувати у яку суму ці забаганки обійдуться бюджету.
Зазначимо, що це не перший випадок застосування брудних технологій під час виборів в Тернополі. У 2009 році ВО «Батьківщина», яка згідно рейтингів програвала вибори в обласну раду також блокувала друк бюлетенів у видавництві «Збруч». Днями скандал із друком також трапився на Закарпатті, і, як, що цікаво, саме «Самопоміч» була в його епіцентрі. Схоже на те, що «Самопоміч» також обрала тактику зриву місцевих виборів у тих областях України, де вони мають низький рейтинг. Тернопіль не виняток. Адже, за дивним збігом обставин, саме представники «Самопомочі» першими опинилися на місці подій та безперешкодно знаходились у друкарні.