Папа Римський провів радикальну реформу, спростивши процес скасування шлюбу для католиків. Це з метою того, щоб церква стала наближеною до потреб людей.
З 8 грудня Церква буде анулювати шлюби своїх вірян за спрощеною процедурою.Справи розглядатимуться кілька місяців, а не два роки і довше, як було до цього. Якщо до суду звернуться обидві сторони і нададуть серйозні докази, що їхній шлюб був недійсний, підтверджувати вердикт у трибуналі другої інстанції не доведеться – достатньо буде одного рішення суду (при цьому і надалі залишатиметься можливість подати апеляцію).
Судовий процес вестимуть виключно єпископи місцевих єпархій – не треба буде їхати до Риму. На юридичні процедури передбачені мінімальні витрати – раніше чимало католиків не брали церковного розлучення головним чином через брак коштів.
Також Католицька церква дозволила швидше визнавати подружжя недійсним, якщо укладенню шлюбу передувала незапланована вагітність. Нововведення стосуються як вірних Римо-католицької церкви, так і католиків східного обряду. Зміни до кодексу канонічного права Ватикан ухвалив із намірами “пришвидшити процеси”, а не сприяти “знеціненню шлюбу”.
“У такий спосіб дбаємо про спасіння душ”, – пояснив Папа Римський Франциск.
Після розпаду сім’ї багато вірян живуть у невизначеному статусі зі своїми новими партнерами. Вони би охоче взяли церковний шлюб, але їх відлякує перспектива затяжних та затратних судових процесів. Католицька церква не визнає розлучень – шлюб укладається навічно. Для того, щоб розлучитися, подружжя повинно анулювати шлюб, довівши, що він був недійсним від самого початку (тобто не відповідав церковним канонам).
Якщо шлюб не анульований, а людина одружилася вдруге, Церква вважає її перелюбником і не допускає, зокрема, до Таїнства причастя.