Перший клас для маленьких дітей та їхніх батьків є непростим випробуванням.
Зміна режиму дня, перший вчитель, новий колектив, величезна незнайома будівля – все це викликає різноманітні відчуття в душі дитини, які можуть бути не завжди позитивними. Основне завдання вчителя та батьків – допомогти дитині успішно пройти звикання до школи.
– Існують три рівні адаптації до школи: морфо-генетичний, інтелектуальний та соціальний, – розповідає психолог Марія Хомів (на фото). – Щодо першого, то це стан здоров’я організму. В шість років дитина дуже швидко втомлюється, їй важко всидіти на уроці, ще недостатньо розвинена її увага. Організм дитини внаслідок нових навантажень і напруги відчуває стрес, що згубно позначається на її здоров’ї: головні болі, втрата апетиту і ваги, різні хвороби. Щоб полегшити цей складний період, дитина повинна дотримуватися режиму дня. Після уроків обов’язково треба дати можливість відпочити втомленому організму: лягти поспати або просто полежати, почитати цікаву книжку, подивитися телевізор. Потім треба виконати всі домашні завдання, не залишаючи їх на вечірній час, оскільки розумова активність до вечора спадає. Перед сном або після зроблених уроків бажано погуляти на вулиці, подихати свіжим повітрям, дати вихід нерозтраченій накопиченій енергії за цілий день. Вкладатися спати першокласнику слід не пізніше, ніж о дев’ятій годині вечора. Гарний, міцний, тривалий сон допоможе повністю відновити витрачені сили.
Інтелектуальний компонент залежить від виховання, вміння спостерігати, сприймати, читати, думати. Його можна розвивати завчасу, коли батьки разом з дитиною читають, роблять переказ якоїсь казки, задають запитання на тему… Для цього існують підготовчі курси до школи, які допомагають розвивати інтелект дитини. Не менш важлива соціальна адаптація, тобто здатність дитини бути в соціумі. Не кожна дитина відрізняється підвищеною товариськістю зі своїми однолітками. Сором’язливим малюкам необхідно більше часу для освоєння, і їм потрібно відчувати допомогу батьків та вчителів. Щодня цікавтеся подіями, що відбуваються у шкільному житті своїх дітей, розпитуйте про друзів, запрошуйте їхніх маленьких товаришів у гості. Дитина повинна відчувати турботу своїх батьків.
– Пані Маріє, чи можна і чи потрібно відразу ж віддавати першокласника в нові секції та гуртки?
– Звичайно, все індивідуально, але все ж не варто відразу ж віддавати дитину в кілька гуртків або секцій. Це може стати непосильним навантаженням, а також зайвим стресом для малюка. Наслідком можуть стати поганий сон, проблеми зі шлунково-кишковим трактом. Неспокійний сон, пригнічений настрій, втома навіть після невеликих навантажень, образливість, плаксивість або агресивність, неуважність, відсутність впевненості в собі, прагнення до самотності є основними ознаками стресового стану в дітей. Нехай ваш першокласник спочатку адаптується до школи, заведе нових друзів, відчує себе компетентним, ось тоді й можна додавати навантаження. Але якщо дитині нелегко дається шкільна наука, вона більше часу приділяє домашнім завданням, тоді постає питання, чи буде правильно навантажити її ще додатковими заняттями? Спорт потрібно вибирати дуже обережно і правильно. Плавання, наприклад, корисне більшості, адже сприятливо впливає на поставу дитини. Заняття спортом також показані для гіперактивних дітей. Це хороша зміна діяльності й зміцнення хребта, ось тільки рекордів вимагати не слід.
– Насамкінець – ваша порада батькам першокласника?
– Пам’ятайте, що дитина не зобов’язана вчитися так, як ви хочете, відвідувати ті гуртки, що вам подобаються. Головне, щоб ви помітили її сильні сторони і допомогли їх розвинути. Батьки мають показати дитині свою любов. Першокласник має бути впевнений, що тато з мамою любитимуть його незалежно від шкільних успіхів чи невдач.
оксана СМІЛЬСЬКА